Molskroen solgt på under én måned: Skal fortsat være gastronomisk fyrtårn

  • Kro
  • Molskroen
  • Mols

Det vakte stor interesse, da en af Danmarks mest ikoniske kroer og et stykke Dan­marks­hi­sto­rie blev sat til offentligt salg for en måned siden. Nu er der fundet en køber til Molskroen, der vil føre de stolte traditioner med gastronomi og forkælelse videre. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af den ikoniske kro og det tilhørende badehotel, der blev udbudt til 55 mio. kr.

Molskroen er et ikonisk sted og en historisk, kulinarisk perle, som gæster fra hele landet rejser til for at besøge og få en rigtig god bid mad. Sådan vil det også være fremover, selvom Molskroen nu skifter hænder. Det er nemlig et velkendt ansigt, der fortsat vil være ansigt udadtil. Det drejer sig om Sarah Evar, der de sidste seks år har ledet Molskroen som hotelchef og nu tiltræder som direktør.

"Jeg har været med på rejsen de sidste seks år og har ingen intentioner om at stoppe rejsen her. Alt dét, som gæsterne elsker og vender tilbage til, forbliver det samme. Molskroen skal være præcis dét sted, hvor man sænker skuldrene og bliver mødt i øjenhøjde. Et sted, hvor historien sidder i væggene, men hvor oplevelsen er levende og luksuriøs," siger Sarah Evar, ny direktør for Molskroen.

Ny ejer har rødder i Ebeltoft
Den nye ejer er Mads Bygballe, der bl.a. ejer Ruby Travel Group og en andel af Travelheart Family, hvor han også er be­sty­rel­ses­for­mand. Han ønsker at føre Molskroen videre i samme ånd, fortæller han:

"Først og fremmest er jeg rigtig glad for at kunne være med til at føre et stykke Dan­marks­hi­sto­rie videre. For mig er Molskroerne mere end en investering - det er en hjertesag. Jeg har rødder i Ebeltoft, hvor både min far og farfar kommer fra. Det er et område, vi holder meget af, og jeg glæder mig til at være med til at videreføre Molskroerne i den ånd, som stedet fortjener, og som kroen er kendt for."

Matas-millionæren den tidligere ejer Henrik Frederiksen, der har haft Molskroen siden 2012 og siden udvidede med strandhotellet i 2014 er glad for, at kroens fremtid nu er på plads. Han fortæller:

"Først og fremmest stor tak til Stephen Berthelsen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech for et behageligt forløb. Samarbejdet med ham og EDC Erhverv har været rigtig godt, og jeg er glad for, at kroens fremtid nu er på plads. Det har været afgørende for mig, at Molskroen bliver ført videre med respekt for historien og stedets ånd, og det er jeg helt tryg ved sker nu med Sarah som direktør og Mads som ejer."

Telefonen bimlede og bamlede
EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af Molskroen og for Stephen Berthelsen, der er formand for mæg­ler­virk­som­he­dens hotelgruppe, var det ikke en helt almindelig dag, da det blev offentliggjort, at Molskroen var til salg, fortæller han:

"Sjældent har jeg oplevet så stor interesse for en sag. Jeg var også involveret i salget af det tidligere Hornbæk Hospital på vegne af Freja Ejendomme, som nu er ved at blive transformeret til et luksushotel, og der var der også helt vildt gang i frem­vis­nin­ger­ne. Da vi of­fent­lig­gjor­de, at Molskroen var til salg spredte rygtet sig hurtigt og medieomtalen var enorm stor. Jeg var på ejendomsmessen MIPIM i Frankrig, og min telefon bimlede og bamlede fra både journalister og interesserede købere, der ville vide mere om kroen. Det er altid spændende med de sager, der er så stor interesse for og efter vi gik offentligt med salget, er der gået under en måned inden der blev skrevet under på købsaftalen."

"Vi er rigtig glade for at have hjulpet Henrik Frederiksen, og vi ønsker ham stort tillykke med salget. Samtidig vil vi også gerne lykønske Mads Bygballe med købet. Det bliver rigtig spændende at følge udviklingen og vi glæder os over, at Molskroen forbliver et udsøgt rejsemål for både danske og udenlandske turister, der søger høj gastronomisk standard i luksuriøse omgivelser," siger Stephen Berthelsen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech og fortsætter:

"Vi mærker en stigende interesse for hoteller og kroer fra både ind- og udland, og det har resulteret i, at vi i EDC Poul Erik Bech for knap et år siden oprettede en decideret, selvstændig hotelgruppe med mæglere fra hele landet. Det giver os en langt mere struktureret rådgivnings- og salgsproces, og et stort netværk og beholdning af hoteller og kroer. Turismen herhjemme er i stor stigning og coolcation-fænomenet har gjort Danmark til en populær fe­ri­e­desti­na­tion, hvilket skaber gode vilkår for danske hoteller og kroer, og området fylder mere og mere hos os, hvor vi løbende sælger mange hoteller og kroer."

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Stephen Berthelsen

Partner, erhvervschef, ejd.mægler og Valuar, MRICS Registered Valuer, MDE

stbe@edc.dk21 73 28 0358 58 78 50EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland

EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland

Lokesvej 8, 1. sal, 3400 Hillerød

342@edc.dk48 26 99 10

Nyt hotspot i Sydhavnen: Ny saunaklub slår dørene op i maritime omgivelser

En helt ny saunaklub har åbnet dørene til deres varme univers med to nye saunaer i maritime omgivelser på Christian Langes Plads 7 på Enghave Brygge. Sauna Club Sydhavn udbyder en abon­ne­ments­løs­ning, hvor medlemmer har adgang til saunaen på selvbestemte tidspunkter. EDC Erhverv Poul Erik Bech København har formidlet udlejningen af lokalerne, der er tilknyttet den nye saunaklub med omklædning, op­be­va­rings­plads, kolde brusere og vippe spand.

    Læs artikel

    Market Insight Q2 2026

    I denne udgave af Market Insight kan du dykke ned i nogle af de største sager, vi enten har solgt eller aktuelt har på hylderne. Du får også et indblik i transak­tions­vo­lu­men for 2026 (januar–april), som endnu ikke er på niveau med sidste år, men hvor antallet af transaktioner er steget med 13 %. Derudover kan du udforske de lokale markedsforhold i 17 danske byer og områder gennem CityFact, hvor særligt tre gennemgående tendenser tegner billedet af udviklingen rundt om i landet. Som altid finder du de nyeste markedstal på tværs af de forskellige ejendomstyper og en opdatering på den økonomisk udvikling i Market Update, der er vedhæftet bagerst i magasinet.

    • Market Insight
    Læs artikel

    Market Insight Q2 2026 - UK

    In this edition of Market Insight, you can take a closer look at some of the biggest deals we have either completed or currently have on our books. You’ll also gain an insight into transaction volumes for 2026 (January–April), which are not yet on a par with last year, but where the number of transactions has risen by 13%. In addition, you can explore local market conditions in 17 Danish cities and areas through CityFact, where three particular trends paint a picture of developments across the country. As always, you’ll find the latest market figures across the various property types and an update on economic developments in the Market Update, which is attached at the back of the magazine.

    • Market Insight
    Læs artikel