EDC Erhverv Poul Erik Bechs nye erhvervsteam i Sønderjylland: Har fantastisk gang i er­hverv­se­jen­dom­me med ét stærkt regionalt center

  • Sønderjylland

I slutningen af 2022 blev en ny ejerstruktur i EDC Erhverv Poul Erik Bech sat i søen. Det betød, at de to erhvervscentre i Sønderborg og Aabenraa blev slået sammen til ét stort og stærkt regionalt erhvervscenter. De tre partnere i EDC Erhverv Poul Erik Bech Sønderjylland har fantastisk gang i forretningen med mange spændende er­hverv­se­jen­dom­me på hylderne. Blandt andre brandstation, pandekagehus, tidligere rådhus og nuværende hotel, og så har de blandt, mange opgaver også solgt en lufthavn, VELUX-bygninger og hjulpet Clever i Aabenraa.    

Der er fart over feltet hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Sønderjylland i øjeblikket, hvor etableringen af ét fælles erhvervscenter og et nyt team har været med til at sparke døren ind til det sønderjyske er­hverv­se­jen­doms­mar­ked. Det fortæller, Morten Dahl Rask, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech:

”Det har hele tiden været ambitionen at blive den foretrukne erhvervsmægler i området. Den nye struktur med de to andre partnere Bjørn Borg og Morten Gram har virkelig sat skub i tingene. Det har været utroligt positivt, vi har virkelig momentum og vi glæder os bare til at lande endnu flere opgaver her i Sønderjylland.”

Morten Dahl Rask blev optaget som partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech i januar 2021, mens Bjørn Borg og Morten Gram blev optaget som partner i henholdsvis september 2022 og maj 2023.

Kendskab til hele Sønderjylland
Den nye strukturering af de to erhvervscentre i Sønderjylland sætter en tyk streg under, at EDC Erhverv Poul Erik Bech har et stort kendskab til, hvad der rører sig i Sønderjylland. Bjørn Borg siger:

”Det giver os en fordel, at vi er én samlet enhed i Sønderjylland med to afdelinger, der gør, at vi er meget mere synlige. Samtidig giver det en mere fleksibel hverdag, at vi ikke er tvunget til at skulle til Sønderborg, hvis vi fx har en opgave i Skærbæk. Jeg er bosat i Haderslev, mens de to andre bor i henholdsvis Aabenraa og Løgumkloster, så på den måde er vi dækket godt ind og har et stort kendskab til alle dele af Sønderjylland. Det kan vi virkelig mærke er med til at flytte os i den helt rigtige retning.”

EDC Erhverv Sønderjylland dækker hele området fra Haderslev i nord til Padborg i syd over Tønder i vest til Sønderborg i øst, og heriblandt også mindre byer som fx Rødekro, Padborg, Vojens, Skærbæk, Rømø, Toftlund og Løgumkloster.

Pandekagehus, gammelt rådhus og lufthavn
Morten Gram fortæller: ”Det går rigtig godt, og vi har mange, nye spændende sager på hylderne. Vi arbejder hårdt hver dag på at hjælpe vores kunder, så fremtiden ser lys ud. Vi har netop fået Genner Hoel Camping og Pandekagehus til salg, som virkelig har fået meget opmærksomhed. Vi har også det tidligere rådhus og nuværende hotel i Gråsten til salg, og så har vi fx lige solgt det tidligere Sønderborg Lufthavn, solgt de tidligere VELUX-ejendomme i Skærbæk og fundet en ideel lokation til Danmarks førende ladeoperatør Clever i Aabenraa. Så hvis vi skal hjælpe dig med din er­hverv­se­jen­dom i Sønderjylland, så står vi klar.”

Læs Detail Fokus

Læs det nyeste magasin om de­tail­e­jen­doms­mar­ke­det med nyheder, tendenser og markedstal om markedet.

Klik her

Markant ejendom med sundhedshus i Risskov skifter lokale hænder

En markant ejendom med granitsokkel og ka­rak­te­ri­sti­ske søjler, der til daglig huser Risskov Sundhedshus, er solgt. Sælger er Henrik Hofmann fra HH Ejendomme Risskov, der tilbage i 2012 opførte den herskabelige ejendom på Nordre Strandvej 124 i Risskov som kontor for sin an­lægs­gart­ner­virk­som­hed. Den knap 400 m² store er­hverv­se­jen­dom forbliver på lokale hænder, da den er solgt til et par fra nabovejen. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus har formidlet salget på kun 1½ måned og beretter om stor aktivitet på er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det i Aarhus.

  • Erhverv
  • Aarhus
  • Sundhed
Læs artikel

Solgt i offentligt udbud: Vejen Business College går fra skolebænke til skriveborde

Efter fusionen med Vejen Gymnasium og HF har Vejen Business College solgt en 3.829 m² stor ejendom på Jyllandsgade 11 til K. Hansen Ejendomme, der vil etablere et nyt kontorhotel. Handelsskolen fraflytter ejendommen i slutningen af 2026, og fra årsskiftet forventes kon­tor­ho­tel­lets lejere at flytte ind. EDC Erhverv Poul Erik Bech Trekantområdet har formidlet salget, der er sket i offentligt udbud.

  • Vejen
  • Offentligt udbud
Læs artikel

Industri Fokus Q1 2026

Seneste udgave er Industri Fokus er ude nu. Få et aktuelt indblik i industri- og lo­gi­sti­ke­jen­doms­mar­ke­det, hvor priser og lejeniveauer forventes at holde sig stabile, og in­ve­ste­rings­ak­ti­vi­te­ten er højere end længe set. Du kan bl.a. læse om for­vent­nin­ger­ne til 2026, udviklingen på Avedøre Holme samt H&M's tidligere lager- og logistikcenter, der skal udlejes. God læselyst!

  • Industri Fokus
Læs artikel