EDC Poul Erik Bech flytter boligbutik og erhvervscenter til ny lokation i Herlev

  • Herlev

EDC Poul Erik Bech Herlev flytter både bolig og erhverv fra Kobbervej 8 til nyistandsatte rammer på Marielundvej 41 i Herlev. På den måde sikrer de to veldrevne afdelinger en fortsat god synergi imellem sig, mens også kunderne drager fordel af flytningen.

EDC Poul Erik Bech bolig og erhverv slår dørene op til deres nye lokaler på Marielundvej 41 i Herlev den 1. oktober 2023, hvor de to driftige afdelinger åbner op i moderne og nyrenoverede rammer.

Erhvervscenter i 25 år
EDC Erhverv Poul Erik Bech har stor erfaring indenfor køb og salg af er­hverv­se­jen­dom­me i Herlev og dækker hele Vestegnen fra Gladsaxe til Ishøj. Thomas Møller Rudlang, partner og salgs- og udlejningschef, EDC Erhverv Poul Erik Bech Herlev, siger:

”Vi etablerede er­hvervs­cen­te­ret i Herlev i 1998, og nu er vi klar til at flytte til nyrenoverede lokaler. I er­hvervs­af­de­lin­gen er vi således også meget glade for at have fundet nogle optimale lokaler på Marielundvej 41 i Herlev. Her får vi lokaler, der passer perfekt til os – både i forhold til indretning, placering og så var det også perfekt, at vi havde mulighed for hurtig overtagelse.”

”Vi er også meget glade for at fortsætte med at bo sammen med bo­ligaf­de­lin­gen. Vi er to mindre afdelinger, så det er godt for det sociale, men specielt er vi glade for at kunne fortsætte den gode synergi, der er mellem vores to afdelinger. Vi har et stærkt samarbejde, som begge parter har nydt godt af gennem tiden, og som vi ser frem til også at nyde godt af i fremover.”

God synergi
Rasmus R. Kreilgaard, medejer af EDC Bolig Poul Erik Herlev, siger: ”Vi er meget glade for at flytte vores boligafdeling sammen med er­hvervs­af­de­lin­gen til Marielundvej 41 i Herlev, hvor vi kommer ind i større, lysere og istandsatte lokaler, der giver nye flotte rammer med plads til at vækste. Vi kommer væk fra vores tidligere placering, som man kunne tro, var en bedre placering for os, men vi oplever faktisk ikke, at særligt mange kunder finder os via synlighed i gadebilledet.”

Han fortsætter: ”De finder os derimod i langt højere grad pga. vores til­ste­de­væ­rel­se på diverse digitale medier, hjemmesider, annoncer og i deres postkasser. De nye lokaler giver os mulighed for at lægge endnu mere fokus på de platforme, hvor kundernes boliger får mest mulig synlighed, samtidigt med at vi fortsat er placeret relativt centralt i byen.”

EDC Poul Erik Bech er Danmarks største og eneste landsdækkende ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed og består af mere end 80 boligbutikker, 19 erhvervscentre og har over 600 medarbejdere.

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Thomas Møller Rudlang

Partner, Salgs- og udlejningschef

tru@edc.dk22 92 66 5558 58 71 02EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Marielundvej 41, 1. th., 2730 Herlev

278@edc.dk58 58 71 00

Udbuddet af boliger i Aarhus kan slet ikke følge med efterspørgslen: Nærmest umættelig appetit på boliglejemål og bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom­me

De senere år har der været meget snak om boligmarkedet i Smilets By, og medierne har haft travlt med at puste til ilden om, at der stod for mange tomme lejligheder i Aarhus. Situationen er nu vendt fuldstændig på hovedet, da boligtomgangen i Aarhus er helt nede på 1,4%, som indikerer, at tomgangen nærmest er ikke eksisterende. Det er endda inden de kommende studerende for alvor skal finde boliger i Aarhus i de kommende par måneder og fremtiden bliver ikke umiddelbart meget bedre, da det planlagte byggeri også halter langt efter.

    Læs artikel

    Fremtiden sikret efter turbulent tid: Populær festival køber campingplads

    Musik i Lejet har siden 2009 afholdt deres festival på p-pladsen ved stranden i Tisvilde, men sådan bliver det ikke i år. I stedet rykker den populære festival 5 km væk til Tisvildeleje Camping, som de netop har købt. EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland har formidlet salget af campingpladsen, der udover Musik i Lejet skal bruges til både camping og events i fremtiden.

    • Musik i Lejet
    • Camping
    • Investering
    Læs artikel

    Ungt brødrepar følger i faderens fodspor med nyt bygge- og in­ve­ste­rings­pro­jekt i Slagelse

    Efter mere end 30 år med samme ejer er en bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom på Slotsgade 44 i Slagelse nu solgt. Køber er et ungt brødrepar Marcus Vestergaard (23) og Luca Vestergaard (19) fra BoBedst, som totalrenoverer ejendommens seks lejemål og planlægger at opføre yderligere to boliger på en tilhørende grund. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Slagelse, som også formidlede Marcus Vestergaards køb af sin første ejendom på Bredegade 66 i 2020, da han blot var 18 år gammel.

    • investering
    • Slagelse
    Læs artikel