Markedstal for kon­to­re­jen­dom­me

Fortsat efterspørgsel efter fleksible og certificerede kon­to­re­jen­dom­me

Efterspørgslen efter attraktive kon­to­re­jen­dom­me er stadig intakt, hvor særligt beliggenhed og korrekt prissætning fortsat er høj prioriteret, som de senere år. 2024 har budt på flere større transaktioner, hvor netop beliggenhed og prissætning har været attraktiv. 

Efterspørgslen efter kon­to­re­jen­dom­me i Danmark understøttes bl.a. af et robust arbejdsmarked med rekordhøj beskæftigelse. Samtidig er hjemmearbejde væsentligt mere begrænset end i andre store europæiske metropoler grundet den kortere pendlertid. Dog er der en del virksomheder – særligt store virksomheder – der implementerer fleksible kon­tor­løs­nin­ger. Derfor efterspørger virksomheder moderne kon­tor­kon­cep­ter, fx kontorpladser i større kon­tor­fæl­les­ska­ber eller muligheden for at op- eller nedskalere kon­tor­ka­pa­ci­te­ten med kort varsel. Udbuddet af fleksible koncepter er stort i København og omegn, mens der i Aarhus er begrænset udbud trods høj efterspørgsel. 

Markedsleje og afkast

Foruden fleksible kon­tor­løs­nin­ger efterspørger både lejere og investorer i højere grad moderne og bæredygtige kontorlokaler, der er fremtidssikre. De stigende krav til ESG spiller en stor rolle for kon­tor­seg­men­tet og trenden forventes at fortsætte. Det forventes, at værdien af certificerede ejendomme, der fx er DGNB-certificeret på sigt, vil overstige værdien af ejendomme, der ikke er certificeret. 


Udbuddet af kontorlokaler i procent af skønnet bygningsmasse

Tomgangen for kontor på landsplan er 6,0% i 4. kvartal 2024. Tomgangen er steget med 0,9 procentpoint siden samme kvartal året før. Afkastkravene forventes generelt at være stabile over det kommende år, hvilket også gør sig gældende for markedslejen.

Vil du vide mere?

Bliv opdateret på de seneste markedstal i Market Update

Klik her

National erhvervsmægler med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både lokale og nationale markedsforhold. Du kan altid kontakte mig, hvis du er interesseret i at vide mere om, hvordan Research & Analyse kan hjælpe dig.

Joseph Alberti

Head of Research

joal@edc.dk58 58 74 67EDC Poul Erik Bech

EDC Poul Erik Bech

Bremerholm 29, 1069 København K

120@edc.dk33 30 10 00