Hvad gør man, når man som ung landmand gerne vil ind i land­brugs­bran­chen, men som så mange andre unge ikke lige kan overtale banken til at købe og overtage et stort landbrug til et tocifret millionbeløb? Ja, så gør man som planteavler Daniel Nøhr Andersen fra Møn og bliver forpagter – og på den måde arbejder sig ind i branchen. Det er en løsning, som ejen­doms­mæg­ler­virk­som­he­den EDC Landbrug Poul Erik Bech har hjulpet med. Det har resulteret både en glad sælger, køber og ikke mindst forpagter.

I efteråret 2020 havde EDC Landbrug Poul Erik Bech en spændende land­brugs­e­jen­dom på Fanefjord Kirkevej ved Askeby på Møn til salg. Pro­duk­tions­e­jen­dom­men var sat til salg for 45 mio. kr. med 280 ha med gode drifts­byg­nin­ger og en yderligere maskinpark til 5 mio. kr.

Frank Poll, landbrugschef i EDC Landbrug Poul Erik Bech, siger: ”Vi har selvfølgelig flest ’normale’ sager, hvor det fx er en nabo eller en fra området, som opkøber et pro­duk­tions­land­brug for at udvide sin bedrift – eller nogle som ønsker at komme tættere på naturen og køber et fri­tidsland­brug. Men dette er en lidt alternativ sag med en speciel løsning. Her er vi virkelig på en spændende mægler- og rå­d­giv­nings­op­ga­ve med at få enderne til at mødes.”

”Derfor er det også ekstra til­freds­stil­len­de, når det lykkedes at stå tilbage med en tilfreds sælger, hvor en udenlandsk investor køber land­brugs­jor­den. De ønskede ikke at eje bygningerne og havde samtidig brug for en forpagter til at drifte ejendommen. Det blev Daniel Nøhr Andersen en ung mand på 28 år, som er dygtig planteavler, der ender med at købe land­brugs­e­jen­dom­men og lave en langvarig for­pagt­nings­af­ta­le på jorden. På den måde kommer han i gang som selvstændig landmand. Det ender altså med at blive en super aftale for alle parter, hvor enderne mødes,” forklarer Frank Poll.

For tidligt med ge­ne­ra­tions­skif­te

Daniel Nøhr Andersen er uddannet agrarøkonom og købte sin første gård i 2017. Han har også været underforvalter på Kragerup gods på Vestsjælland og arbejdet for Goodvalley i Rusland. Han er nu forpagter på en 280 ha plan­teavls­e­jen­dom på Møn og har forpagtet forældrenes planteavl. Han siger: ”Jeg er født og opvokset på Møn ca. 10 km. fra den til forpagtede ejendom. Jeg har altid arbejdet med landbrug og brænder virkeligt for det. Jeg ejer selv ca. 30 ha. og har nu forpagtet ca. 600 ha. Mine forældre er i sidste halvdel af 50’erne, så det er for tidligt med et fuldt ge­ne­ra­tions­skif­te i familien. Derfor var en for­pag­ter­løs­ning også interessant internt i vores familie. Mine forældre har en svi­ne­pro­duk­tion, som beskæftiger dem fuldt ud i dag. Planteavlen bliver drevet konventionelt med et bredt sædskifte bestående af: Vinter-/vårhvede, maltbyg, sukkerroer, vinterraps og frøproduktion.

Kræver kapital

Der skal meget kapital til at eje sit eget landbrug, hvilket selvfølgelig er svært at skaffe som ung landmand. Daniel Nøhr Andersen siger: ”For­pagt­nings­af­ta­len med Dansk Demetra er ideel for mig. Planen er at vækste med tiden i et sundt og fornuftigt tempo og udvikle virksomheden både med forpagtede og ejede arealer. Jeg har en idé om, at jeg på sigt ejer ca. 50% og forpagter 50%. Vi har lavet en lang for­pagt­nings­af­ta­le på den nye ejendom, og jeg er ikke i tvivl om, at der fremadrettet kan blive fundet løsninger med Dansk Demetra som investor. Vi har et godt samarbejde, som kommer begge parter til gode.”

Om samarbejdet med EDC Landbrug Poul Erik Bech siger han: ”Der er ingen tvivl om, at landbrugschef Frank Poll har en stor landbugsfaglig viden. Det er selvfølgelig enormt vigtigt, at han har et stort netværk i den rolle, han har med at skabe match og samarbejder mellem sælgere og købere, og i denne situation altså også med mig som forpagter. Det gælder i høj grad om at finde brugbare løsninger. Det er en stor fordel for alle parter, så jeg kan på det varmeste anbefale at bruge Frank, hvis man går med tanker om at købe eller sælge sin land­brugs­e­jen­dom.”

Vil du vide mere om ejen­doms­mar­ke­det indenfor landbrug?

Vil du vide mere om land­brugs­mar­ke­det? Læs seneste udgave af LandbrugFokus nu!

Landbrugsmægler med nationalt netværk

Vi er en specialiseret land­brugs­af­de­ling, og en del af Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed. Ud over land­brugs­af­de­ling, får du et landsdækkende netværk af 19 erhvervscentre og over 80 boligbutikker, til at sælge dit landbrug.

Frank Poll

Landbrugschef, forstkandidat, ejendomsmægler, MDE, Sjælland & øerne

fpo@edc.dk22 14 65 28EDC Landbrug Poul Erik Bech

EDC Landbrug Poul Erik Bech

Østergade 2, 4700 Næstved

199@edc.dk58 58 77 09

Nordjysk familie åbner moderne café i historiske lokaler på Strandvejen i Tornby

Marianne og Leif Mortensen har solgt lokalerne på Strandvejen 7 i Tornby, hvor de i otte år har drevet ”Morfars Køkken”. Efter en større transformation genåbner en nordjysk familie stedet 1. maj 2026 som en moderne café med fokus på godt bagværk, barista-kaffe, lækre brunch- og frokostal­ler­ke­ner og kolde fadøl. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har formidlet salget af de historiske lokaler på få måneder.

  • Nordjylland
  • Restaurant og Café
Læs artikel

Ejen­dom­s­kon­cern køber velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i offentligt udbud i Aalborg

EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af en yderst velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i Aalborg i et offentligt udbud. Køber er en lokal, familieejet ejen­dom­s­kon­cern Stella5, som nu har navngivet er­hverv­se­jen­dom­men Brohuset, da den er placeret ved første række ned til vandet lige ved gang- og cykelbroen: Kulturbroen. An­ven­del­ses­mu­lig­he­der­ne er mange, men kommende lejere kommer til at afgøre, om det bliver et luksus­kon­tor­hus, sundhedscenter, fitnesscenter eller måske en kombination.

  • Investering
  • Aalborg
Læs artikel

Fremgang i antallet af transaktioner i 1. kvartal, men volumen halter efter

Nye tal fra Er­hvervs­mæg­ler­nes Branchedata viser, at transak­tions­vo­lu­men for 1. kvartal 2026 lander på 9,3 mia. kr. Det svarer til 66% af niveauet i samme periode sidste år, men ses der nærmere på tallene, peger udviklingen i en mere positiv retning. Antallet af transaktioner er steget med 11% i forhold til 1. kvartal sidste år. Det indikerer, at der godt gang i markedet på de små og mellemstore sager, mens de store transaktioner lader vente på sig.

  • Branchedata
  • Transaktionsvolumen
Læs artikel