EDC Poul Erik Bech flytter boligbutik og erhvervscenter til ny lokation i Herlev

  • Herlev

EDC Poul Erik Bech Herlev flytter både bolig og erhverv fra Kobbervej 8 til nyistandsatte rammer på Marielundvej 41 i Herlev. På den måde sikrer de to veldrevne afdelinger en fortsat god synergi imellem sig, mens også kunderne drager fordel af flytningen.

EDC Poul Erik Bech bolig og erhverv slår dørene op til deres nye lokaler på Marielundvej 41 i Herlev den 1. oktober 2023, hvor de to driftige afdelinger åbner op i moderne og nyrenoverede rammer.

Erhvervscenter i 25 år
EDC Erhverv Poul Erik Bech har stor erfaring indenfor køb og salg af er­hverv­se­jen­dom­me i Herlev og dækker hele Vestegnen fra Gladsaxe til Ishøj. Thomas Møller Rudlang, partner og salgs- og udlejningschef, EDC Erhverv Poul Erik Bech Herlev, siger:

”Vi etablerede er­hvervs­cen­te­ret i Herlev i 1998, og nu er vi klar til at flytte til nyrenoverede lokaler. I er­hvervs­af­de­lin­gen er vi således også meget glade for at have fundet nogle optimale lokaler på Marielundvej 41 i Herlev. Her får vi lokaler, der passer perfekt til os – både i forhold til indretning, placering og så var det også perfekt, at vi havde mulighed for hurtig overtagelse.”

”Vi er også meget glade for at fortsætte med at bo sammen med bo­ligaf­de­lin­gen. Vi er to mindre afdelinger, så det er godt for det sociale, men specielt er vi glade for at kunne fortsætte den gode synergi, der er mellem vores to afdelinger. Vi har et stærkt samarbejde, som begge parter har nydt godt af gennem tiden, og som vi ser frem til også at nyde godt af i fremover.”

God synergi
Rasmus R. Kreilgaard, medejer af EDC Bolig Poul Erik Herlev, siger: ”Vi er meget glade for at flytte vores boligafdeling sammen med er­hvervs­af­de­lin­gen til Marielundvej 41 i Herlev, hvor vi kommer ind i større, lysere og istandsatte lokaler, der giver nye flotte rammer med plads til at vækste. Vi kommer væk fra vores tidligere placering, som man kunne tro, var en bedre placering for os, men vi oplever faktisk ikke, at særligt mange kunder finder os via synlighed i gadebilledet.”

Han fortsætter: ”De finder os derimod i langt højere grad pga. vores til­ste­de­væ­rel­se på diverse digitale medier, hjemmesider, annoncer og i deres postkasser. De nye lokaler giver os mulighed for at lægge endnu mere fokus på de platforme, hvor kundernes boliger får mest mulig synlighed, samtidigt med at vi fortsat er placeret relativt centralt i byen.”

EDC Poul Erik Bech er Danmarks største og eneste landsdækkende ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed og består af mere end 80 boligbutikker, 19 erhvervscentre og har over 600 medarbejdere.

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Thomas Møller Rudlang

Partner, Salgs- og udlejningschef

tru@edc.dk22 92 66 5558 58 71 02EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Marielundvej 41, 1. th., 2730 Herlev

278@edc.dk58 58 71 00

Engel & Völkers Danmark går sammen med EDC Erhverv Poul Erik Bech

Er­hvervs­mæg­ler­virk­som­he­den Engel & Völkers Danmark går sammen med EDC Poul Erik Bech, Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed. Engel & Völkers Danmark har er­hvervs­af­de­lin­ger i København og Aarhus og står især stærkt på Capital Markets, internationale handler og lejesager, så de to virksomheder vil fremover styrke deres position på markedet.

  • Erhverv
  • Engel & Völkers
  • EDC Erhverv Poul Erik Bech
Læs artikel

Sale & Lease Back giver mening – også uden for de store byer: Nordjyllands største advokatfirma sælger kontorejendom i Hjørring – og fortsætter som lejere

Det er ikke kun i de store byer, der gennemføres Sale & Lease Back-aftaler, hvor ejeren af en bygning sælger og lejer sig ind i stedet. Det er, Hjul­mand­Kap­tain, Nordjyllands største advokatfirma med kontor i Aalborg, Aarhus, Frederikshavn og Hjørring, et godt eksempel på. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har netop formidlet en Sale & Lease Back-aftale på kontor-ejendom i Hjørring, som er solgt for 15 mio. kr. Køber er en mindre investorgruppe ledet af A. Sørensen Capital og advokatfirmaet går fra ejer til lejer for at koncentrere sig om deres kerneopgave og frigive kapital og ressourcer.

  • Sale & Lease Back
  • Nordjylland
  • Investering
Læs artikel

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til ge­ne­ra­tions­skif­te

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland skal formidle salget af kroen, der har et prisskilt på 18,9 mio. kr. og er sat til salg, fordi kroens nuværende ejere skal nyde deres tredje alder efter mere end 30 års ejerskab.

  • Hotel
  • Kro
  • Vestsjælland
Læs artikel