EDC Erhverv Poul Erik Bech er Danmarks største erhvervsmægler for tredje år i træk
- Transaktionsvolume
- EDC Erhverv Poul Erik Bech
Med en samlet transaktionsvolumen på 72 mia. kr., svarende til en stigning på over 35% sammenlignet med 2024, blev 2025 et stærkt år for det danske erhvervsejendomsmarked. Årets nøgletal er nu også opgjort for landets erhvervsmæglere. For tredje år i træk kan EDC Erhverv Poul Erik Bech kalde sig Danmarks største erhvervsmægler. En position de gennem mange år også har haft på boligområdet.
Poul Erik Bech, siger: ”Vores omsætning på erhverv var 275 mio. kr. i 2025 – vores højeste omsætning nogensinde og en stigning på 16,9% sammenlignet med 2024. Samme positive udvikling så vi i bruttofortjenesten, som var på 188 mio. kr. og 19% højere end året før. Det er tredje år i træk, vi har branchens højeste bruttofortjeneste, hvilket naturligvis er yderst tilfredsstillende.”
Finans har netop offentliggjort årets liste med de 1.000 største virksomheder i Danmark. EDC Poul Erik Bech Holding er den eneste ejendomsmægler, der er placeret på listen blandt Danmarks 1.000 største virksomheder i 2025 med en placering som nummer 877 og en omsætning på 713 mio. kr. Det er et spring på næsten 100 pladser i forhold til året før.
Flere stærke forretningsben
Om 2025-tallene på erhverv, påpeger Poul Erik Bech: ”Det er et resultat af vores mange stærke forretningsben at stå på. For nogle år siden skærpede vi bl.a. vores fokus på udlejningssager. Vi nyder også godt af, at mange af vores dedikerede medarbejdere har været hos os i mange år. Samtidig oplever vi en stigende specialisering i branchen, hvor mange af vores erhvervsmæglere har opbygget stærke kompetencer inden for specifikke ejendomstyper og fagområder. Dermed er vi i stand til at sammensætte de rette kompetencer til den enkelte opgave – også på tværs af vores 21 landsdækkende erhvervscentre.”
”I 2025 oplevede vi fremgang på tværs af de forskellige ejendomssegmenter. Det var også et rigtig godt år for vores hotelgruppe med flere store hotelhandler – bl.a. salget af Molskroen i Mols Bjerge og Benniksgaard Hotel ved den dansk-tyske grænse. Samtidig opnåede vores campinggruppe status som landets største campingmægler med fleste campingpladser til salg. Det momentum er fortsat ind i 2026, hvor vi bl.a. netop har formidlet salget af Vikær Strand Camping i Sønderjylland, og vi kan i den kommende tid offentliggøre flere salg af campingpladser.”
Godt første halvår af 2026
Poul Erik Bech forventer, at 2026 også bliver et stærkt år for EDC Erhverv Poul Erik Bech:
”I første halvdel af 2026 er vores omsætning steget over 20% i forhold til sidste år, så vi fortsætter vores momentum og vores pipeline, ser fornuftig ud for resten af året. Det skyldes bl.a., at vi i starten af 2026 åbnede nyt erhvervscenter på Lolland-Falster. Samtidigt er to andre erhvervsmæglervirksomheder blevet en del af vores virksomhed: Danbolig i Hillerød, som styrker vores position som markedsledere i Nordsjælland samt Engel & Völkers Danmark, som arbejder i hele landet, og som primært styrker vores afdelinger i København og Aarhus med Capital Markets, internationale handler og lejesager. De kommer med et internationalt netværk og erfaring med større transaktioner. Alt i alt er forretningen styrket, og vi er godt rustet til at fortsætte væksten i fremtiden.”
