Historisk ejendom: Tidligere tinghus og politistation solgt i Nørresundby

    EDC Erhverv Poul Erik Bech har netop solgt det gamle Tinghus i Nørresundby, der tidligere har været anvendt til tinghus og politistation. AOF har solgt ejendommen, men de bliver boende som lejere.

    Den markante ejendom med en central placering har været i AOF's eje i mange år og anvendes i dag til undervisning, aftenskole og kontor mv. AOF forbliver i forbindelse med salget som lejer i ejendommen, og de fortsætter således sine aktiviteter fra lokalerne.

    For­ret­nings­fø­rer Bo Jørgensen fra AOF Nordjylland udtaler: "Salget af ejendommen sker som følge af en strategisk beslutning om at eje færre bygninger. Vi ser frem til at fortsætte vores aktiviteter fra ejendommen, der har en rigtig god placering for os. Vi ser desuden frem til et godt samarbejde med den nye ejer af ejendommen, Michael Vestergaard."

    Smuk og markant ejendom
    Køber af ejendommen Michael Vestergaard udtaler: "Jeg er meget tilfreds med købet af Tinghusgade 3, Nørresundby. Det er en smuk og markant ejendom med en særdeles central placering. Jeg er glad for, at AOF forbliver i ejendommen som lejer - og på længere sigt glæder jeg mig til at videreudvikle ejendommen."

    Mægleren på handlen har været Frank Jensen og Michael Stilling, EDC Erhverv Poul Erik Bech. Frank Jensen udtaler:

    "Jeg har gennem mange år arbejdet sammen med Bo Jørgensen og AOF. Det har været en fornøjelse at formidle den smukke og gamle ejendom, der er opført helt tilbage i 1920 og har en særlig historik som Tinghus og Politistation. Og et lille Fun Fact er, at der stadig er celle i kælderen - og endda med eget toilet."

    Tre markante de­tail­e­jen­dom­me til salg i Aarhus for over 100 mio. kr.

    I Aarhus er tre markante de­tail­e­jen­dom­me med en samlet udbudspris på over 100 mio. kr. til salg. To af ejendommene er klassiske strøgejendomme på midtbyens primære handelsgade, mens den tredje er en fuldt udlejet boks­bu­ti­ke­jen­dom i Tilst. Aarhus Kommune oplever fortsat betydelig be­folk­nings­til­vækst, hvilket skaber et stærkt fundament for detailhandlen og er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det, fortæller EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus, der skal formidle salget af de tre ejendomme på vegne af tre forskellige sælgere.

    • Aarhus
    • Detailejendomme
    Læs artikel

    First Camp sætter en af Danmarks største campingpladser i Nordjylland til salg

    Den svenske campingkoncern First Camp sælger for første gang en af sine danske campingpladser. Klim Strand Camping ved Jammerbugten i Nordjylland er med 580 enheder, badeland, wel­l­nes­saf­de­ling, indendørs legeland, restaurant, hytter og en lang række sport­s­fa­ci­li­te­ter blandt Danmarks største campingpladser. EDC Erhverv Poul Erik Bech er valgt til at formidle salget og forventer, at den veldrevne campingplads, der er udbudt til 17,5 mio. kr., vil tiltrække interesse fra både danske og udenlandske købere.

    • Camping
    • Nordjylland
    Læs artikel

    Butikscentre og boksbutikker er med til at drive efterspørgslen på butikslokaler

    Som Danmarks største erhvervsmægler er EDC Erhverv Poul Erik Bech en aktiv formidler af salg og udlejning af butikscentre og større de­tai­lin­ve­ste­rin­ger. Senest har vi formidlet salget af Lollands Centret i Maribo på blot to måneder på vegne af Salling Group. Det understreger en fortsat in­ve­stor­in­ter­es­se for veldrevne centre med stærke lejere og stabile cashflows.

    • Detail
    • investering
    Læs artikel