Flere tomme lagerlokaler i Storkøbenhavn og Vestegnen er godt for markedet

  • Industri

Ved indgangen til 2023 er der kommet flere tomme lokaler til lager og logistik i Københavns omegn ifølge nye tal fra Ejendomstorvet.dk. Og det er en god nyhed, siger lokal erhvervsmægler, som har svært ved at skaffe m2 til virksomhederne og kan registrere stigende lejeniveauer.

I Københavns omegn steg antallet af udbudte m2 til lager, logistik og produktion eller værksteder kraftigt i slutningen af 2022, selv om der er rift om lokalerne særligt på Vestegnen. Det viser nye data fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for er­hvervslo­ka­ler. Jakob Wegener, adm. direktør, Ejendomstorvet.dk, siger:

”Efterspørgslen på lokaler tæt på hovedstaden har længe været stor, og igennem 2021 så vi et fald i udbuddet af m2 kvartal for kvartal. Gennem 2022 lå udbuddet nogenlunde konstant på et historisk lavt niveau – men steg så kraftigt i 4. kvartal. Det hænger sammen med, at der er kommet helt nybyggede lokaler i både Høje-Taastrup og Hedehusene.”

Aktuelt har Ejendomstorvet.dk et udbud på godt 9.200 lejemål og ejendomme på landsplan, heraf lidt over 1.100 lokaler til lager, logistik, produktion eller værksted. 185 af dem ligger i Københavns omegn, flest i Høje-Taastrup Kommune inklusive Hedehusene med 37 lokaler, Brøndby med 36, Albertslund med 26 og Ballerup inklusive Skovlunde med 25 lokaler.

”Vores største udfordring er at skaffe lokaler til virksomhederne. Stort set alt, hvad vi kan få fat på, går som varmt brød. Fx fik vi for nylig ret store lagerlokaler på 14.000 m2 til udlejning i Ishøj, og efter 20 minutter havde vi aftalt den første fremvisning. Mange virksomheder vil gerne have lokaler tæt på hovedstaden, men en stor del af de ledige ejendomme er ældre og utidssvarende bygninger, og samtidig ser vi, at kommunerne langs den kommende letbane omlægger er­hvervs­om­rå­der til boliger,” siger Frank Kristensen, partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech i Herlev.

Han glæder sig derfor over nybyggeriet, som bl.a. omfatter en udvidelse af Copenhagen Markets – tidligere kendt som Grønttorvet – i Høje-Taastrup. Det er især svært at skaffe lokaler i kommuner tættest på København som Brøndby, Glostrup, Herlev, Rødovre.

Efterspørgslen er fortsat høj på trods af nedkølingen i dansk økonomi og en vis opbremsning i nethandlen. På Vestegnen vil virksomhederne generelt helst bo tættest på København, fx i Rødovre, Hvidovre, Brøndby og Glostrup, og da der jævnligt forsvinder erhvervsjord til boligprojekter, stiger lejepriserne pt, især på lokaler op til 200-300 m2.

Udbuddet af lokaler til lager, logistik og produktion i Københavns omegn lå gennem 2022 på 2,6-2,8% af de samlede m2, men steg til 3,3% ved indgangen til 2023. Københavns omegn har i alt knap 5,5 mio. m2 lager- og pro­duk­tions­a­re­a­ler – stort set det samme som for et år siden. Samtidig med nybyggeriet længst væk fra København forsvinder ældre ejendomme tættere på hovedstaden som led i byudvikling med nye boligområder, ikke mindst langs den kommende letbane.

Vil du vide mere?

Hold dig opdateret på tendenser, nøgletal og nye er­hverv­se­jen­dom­me med EDC Erhvervs nyhedsbrev.

Tilmeld nyhedsbrev

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Frank Kristensen

Partner, ejendomsmægler og valuar, MDE

fkr@edc.dk51 68 04 6858 58 77 89EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Marielundvej 41, 1. th., 2730 Herlev

278@edc.dk58 58 71 00

EDC Poul Erik Bech nomineret til Erhvervslivets Kulturpris 2025

Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed, EDC Poul Erik Bech, er blandt syv nominerede til Erhvervslivets Kulturpris 2025. Prisen uddeles af Danish Club og anerkender virksomheder, der på ekstraordinær vis integrerer kunsten som en afgørende del af virksomhedens DNA og strategiske udvikling. Den officielle prisuddeling finder sted ved et storslået arrangement 8. maj i Lan­ge­li­nies­ku­ret i København.

  • Kulturpris
Læs artikel

Landsholdskok vender hjem til Struer og slår dørene op for Restaurant Fjord

I næsten 10 år har Kirstine Christensen drevet Restaurant Ved Fjorden i Struer med stor succes, men nu har hun valgt at give nøglerne til restauranten videre. Med nyt navn og koncept vil det lokale kokketalent Oskar Brink Svendsen, der har en fortid på Søllerød Kro og er en del af kok­kelands­hol­det, føre restauranten videre. EDC Erhverv Poul Erik Bech Herning har formidlet salget af ejendommen, der ligger helt ned til vandet på Struers bedste beliggenhed.

  • Restaurant
  • Struer
Læs artikel

Stor efterspørgsel i Hillerød holdt stik: Munkeengen med 107 lejeboliger fuldt udlejet

En god beliggenhed, fine lejligheder i et flot og gennemført projekt i en spændende by i vækst gav forhåbninger om en stor efterspørgsel. Det holdt stik, og et 12.560 m²-stort boligbyggeri med 107 lejeboliger Munkeengen i Hillerød er nu fuldt udlejet - helt efter planen. Bygherre Vision Ejendomme er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning og at finde en detaillejer til et butikslejemål på 1.496 m² i stueetagen af nybyggeriet. EDC Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder og er nu også valgt til at formidle udlejningen af de­tail­le­je­må­let.

  • Projekt
  • Hillerød
Læs artikel