Ejer og lejer bytter roller efter salg i udbud af arkitektonisk ejendom i Aalborg

  • Aalborg

Foreningen Gildeborgen på Rafn Alle 1 i Aalborg er blevet solgt efter udbud. Sælger af den markante ejendom er Sct. Georgs Gilderne, som bliver i ejendommen som lejer. Køber er et ejen­doms­sel­skab, som udspringer af den store fø­de­va­re­han­delsvirk­som­hed BPI, som hidtil har været lejer i ejendommen. EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordjylland har formidlet salget af den arkitektoniske hvidmalede ejendom.

Ved årsskiftet til 2024 kom der ny ejer af den markante ejendom på Rafn Alle 1 i Hasseris. Sct. Georgs Gilderne har ejet ejendommen siden 1953, men fremover bytter gil­de­be­væ­gel­sen mærkatet ejer ud med lejer, efter de solgte ejendommen til et ejen­doms­sel­skab under fø­de­va­re­han­delsvirk­som­he­den BPI, som har haft kontor i ejendommen i en årrække.

Jens Jacob Madsen, CFO hos BPI, fortæller: "Vi har boet til leje i ejendommen i 3-4 år og har været rigtig glade for kontoret og beliggenheden. Derfor var det nærliggende at slå til, da muligheden for at købe ejendommen bød sig. Det er en skøn ejendom med en god beliggenhed i Aalborg, hvor der er mulighed for at vokse, hvis behovet for mere plads opstår senere hen. Ejendommen er unik, og derfor ønsker vi at bevare den og fortsætte i samme stil som hidtil, hvor vi har en rigtig god relation til Sct. Georgs Gilderne i stueplan."

Gammel kærlighed ruster ikke
Sct. Georgs Gilderne er et fællesskab og en sammenslutning af gamle spejdere. På landsplan er der ca. 3.000 medlemmer, hvoraf de 140 er fordelt på otte gilder i Aalborg. De otte gilder har haft den tidligere herskabsvilla som mødested siden 1953, og derfor er der også opbygget et specielt forhold til Gildeborgen, som ejendommen hedder, fortæller Jørn Anthon Poulsen, formand for Sct. Georgs Gilderne i Aalborg:

"Det er et hus, vi elsker, så det har været en svær beslutning at sælge. Gennem de mange år har vi opbygget et helt specielt forhold til ejendommen. Vi har afholdt tusindvis af arrangementer og nærmest hver dag er der aktivitet i ejendommen, så derfor er vi heller ikke klar til at give helt slip på ejendommen. En betingelse fra medlemmerne ift. at sælge var, at vi skulle kunne leje os ind, så vi er glade for at enderne kunne mødes."

"Dels sælger vi ejendommen, fordi vi har en gen­nem­snitsal­der på knap 80 år, så stille og roligt begynder ved­li­ge­hol­del­se at blive en for stor mundfuld for os. Samtidig frigiver salget noget kapital, som vi kan bruge på velgørende formål og til at styrke gilderne på sigt, så vi kan blive ved med at søge og dele viden, udvikle vores sociale netværk og understøtte den enkeltes stræben efter at leve som en ansvarsbevidst, hjælpsom og nyttig borger, som er bærende for kulturen i Sct. Georgs Gilderne," siger Jørn Anthon Poulsen.

Solgt efter udbud
Ejendommen i villakvarteret i Hasseris blev solgt efter at være udbudt. Svend Erik Jensen, kasserer hos Sct. Georgs Gilderne, fortæller: "Vi ville ikke sælge ejendommen for enhver pris og var lidt i tvivl om, hvad ejendommen egentlig var værd. Derfor synes vi, at Stig Theilmann fra EDC Erhverv Poul Erik Bech kom med det bedste forslag ift. at sætte ejendommen i udbud. Vi havde selvfølgelig sat en smertegrænse ift. prisen, og i sidste ende har vi fået et meget til­freds­stil­len­de beløb for vores ejendom gennem mange år. Stor ros til Stig Theilmann for hans arbejde, og vi er glade for at vi kunne disponere over Stigs tid og hans netværk."

Stig Theilmann, ejendomsmægler & valuar, MRICS, MDE hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg, siger: "Det har været en god proces med ejendommen på Rafn Alle 1. Idéen med udbuddet var at opnå den højst opnåelige pris og i sidste ende landede prisen et rigtig fornuftigt sted. Det er en ganske unik kontorejendom i et attraktivt villakvarter i Aalborg med en glorværdig fortid som herskabelig villa, som var et udtryk den daværende ejers position i det daværende aalborgensiske samfundsliv. Jeg er glad for at have hjulpet Sct. Georgs Gilderne med salget og ønsker BPI og deres ejendomsskab tillykke med deres nye ejendom."

Læs Investor Fokus

Bliv opdateret på trends og historier om ejen­doms­in­ve­ste­rings­mar­ke­det

Klik her

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Stig Theilmann

Ejendomsmægler og valuar, MRICS, MDE

sth@edc.dk40 30 90 7358 58 75 74EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Vesterbro 101, 9000 Aalborg

912@edc.dk96 31 49 00

Market Insight Q2 2026

I denne udgave af Market Insight kan du dykke ned i nogle af de største sager, vi enten har solgt eller aktuelt har på hylderne. Du får også et indblik i transak­tions­vo­lu­men for 2026 (januar–april), som endnu ikke er på niveau med sidste år, men hvor antallet af transaktioner er steget med 13 %. Derudover kan du udforske de lokale markedsforhold i 17 danske byer og områder gennem CityFact, hvor særligt tre gennemgående tendenser tegner billedet af udviklingen rundt om i landet. Som altid finder du de nyeste markedstal på tværs af de forskellige ejendomstyper og en opdatering på den økonomisk udvikling i Market Update, der er vedhæftet bagerst i magasinet.

  • Market Insight
Læs artikel

Market Insight Q2 2026 - UK

In this edition of Market Insight, you can take a closer look at some of the biggest deals we have either completed or currently have on our books. You’ll also gain an insight into transaction volumes for 2026 (January–April), which are not yet on a par with last year, but where the number of transactions has risen by 13%. In addition, you can explore local market conditions in 17 Danish cities and areas through CityFact, where three particular trends paint a picture of developments across the country. As always, you’ll find the latest market figures across the various property types and an update on economic developments in the Market Update, which is attached at the back of the magazine.

  • Market Insight
Læs artikel

Puslespil går op: au2parts flytter til større ejendom i Aalborg og udlejer nordjysk hovedsæde til lokal Løvens Hule-virksomhed

Den største danskejede autogrossist, au2parts, har købt en stor mul­ti­an­ven­de­lig ejendom i Aalborg. Samtidig overtager Bland Selv Frø, kendt fra Løvens Hule, deres tidligere hovedsæde i Aalborg Ø. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg har fået enderne til at mødes og formidlet både salg og udlejning, så puslespillet er gået op.

  • Industri
  • Nordjylland
Læs artikel