Japansk inspireret kreativ, keramisk kunst gør indtog i Odense

  • Detail

Kreative caféer og koncepter har for alvor vundet indpas hos danskerne efter Corona, hvor diverse fri­tids­in­ter­es­ser af kreativ karakter har fået en renæssance. Nu kan fynboerne også nyde godt af unik og æstetisk keramik i international klasse, når YONOBI flytter i imponerende lokaler på Oluf Bagers Plads 4 i Odense. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet udlejningen af de prominente lokaler, som åbner den 15. september 2023.

YONOBI trækker inspiration fra et lignende japansk ord, der betyder skønhed i praktiske genstande lavet af håndværkere. Ke­ra­mi­k­virk­som­he­den har haft fin succes i København, hvor de i dag tilbyder kurser og keramik fra mere end 30 forskellige kunstnere fra hele verden - og interessen er stor:

"Vi oplever en stigende interesse i hobbybaserede og kreative fri­tids­in­ter­es­ser, hvor du kan komme væk fra skærmen og hverdagens stres - så du kan koble helt fra. Det er tydeligt, at mange også benytter os til at danne nye fællesskaber eller pleje de nuværende, og der er faktisk lavet forskning på, at 30 minutters kreativitet om dagen giver en række positive effekter på velvære. Derfor taler vi også ind i en trend, der tog til under Corona, og som sidenhen bare er blevet mere og mere populær, og som har gjort det muligt for os at eskalere vores forretning yderligere," fortæller Anders Friis, der driver og ejer YONOBI med sin hustru.

Foruden Odense udvider YONOBI yderligere med nye lokaler i Aarhus. Her vil kunderne kunne finde både butik og diverse keramikkurser, mens Oluf Bagers Plads i Odense udelukkende skal benyttes til kursustilbud.

Op fra kældrene
Ke­ra­mi­k­virk­som­he­den flytter ind på 147 m² med fokus på innovative, miljørigtige og værdiskabende løsninger på en god beliggenhed med gode eks­po­ne­rings­mu­lig­he­der centralt i Odense. I Odense vil YONOBI drive forretningen som en slags pop-up koncept, hvor der vil blive afholdt events, julemarked osv.

Anders Friis siger: "Vi har observeret, at der er en fin volumen på søgninger på keramikkurser i Odense, og netop derfor ønskede vi at udvide med lokaler her. Oluf Bagers Plads 4 valgte vi i høj grad på baggrund af ejedomens æstetik. Vi kunne måske have fundet et mere gunstigt sted i byen, men her var virkeligt pæne lokaler, som passede perfekt ind i vores ønsker om, hvordan vores æstetiske udtryk skal være."

"Visionen er at få skabt flotte, afslappende rammer i kombination med et veldrevet værksted. Vi vil gerne vise, at vi kan løfte de her kreative værksteder op fra kældrene, hvor de hidtil har holdt til, og ind i flotte og moderne rammer, der taler til mere end blot produktion af kunst. Vores lokaler skal inspirere til kunst, mens det også skal være et rum for ro, idéskabelse og passion. Så æstetik og skønhed er meget vigtigt for os, hvis vi skal opnå netop det."

Succesfuldt samarbejde
Mikkel Ørbech, Udlejningschef i EDC Erhverv Poul Erik Bech Odense, har stået for udlejningen af den imponerende ejendom. Han siger:

"YONOBI kommer til Odense med et spændende koncept, der taler ind i en trend, der er eksploderet over de sidste år. Som ejen­doms­mæg­le­re ser vi pt rigtig mange butikker, der kredser om involvering, afstresning og personlig forkælelse. Det er godt at se, at de her koncepter kan leve og ekspandere til hele landet. Vi har været meget glade for samarbejdet, og vi ser frem til at følge lokalernes udvikling og ønsker udlejer og YONOBI al held og lykke i fremtiden."

Terma fortsætter lokal oprustning: Nyt logistikcenter på vej i Lystrup

Den globale tek­no­lo­gi­virk­som­hed Terma med danske rødder fortsætter oprustningen på ’hjemmebanen’ i Lystrup, hvor de har købt en moderne kontor- og lagerejendom. Ejendommen på over 2.000 m² skal danne rammen om et nyt logistikcenter, hvor ca. 50 medarbejdere får deres daglige gang. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus har formidlet salget af den rummelige lagerejendom, der er solgt for 21,5 mio. kr.

  • Lager
  • Logistik
  • Aarhus
Læs artikel

Udviklingen vender: Færre tomme lagerlokaler i Aarhus og resten af Danmark

Efter tre år med stigende tomgang i industri- og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me, går udviklingen nu den anden vej. Nye tal fra Ejendomstorvet.dk viser, at antallet af ledige lagerlokaler er faldende – både på landsplan og i Østjylland, hvor Aarhus især skiller sig positivt ud. Udviklingen forventes at fortsætte, vurderer industrichef i EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus.

  • Industri
  • Aarhus
  • Danmark
Læs artikel

Stabilitet og robusthed præger industri- og lo­gi­stik­mar­ke­det i 2026

Industri- og lo­gi­stik­seg­men­tet har udvist stor robusthed i en årrække og for­vent­nin­ger­ne er, at det fortsætter i 2026. Mar­kedspri­ser­ne forventes at forblive stabile og in­ve­ste­rings­ak­ti­vi­te­ten er sjældent set større. Segmentet bekræfter dermed sin position som et af de mest robuste på er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det. Det viser EDC Erhverv Poul Erik Bechs omfattende for­vent­nings­un­der­sø­gel­se for 2026.

  • Industri
  • Forventninger
Læs artikel