Første ungdomsboliger på Kvægtorvet i Slagelse ind­flyt­nings­kla­re

    PFA Ejendomme er i fuld sving med at opføre 324 DGNB-guld­cer­ti­fi­ce­re­de boliger på Kvægtorvet i Slagelse, hvoraf de 224 er ungdomsboliger og de resterende 100 er familieboliger. EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at foretage udlejningen.  

    Opførelsen af et stort bo­li­g­ud­vik­lings­pro­jekt på Kvægtorvet i Slagelse går planmæssigt fremad og EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at udleje boligerne. Første etape med 30 familieboliger og 8 rækkehuse er i fuld gang, og snart starter udlejningen af de første ungdomsboliger. Peter Morgan, Investment Director, PFA Ejendomme, siger:

    ”Det går planmæssigt med byggeriet på Kvægtorvet, og de første boliger står snart klar. Prøveboligen er indrettet og er fremvist på de åbne huse, og vi forventer, at første etape af boligerne vil være ind­flyt­nings­kla­re i løbet af efteråret. Vi har allieret os med EDC Projekt Poul Erik Bech, som vi har gode erfaringer med fra tidligere. Vigtigst er dog, at EDC Poul Erik Bech har en selvstændig afdeling i Slagelse, som har fingeren på pulsen i lokalmiljøet.”

    Bæredygtige boliger til alle livets faser
    Det går planmæssigt fremad med udlejningen af 1. etapes 30 familieboliger og 8 rækkehuse og der er meget få ledige. I August startede udlejningen af de første ungdomsboliger. Peter Morgan siger:

    ”Det er ge­ne­ra­tio­ner­nes bydel med boliger til alle livets faser. Fra ungdomsboliger, store- og små familieboliger, til ældreboliger og sågar et friplejehjem, så det er et godt generationsmix, som kan skabe god dynamik og relationer på tværs af generationer. Der er stor opmærksomhed på ESG og bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen, og det er også i fokus i den nye bydel i Slagelse. Vi har arbejdet benhårdt med at minimere CO2-aftrykket for at opnå DGNB Guld-certificering. Derudover vil vi gerne symbolisere, at det skal være Slagelses grønne bydel med grønne arealer i området.”

    Gammelt industriområde centralt i Slagelse
    Kvægtorvet er et stort tidligere industriområde, præget af pro­duk­tions­virk­som­he­der, to store slagterier og et gasværk. Sven Lyse, partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech Syd-/Vestsjælland, siger:

    ”Kvægtorvet er et næsten 90.000 m² stort område, der tilbage i tiden var knudepunkt for handel af fødevarer på Vestsjælland. Området egner sig perfekt til et boligområde med kort afstand til Slagelse Station, Campus Slagelse og Slagelse Bymidte. Slagelse har udviklet sig til et populært sted at bo med gode uddannelser og rammer for familielivet. Boligprojekter er dermed vigtigt for Slagelses fortsatte udvikling.”

    Bjørn Gervø, projektchef EDC Projekt Poul Erik Bech, siger: ”Vi er utrolig glade og stolte af, at få opgaven med at udleje boligerne i Slagelse for PFA Ejendomme. Det er et stort og spændende bo­li­g­ud­lej­nings­pro­jekt med stort potentiale, som henvender sig til alle aldersgrupper. Vi glæder os til at følge projektet i mål og følge udviklingen i Slagelse. Vi oplever en god efterspørgsel på boligerne og glæder os til at udleje ung­doms­bo­li­ger­ne på 32-44 m2 med en månedlig husleje startende fra 4.290 kr. pr. måned. Rækkehusene er på 98-108 m2 med en husleje på 11.650-11.950 kr. pr. måned, så priserne er langt mere kon­kur­ren­ce­dyg­ti­ge end i Storkøbenhavn.”

    Erfaren brancheprofil styrker EDC Poul Erik Bechs campinggruppe

    Morten Ovesen, der har en baggrund som partner og statsau­to­ri­se­ret revisor i BDO, bliver en del af EDC Erhverv Poul Erik Bechs campinggruppe. Den nye konsulent har gennem 25 år haft mere end 100 turis­me­or­ga­ni­sa­tio­ner mellem hænderne og medvirket ved køb og salg af over 25 campingpladser. Morten Ovesen skal henvise købere og sælgere til EDC Erhverv Poul Erik Bech, og styrke cam­ping­grup­pens fokus på rådgivning ved køb, salg og udvikling af campingpladser.

    • Camping
    • Ny profil
    Læs artikel

    Fuldt udlejet in­ve­ste­rings­ejen­dom i Holbæk Megacenter til salg for 72 mio. kr.

    En markant og attraktiv detailejendom på Stenhusvej 50 i Holbæk Megacenter er til salg for 72 mio. kr. In­ve­ste­rings­ejen­dom­men med et grundareal på 12.604 m² og etageareal på 7.941 m² udbydes af EDC Erhverv Poul Erik Bech og har fire stærke og velkendte lejere: Ilva, BOOA Møbler, Fair Fitness og Carl Ras. Samtidigt er det en yderst attraktiv beliggenhed lige ved hovedindgangen til Holbæks største handelsområde.

    • investering
    • Holbæk
    Læs artikel

    Tre markante de­tail­e­jen­dom­me til salg i Aarhus for over 100 mio. kr.

    I Aarhus er tre markante de­tail­e­jen­dom­me med en samlet udbudspris på over 100 mio. kr. til salg. To af ejendommene er klassiske strøgejendomme på midtbyens primære handelsgade, mens den tredje er en fuldt udlejet boks­bu­ti­ke­jen­dom i Tilst. Aarhus Kommune oplever fortsat betydelig be­folk­nings­til­vækst, hvilket skaber et stærkt fundament for detailhandlen og er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det, fortæller EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus, der skal formidle salget af de tre ejendomme på vegne af tre forskellige sælgere.

    • Aarhus
    • Detailejendomme
    Læs artikel