Markant erhvervs-bygning solgt til tysk koncern: Åbner ny produktion i Horsens i det nye år

    Faller Packaging, der har nordisk hovedkontor i Hvidovre, har købt den 5500 kvm. store ejendom på Erhvervsbyvej 14 i Horsens, der tidligere husede Makita. Faller Packaging overtager ejendommen den 1. maj. Det oplyser René Sommer fra EDC Erhverv Ejendoms Centret Horsens, der har været mægler på sagen.

    Faller Packaging er den danske afdeling af en Europas største emballage-koncerner, der er tysk og familieejet. Virksomheden producerer i Danmark kartonnage til pharma og healthcare firmaer.

    - Vi er vokset ud af vores rammer i Hvidovre, hvor vi har 85 ansatte, fortæller Managing Director, Christian Holmskov.

    - Vi fastholder vores produktion i Hvidovre og opbygger samtidig et pro­duk­tions­si­te mere i Horsens.

    Christian Holmskov forventer at være klar til at producere i de nye rammer på Erhvervsbyvej 14 først i det nye år. Her bliver der brug for faglærte trykkere og ufaglærte med speciale i em­bal­la­ge­bran­chen.

    Faller Packaging ledte efter en placering i området fra Århus til Kolding, fordi der her er tradition for emballage-virksomheder.

    - Vi havde brug for en ejendom af en vis størrelse, men mange af dem, vi kiggede på, skulle renoveres rigtig meget. Til den form for produktion, vi laver, er der høje standarder for, hvordan pro­duk­tions­mil­jø­et skal være og herunder også, hvordan bygningen ser ud, forklarer Christian Holmskov.

    Når valget netop faldt på Horsens, skyldes det derfor, at det var her, den rigtige ejendom lå.

    - Ejendommen skal sættes i stand, men den skal sættes mindre i stand end så mange andre.

    Når det er sagt, forventer Christian Holmskov også at komme til et er­hvervs­ven­ligt lokalområde med eksempelvis korte sags­be­hand­ling­sti­der, og foreløbig er indtrykket godt.

    Det samme gælder samarbejdet med EDC Erhverv Ejendoms Centret:
    - EDC Erhverv Ejendoms Centret har handlet hurtigt, effektivt og professionelt og været et godt bindeled mellem os og sælger.

    God kommunikation bag hurtig handel
    Sælger er koncernen bag Base Erhverv:

    Herfra fortæller direktør Klaus Rønslev, at ejendommen blev bygget for 15 år siden og lejet ud til Makita, der dengang var vokset ud af sit daværende domicil.
    - Og nu er Makita også vokset ud af denne ejendom og flytter videre til et andet sted i Horsens.

    - Derfor benyttede vi lejligheden til at overveje, om vi skulle finde en ny lejer eller sælge, og vi endte altså med at beslutte os for det sidste. Der er et godt ejendomsmarked i øjeblikket, og det er en god er­hvervs­byg­ning med fornuftig lagerhøjde, kontorer og mulighed for at bygge nogle flere kvadratmeter til.

    Klaus Rønslev siger, at Base Erhverv har samarbejdet med EDC Erhverv Ejendoms Centret gennem en årrække om køb og salg af ejendomme og noterer sig, at salget er gået relativt hurtigt.

    - Selvom der er mange penge i spil, og vi er meget seriøse omkring vores handler, sætter jeg pris på, at der også er plads til et smil og glæde.

    - Vi har en god kommunikation med en ærlig dialog, og når der er noget, der er svært, løser vi det i fællesskab. Der giver en god, løs­nings­o­ri­en­te­ret proces i samarbejdet.

    Mægler bindeled mellem køber og sælger
    Fra EDC Erhverv Ejendoms Centret siger René Sommer, at man meget glad for at have løst en stor opgave, som samtidig bringer en ny, stor virksomhed til byen.

    - Vi oplever, at Horsens virkelig er på landkortet, og at mange virksomheder godt kan se det fornuftige i at ligge i et område som Horsens, hvor der både er arbejdskraft og en god tilgængelighed for både kunder og leverandører, siger René Sommer.

    Han forklarer, at som mægler er EDC Erhverv Ejendoms Centret bindeleddet mellem køber og sælger:
    - Vi har oplevet, at begge parter fra begyndelsen har været meget seriøse omkring handlen, og det giver jo også god fremdrift i processen.

    Som eksempel nævner han, at køber har haft nogle spørgsmål, som skulle afklares med Horsens Kommune:
    - Sælger gav straks lov til, at vi kunne stille de spørgsmål, og kommunen svarede hurtigt. Samtidig fik køber også en eks­klu­si­vaf­ta­le til at afklare forskellige elementer i forhold til handlen.

    - På den måde kan vi få en handel til at gå op i en højere enhed.

    Ejendommen var udbudt til salg for 45,5 millioner kroner.

    Vi gør os umage

    Vores værdier er skabt af passionen for for­hand­lings­ev­ne, indgående mar­ked­skend­skab og slagkraft. Gennem tiden har jeg etabeleret et stort netværk, som er blandt de vigtigste faktorer i et effektivt salg eller udlejning af din ejendom.

    René Sommer

    Indehaver, Ejendomsmægler, HD-A

    rso@edc.dk23 48 48 44EDC Erhverv Ejendoms Centret A/S

    EDC Erhverv Ejendoms Centret A/S

    Strandkærvej 30, 8700 Horsens

    873@edc.dk70 26 40 44

    Unikt kursuscenter med masser historie og charme til salg for knap 10 mio. kr.

    Stenstruplund Kursuscenter midt på Fyn er sat til salg. I 2000 blev den gamle Stenstrup Kro forvandlet til et familiedrevet og inspirerende og bæredygtigt kursuscenter og har siden dannet rammerne for hundredvis af konferencer, dagsmøder, kurser og festlige arrangementer. EDC Erhverv Poul Erik Bech Fyn skal formidle salget af kursuscenteret, der er sat til salg for 9,9 mio. kr.

    • Svendborg
    • Kursuscenter
    Læs artikel

    Danmarks største forhandler af espres­so­ma­ski­ner og espressokaffe åbner første showroom og kaf­fe­la­bo­ra­to­ri­um på Sjælland

    Ga­zel­le­virk­som­he­den Rigtig Kaffe, som har Danmarks største udvalg af bl.a. espres­so­ma­ski­ner og espressokaffe, åbner sit første showroom på Sjælland. Et mere end 400 m² stort showroom etableres på Nybrovej 91 i Gentofte og kommer bl.a. til at rumme mere end 100 espres­so­ma­ski­ner og et kaf­fe­la­bo­ra­to­ri­um. De forventer at slå dørene op den 29. oktober 2025, hvor kaffeelskere kan få glæde af unikke åbningstilbud. Det velbeliggende lejemål er formidlet af ud­lej­nings­tea­met i EDC Erhverv Poul Erik Bech København.

    • Detail
    • København
    Læs artikel

    Kulturelt fænomen og hipt barberkoncept med kendte ansigter i ejerkredsen indtager Aalborg: Flere saloner på vej i ind- og udland

    På få år er Winston Studio, med bl.a. Remee, Kesi og Skinz i ejerkredsen, gået fra et barberkoncept til et kulturelt fænomen. Nu gør de klar til at åbne første salon i Aalborg og den femte i Danmark. Festen stopper ikke her, da åbningsplanen for det næste stykke tid er klar, hvilket bl.a. inkluderer et eksotisk udenlandsk projekt. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet udlejningen i Aalborg og har også tidligere formidlet deres barbersalon i Aarhus.

    • Aalborg
    • Detail
    Læs artikel