Japansk inspireret kreativ, keramisk kunst gør indtog i Odense

  • Detail

Kreative caféer og koncepter har for alvor vundet indpas hos danskerne efter Corona, hvor diverse fri­tids­in­ter­es­ser af kreativ karakter har fået en renæssance. Nu kan fynboerne også nyde godt af unik og æstetisk keramik i international klasse, når YONOBI flytter i imponerende lokaler på Oluf Bagers Plads 4 i Odense. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet udlejningen af de prominente lokaler, som åbner den 15. september 2023.

YONOBI trækker inspiration fra et lignende japansk ord, der betyder skønhed i praktiske genstande lavet af håndværkere. Ke­ra­mi­k­virk­som­he­den har haft fin succes i København, hvor de i dag tilbyder kurser og keramik fra mere end 30 forskellige kunstnere fra hele verden - og interessen er stor:

"Vi oplever en stigende interesse i hobbybaserede og kreative fri­tids­in­ter­es­ser, hvor du kan komme væk fra skærmen og hverdagens stres - så du kan koble helt fra. Det er tydeligt, at mange også benytter os til at danne nye fællesskaber eller pleje de nuværende, og der er faktisk lavet forskning på, at 30 minutters kreativitet om dagen giver en række positive effekter på velvære. Derfor taler vi også ind i en trend, der tog til under Corona, og som sidenhen bare er blevet mere og mere populær, og som har gjort det muligt for os at eskalere vores forretning yderligere," fortæller Anders Friis, der driver og ejer YONOBI med sin hustru.

Foruden Odense udvider YONOBI yderligere med nye lokaler i Aarhus. Her vil kunderne kunne finde både butik og diverse keramikkurser, mens Oluf Bagers Plads i Odense udelukkende skal benyttes til kursustilbud.

Op fra kældrene
Ke­ra­mi­k­virk­som­he­den flytter ind på 147 m² med fokus på innovative, miljørigtige og værdiskabende løsninger på en god beliggenhed med gode eks­po­ne­rings­mu­lig­he­der centralt i Odense. I Odense vil YONOBI drive forretningen som en slags pop-up koncept, hvor der vil blive afholdt events, julemarked osv.

Anders Friis siger: "Vi har observeret, at der er en fin volumen på søgninger på keramikkurser i Odense, og netop derfor ønskede vi at udvide med lokaler her. Oluf Bagers Plads 4 valgte vi i høj grad på baggrund af ejedomens æstetik. Vi kunne måske have fundet et mere gunstigt sted i byen, men her var virkeligt pæne lokaler, som passede perfekt ind i vores ønsker om, hvordan vores æstetiske udtryk skal være."

"Visionen er at få skabt flotte, afslappende rammer i kombination med et veldrevet værksted. Vi vil gerne vise, at vi kan løfte de her kreative værksteder op fra kældrene, hvor de hidtil har holdt til, og ind i flotte og moderne rammer, der taler til mere end blot produktion af kunst. Vores lokaler skal inspirere til kunst, mens det også skal være et rum for ro, idéskabelse og passion. Så æstetik og skønhed er meget vigtigt for os, hvis vi skal opnå netop det."

Succesfuldt samarbejde
Mikkel Ørbech, Udlejningschef i EDC Erhverv Poul Erik Bech Odense, har stået for udlejningen af den imponerende ejendom. Han siger:

"YONOBI kommer til Odense med et spændende koncept, der taler ind i en trend, der er eksploderet over de sidste år. Som ejen­doms­mæg­le­re ser vi pt rigtig mange butikker, der kredser om involvering, afstresning og personlig forkælelse. Det er godt at se, at de her koncepter kan leve og ekspandere til hele landet. Vi har været meget glade for samarbejdet, og vi ser frem til at følge lokalernes udvikling og ønsker udlejer og YONOBI al held og lykke i fremtiden."

Butikscentre og boksbutikker er med til at drive efterspørgslen på butikslokaler

Som Danmarks største erhvervsmægler er EDC Erhverv Poul Erik Bech en aktiv formidler af salg og udlejning af butikscentre og større de­tai­lin­ve­ste­rin­ger. Senest har vi formidlet salget af Lollands Centret i Maribo på blot to måneder på vegne af Salling Group. Det understreger en fortsat in­ve­stor­in­ter­es­se for veldrevne centre med stærke lejere og stabile cashflows.

  • Detail
  • investering
Læs artikel

Freja Ejendomme sætter unikke vand­kants­bo­li­ger på Kalvø til salg

EDC Erhverv Poul Erik Bech er valgt som erhvervsmægler på salget af en særlig ejendom på Kalvø i Genner Bugt nord for Aabenraa. Er­hverv­se­jen­dom­men har tidligere været ejet af Naturstyrelsen og er netop sat til salg af Statens ejen­doms­sel­skab Freja Ejendomme til en udbudspris på 16,75 mio. kr.

  • Freja Ejendomme
  • Aabenraa
Læs artikel

Nordic Outlook Autumn 2026

Efterårets Nordic Outlook giver en status på det nordiske ejendomsmarked, der viser at transak­tions­vo­lu­men er stigende i Norden. Rapporten stiller også skarpt på et nyt Super Prime-segment, hvor de mest attraktive kontorer bevæger sig ud over de traditionelle prime-lejeniveauer, samt på hvordan stigende turisme og coolcation kan give det nordiske hotelmarked en langsigtet fordel.

  • Nordic Outlook
  • JLL
Læs artikel