En velbeliggende og iøjenfaldende in­ve­ste­rings­ejen­dom med 33 ejer­lej­lig­he­der på Rungstedvej 73 ved Rungsted Kyst er netop solgt off-market til et trecifret millionbeløb. Køber er bilkoncernen K.W. Bruun & Co. gennem in­ve­ste­rings­sel­ska­bet K.W. Bruun Invest. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af ejendommen på baggrund af ejen­doms­mæg­ler­virk­som­he­dens indgående kendskab til in­ve­ste­rings­mar­ke­det.

Bilkoncernen K.W. Bruun & Co. ønsker gennem dat­ter­sel­ska­bet K.W. Bruun Invest at udbygge virksomhedens ejen­doms­por­te­føl­je. Det moderne ejen­dom­skom­pleks på Rungstedvej 73 er selskabets nyeste investering. Senior Investment Manager, Peter Roed-Sørensen, fortæller:

”Vi investerer primært i bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom­me i områderne Frederiksberg, Gentofte, Lyngby-Taarbæk og Københavns Kommune, så denne ejendom falder lidt uden for vores sædvanlige område. Men vi blev alligevel nysgerrige, da Lone Thuen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech kontaktede os. Det er en pæn ejendom med fine lejligheder på en attraktiv beliggenhed. Dialogen og processen har været professionel og gnidningsfri, og vi er meget tilfredse med købet.”

Stor in­ve­ste­rings­sag handlet off-market
In­ve­ste­rings­chef i EDC Erhverv Poul Erik Bech, Lone Thuen, siger om salgsforløbet: ”Vores kunder har stor tillid til, at vi kan præsentere dem for en køber, der søger præcist den type in­ve­ste­rings­ejen­dom, som de ønsker at afhænde. Og det er netop, hvad der er sket i denne sag. For selvom ejendommen ikke ligger præcist i det område, som K.W. Bruun koncernen primært fokuserer på, var jeg sikker på, at de ville finde ejendommen interessant pga. ejendommens æstetiske udseende og høje ved­li­ge­hol­del­ses­stand såvel ude som inde. Vores aktuelle viden om investorerne i markedet, og hvad de søger, bevirker, at vi kan imødekomme vores kunders ønsker bedst muligt – også når ejendommen skal handles off-market.”

”Der er stigende interesse efter ejendomme på det nord­s­jæl­land­ske marked, men det er primært velbeliggende bo­li­g­ud­lej­nings- og in­ve­ste­rings­ejen­dom­me, der efterspørges, og det er vores opfattelse, at efterspørgslen vil fortsætte de næste år. Handelen af ejendommen på Rungstedvej 73 er en god in­ve­ste­rings­sag, der rummede det, som mange efterspørger – en bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom i god stand og med en god placering. Derudover er det en unik og veldrevet ejendom, som virkelig falder i øjnene.”

Iøjnefaldende bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom i funkisstil
Bo­lig­kom­plek­set består af tre bygninger i to og tre etager. Der er ingen tomgang i ejendommen, og der forventes meget lav tomgang i fremtiden. Det siger in­ve­ste­rings­chef i EDC Erhverv, Lone Thuen:

”Det er en særdeles attraktiv ejendom i funkisstil med hvidpudsede facader og built-up-tag, som skaber en god rumfornemmelse i lejlighederne. Derudover har boligerne et smukt lysindfald gennem de store vinduespartier og altaner. De 33 lejligheder er fra 98 til 218 m² og henvender sig derfor til forskellige lejersegmenter. Det betyder, at le­jer­po­ten­ti­a­let er varieret, hvilket giver en større sikkerhed for udlejning.”

”Beliggenheden ved Rungsted Kyst er helt i top. Området er virkelig eftertragtet med nærhed til skov og strand og lige over for Rungsted bytorv og ikke mindst Rungsted Golfbane. Blot 1,2 km fra ejen­dom­skom­plek­set ligger Rungsted Havn, som er en charmerende havn med et bredt udvalg af restauranter og en badestrand i tilknytning til havnen. Derudover er der god infrastruktur i området med busstoppested foran ejendommen, 400 m til Rungsted Kyst St. og let adgang til Hels­in­gø­r­motor­vej­en. Det er alt sammen noget, som vil blive ved med at tiltrække lejere til ejendommen.”

Vil du have tilsendt nyeste ejendomme?

Skriv dig op til vores Køber-/Lejerkartotek og få besked, når der kommer nye ejendomme, som matcher dine ønsker.

Køberkartotek erhverv

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Lone Thuen

Senior Director, Capital Markets

lth@edc.dk40 33 48 4058 58 87 44EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Bremerholm 29, 1069 København K

114@edc.dk33 30 10 00

27 villaer og dobbelthuse klar til salg ved Hund­red­me­ter­sko­ven i Eriksborg ved Silkeborg

I Eriksborg ved Silkeborg, med en smuk beliggenhed op mod Hund­red­me­ter­sko­ven, opfører Fink 17 nye villaer med minimal ved­li­ge­hol­del­se og 10 nøglefærdige dobbelthuse til personer og familier, som værdsætter både natur og kva­li­tets­bo­li­ger i moderne design. Salget sker i samarbejde mellem Fink, EDC Projekt Poul Erik Bech og EDC’s bo­ligaf­de­lin­ger i Silkeborg.

  • Projekt
  • Silkeborg
Læs artikel

Et af Danmarks yngste slotte til salg: Forener historisk charme og luksus

Drømmer du om at eje et slot? Så er muligheden her nu. Asbølholm Slot, en af Danmarks yngste slotte, er sat til salg. Slottet blev opført af for­ret­nings­mand Jens Dinesen i 1988, der ville opføre et slot som i gamle dage. Efterfølgende er slottet renoveret og kombinerer dermed historisk charme med moderne luksus. EDC Erhverv Poul Erik Bech Trekantområdet skal formidle salget af slottet med et etageareal på 7.392 m² og et prisskilt på 26,5 mio. kr. Der er ind­tje­nings­mu­lig­he­der for den kommende ejer – med både feriecenter og udlejning af her­skabs­lej­lig­he­der.

  • Kolding
  • Slot
Læs artikel

Interesse for hoteller skudt i vejret: Historisk hotel i Faaborg solgt efter mindre end et år på markedet

Historiske og hyggelige Hotel Faaborg på torvet i den sydfynske by er netop solgt. Købsaftalen blev underskrevet under et år efter, det tidligere ’Land­mands­ho­tel­let’ blev sat til salg. Der har været flere seriøse henvendelser, hvilket ifølge EDC Erhverv Poul Erik Bech Fyn, der har formidlet salget af hotellet, vidner om et sultent marked, hvor interessen for hoteller er skudt i vejret.

  • Fyn
  • Hotel
Læs artikel