Flot fremmøde ved New Nordic Lounge på Mipim

  • MIPIM

Traditionen tro er vi en stor gruppe medarbejdere afsted til Mipim i Cannes, der afholdes i disse dage. Vi stiller med 19 af vores partnere, projektchefer og er­hvervs­mæg­le­re til den populære ejendomsmesse for at pleje danske og internationale kontakter. Tirsdag aften var hele 764 deltagere forbi New Nordic Lounge, som EDC Poul Erik Bech er medsponsor af.

Op mod 500 deltagere fra den danske ejen­doms­bran­che er i disse dage i Cannes, hvor den populære ejendomsmesse Mipim afholdes. EDC Poul Erik Bech stiller med 19 deltagere og tirsdag deltog de ved det årlige nordiske arrangement, Nordic Lounge, som i år hedder New Nordic Lounge grundet ny lokation. EDC Poul Erik Bech er en blandt flere sponsorere af arrangementet, hvor hele 764 fra den internationale bygge- og ejen­doms­bran­che deltog.

International, national og lokal viden
En af re­præ­sen­tan­ter­ne fra EDC Poul Erik Bech er Head of International, Helle Nielsen Ziersen. Forud for turen til Cannes deltog hun i Estate Medias podcast, Mipim Morgen, hvor hun deler ud af sine erfaringer fra Mipim og bl.a. fortæller hun, hvorfor EDC Poul Erik Bech stiller med 19 partnere, projektchefer og er­hvervs­mæg­le­re fra alle dele af landet:

”Mange af de internationale kunder ønsker en kombination af international viden, national viden og lokal viden, hvor den lokale viden er rigtig vigtig. På Mipim kan vi kombinere det, så uanset om man sidder i Aarhus, Odense eller København, kan vi mødes med den samme kunde. Så det er en rigtig god måde at gøre det på.”

Hør hele Estate Medias podcast med Helle Nielsen Ziersen:

Unikt kursuscenter med masser historie og charme til salg for knap 10 mio. kr.

Stenstruplund Kursuscenter midt på Fyn er sat til salg. I 2000 blev den gamle Stenstrup Kro forvandlet til et familiedrevet og inspirerende og bæredygtigt kursuscenter og har siden dannet rammerne for hundredvis af konferencer, dagsmøder, kurser og festlige arrangementer. EDC Erhverv Poul Erik Bech Fyn skal formidle salget af kursuscenteret, der er sat til salg for 9,9 mio. kr.

  • Svendborg
  • Kursuscenter
Læs artikel

Danmarks største forhandler af espres­so­ma­ski­ner og espressokaffe åbner første showroom og kaf­fe­la­bo­ra­to­ri­um på Sjælland

Ga­zel­le­virk­som­he­den Rigtig Kaffe, som har Danmarks største udvalg af bl.a. espres­so­ma­ski­ner og espressokaffe, åbner sit første showroom på Sjælland. Et mere end 400 m² stort showroom etableres på Nybrovej 91 i Gentofte og kommer bl.a. til at rumme mere end 100 espres­so­ma­ski­ner og et kaf­fe­la­bo­ra­to­ri­um. De forventer at slå dørene op den 29. oktober 2025, hvor kaffeelskere kan få glæde af unikke åbningstilbud. Det velbeliggende lejemål er formidlet af ud­lej­nings­tea­met i EDC Erhverv Poul Erik Bech København.

  • Detail
  • København
Læs artikel

Kulturelt fænomen og hipt barberkoncept med kendte ansigter i ejerkredsen indtager Aalborg: Flere saloner på vej i ind- og udland

På få år er Winston Studio, med bl.a. Remee, Kesi og Skinz i ejerkredsen, gået fra et barberkoncept til et kulturelt fænomen. Nu gør de klar til at åbne første salon i Aalborg og den femte i Danmark. Festen stopper ikke her, da åbningsplanen for det næste stykke tid er klar, hvilket bl.a. inkluderer et eksotisk udenlandsk projekt. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet udlejningen i Aalborg og har også tidligere formidlet deres barbersalon i Aarhus.

  • Aalborg
  • Detail
Læs artikel