Axelhave en ny bydel på tidligere Amtssygehus i Aarhus med 376 boliger

  • Axelhave
  • Aarhus
  • Projekt

Det tidligere Aarhus Amtssygehus står overfor en helt ny æra. Hvor sund­heds­per­so­na­le før kæmpede for liv og helbred, har PenSam og Raundahl & Moesby nu taget stafetten for at sikre, at det historiske hospital får nyt liv, som et sundt og attraktivt bykvarter med hele 376 boliger og i alt 27.300 m2 med fokus på bæredygtighed, byliv og rum for fællesskab. EDC Projekt Poul Erik Bech har bidraget med at optimere boligplanerne og skal formidle det kommende projektsalg og pro­jek­t­ud­lej­ning. 

Den kendte og ikoniske sengebygning står overfor en gennemgribende transformation, så hele bygningen på 13.100 m2 skal gennemgå en kærlig og meget ambitiøs behandling, før den indleder et nyt liv som en særdeles spændende boligejendom med 150 ejer-/lejeboliger.

Bag visionen står pen­sions­sel­ska­bet PenSam og to­ta­len­tre­pre­nør Raundahl & Moesby, som med vedtagelsen af den endelige lokalplan nu endelig kan komme i gang med et stort renoverings- og om­byg­nings­ar­bej­de af sengebygningen og opførelsen af to nye boligejendomme med 226 lejeboliger på 14.200 m2 og 5.700 m2 kælder med 133 p-pladser, en grøn bypark og hyggelige stisystemer, der fører til de mange fællesarealer.

Head of Private Capital & Real Assets, Jeppe Starup fra PenSam, siger: ”Boligprojektet Axelhave komplementerer vores ejen­doms­por­te­føl­je af bynære boligejendomme. Vi er stolte af at have fået muligheden for at bidrage til et nyt og visionært bykvarter, hvor vi både bevarer og renoverer de historiske bygninger og bygger nyt i respekt for stedets DNA og smukke arkitektur. Vi takker samtidig Raundahl & Moesby for en god og professionel ud­vik­lings­pro­ces og ser frem til det videre forløb”.

Stærke samarbejder
Rob Hodgkins CSO i Raundahl og Moesby, der er to­ta­len­tre­pre­nør, siger: ”Med PenSam har vi udviklet et virkelig sundt og konstruktivt samarbejde bygget på gensidig tillid, transparens og fælles høje ambitioner. Alexhave, med den ikoniske Sengebygning i centrum, er på alle måder et enestående boligprojekt, der forpligter os som udvikler og to­ta­len­tre­pre­nør til at levere fantastiske ejer- og lejeboliger som lever op til områdets unikke arkitektur og beliggenhed.”  

Parterne har på det kommende projektsalg og pro­jek­t­ud­lej­ning indledt samarbejde med bl.a. EDC Projekt Poul Erik Bech. Tonny Broberg fra EDC Projekt Poul Erik Bech m.fl. har allerede bidraget med optimering af boligplanerne, i forhold til de beboere, som forventes at bo her.

”Som mægler er det en fornøjelse af være med i den tidlige fase, så vi kan sparre om at skabe det bedst mulige projekt til både området og til hele Aarhus. Den helt unikke beliggenhed og atmosfæren omkring det gamle Amtssygehus på toppen af Aarhus forpligter, og mange borgere har allerede store forventninger til området. Mange aarhusianere vil gerne bo centralt i det nye og grønne bykvarter tæt på Han­dels­højsko­len, Via University College, Aarhus Universitet, Botanisk Have, Aarhus midtby og lokale dag­lig­va­re­bu­tik­ker,” siger Tonny Broberg fra EDC Projekt Poul Erik Bech og fortsætter:

”Byggebalancen er i minus i Aarhus, hvor der i mange områder er boligunderskud, så det er et kærkomment projekt til byen, og vi glade for at være en del af det superspændende og ambitiøse projekt, hvor mange allerede har vist stor interesse for projektet, og vi glæder os til at starte projektsalg og pro­jek­t­ud­lej­ning op, når boligerne er klar til indflytning i løbet af 2027.”

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Tonny Broberg

Pro­jek­t­di­rek­tør

tobr@edc.dkEDC Projekt Poul Erik Bech

EDC Projekt Poul Erik Bech

Rådhuspladsen 3, mezz, 8000 Aarhus C

805@edc.dk58 58 77 30