Rekordhøjt udbud af butikslokaler udfordrer detailbranchen

  • Detail

Selvom detailhandlen og spisesteder længe har klaret sig bedre end ventet, er antallet af udbudte lokaler i år steget kvartal for kvartal. Jakob Wegener, adm. direktør for Ejendomstorvet.dk, siger:

”Spisesteder og butikker klarede sig bedre gennem coronaforløbet, end mange nok havde frygtet, og i halvandet år lå udbuddet af m² nogenlunde stabilt omkring 2,7% af det totale butiksareal i landet. Men nu er udbuddet steget tre kvartaler i træk og er med 3,0% på det højeste i lige knap tre år. På tre kvartaler er det samlede udbud steget med 86.000 m² – det svarer fx til næsten 30 Føtex- eller Meny-supermarkeder.”

På landsplan er mere end 9.700 er­hvervs­le­je­mål og ejendomme udbudt via Ejendomstorvet.dk lige nu, og heraf er knap 2.000 lokaler til butikker, café, restaurant m.m. fordelt i hele Danmark.

Efterspørgslen stagnerer
Lige nu tyder alt på at færre end normalt tør tage springet som iværksætter med egen butik, kaffebar eller spisested. Desuden har tiden med corona og de høje energipriser vist sig for hård for mindre spisesteder, takeaway og nogle butikker. Frank Heskjær, Head of Retail i EDC Erhverv Poul Erik Bech, siger:

”Vi kan godt mærke, at der er kommet lidt flere ledige lokaler. Blandt årsagerne er, at lukkede Aldi-butikker – og i Østdanmark også Irma’er – er kommet ud på markedet, endda kort efter at flere detailkæder, fx inden for fashion & beauty, har trimmet deres net af butikker. En anden årsag er, at mange forbrugere er forsigtige, selv om danskernes bankkonti bugner, og beskæftigelsen fortsat er høj. Men renten stiger, der er stadig krig, og de seneste tal fra Danmarks Statistik viste et dyk i detailsalget i juli.”

Han fortsætter: ”Det er i stigende grad de mindre butikslokaler, der bliver udbudt lige nu. Inflationen og ren­testig­nin­ger påvirker markedet, så omsætningen af detaillokaler er faldet, hvilket har en direkte indvirkning på det øgede udbud af m² til detail. Hvis jeg skal kigge lidt ind i krystalkuglen, så tror jeg ikke, at udbuddet af butikslokaler vil stige meget mere inden for den nærmeste fremtid.”

Hvordan ser fremtiden ud?
Danmark har i alt 20,2 mio. m² butiksareal, og ved indgangen til 3. kvartal 2023 var 615.300 m² udbudt til leje eller salg svarende til 3,0%.

”Vi har nok nået det niveau, hvor vi skal være. De Aldi’er og Irma’er, som står tomme eller snart lukker, skal såmænd nok blive opsuget på lidt længere sigt, da nogle detailkæder gerne vil udvide, og fordi vi hele tiden ser nye koncepter dukke op. Der kommer også flere sund­heds­kli­nik­ker & indenfor personlig pleje, fx butikker med høreapparater, fordi vi får flere ældre, og så har nethandlen formentlig toppet, fordi udviklingen i detailsektoren viser, at de fysiske butikker har stor værdi for forbrugerne,” siger Frank Heskjær.

Det øger tomgangen for butikker

  • • Lukkede Aldi’er og Irma’er øger udbud af lokaler på kort sigt
    • Større detailkæder har trimmet deres net af butikker
    • Færre danskere vover springet som selvstændige med butik, takeaway eller spisested
    • Forsigtige/nervøse forbrugere – senest med dyk i detailsalget i juli
    • Højere renter svækker købekraft hos nogle forbrugere
    • De høje prisstigninger først på året har ramt nogle forbrugere
    • Høje energipriser ramte fx spisesteder/takeaway, bagere og dag­lig­va­re­bu­tik­ker hårdt

Det sænker tomgangen for butikker

  • • Kæder som Biltema, Elgiganten og Normal åbner flere butikker
    • Nye koncepter dukker stadig op i gadebilledet
    • Dag­lig­va­re­bu­tik­ker klarer sig generelt godt, flere kæder vil udvide
    • Fortsat høj beskæftigelse holder hånden under privatforbrug
    • Sund­heds­kli­nik­ker i vækst pga. flere ældre

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Åboulevarden 70, 5. sal, 8000 Aarhus C

802@edc.dk87 30 99 30

NEXT flytter til Kopenhagen Furs hovedsæde: Sætter to ejendomme til i alt 200 mio. kr. til salg i offentligt udbud

NEXT Uddannelse København sætter nu to ejendomme, individuelt til salg, i offentligt udbud. De fraflytter to ejendomme i Rødovre (80 mio. kr.) og Albertslund/Glostrup (120 mio.kr.) og flytter i de kommende år ind i Kopenhagen Furs tidligere hovedsæde i Glostrup. EDC Erhverv Poul Erik Bech formidlede dengang salget af det tidligere minkhovedsæde og har igen fået opgaven med at formidle salget af de to ejendomme, som er en god blanding af kontor, lager, logistik, produktion, værksted, undervisning og evt. boliger.

  • Investering
Læs artikel

Stort, topmoderne kontordomicil eller flerbrugerhus skal bygges og udlejes i Skejby

En generel mangel på kon­tor­fa­ci­li­te­ter til større virksomheder i Aarhus og omegn betyder, at et nyt stort kon­tor­do­mi­cil­pro­jekt på samlet 13.055 m² i Skejby ved Aarhus er på tegnebrættet. På Hedeager 35 i Skejby, tæt på Aarhus Uni­ver­si­tets­ho­spi­tal, letbane og motorvej, opføres en ny og ambitiøs er­hverv­se­jen­dom med særlig appel til en eller flere større virksomheder. Byggeriet sættes i gang, så snart de første lejere er fundet og EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus er hyret til opgaven på vegne af et større aarhusiansk konsortium.

  • Aarhus
  • Kontor
Læs artikel

Salling Group har solgt Lollands Centret i Maribo på kun to måneder

Salling Group valgte efter mange års ejerskab at sætte Lollands Centeret i hjertet af Maribo til salg for et par måneder siden. Allerede mellem jul og nytår 2025 blev der sat blæk på papiret. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Sydsjælland og køber er An Other Invest med Mads Landrok i spidsen, som allerede ejer et par andre indkøbscentre.

  • Lolland
  • Detail
Læs artikel