Hotel Falster med stolte fa­mi­lie­tra­di­tio­ner til salg for 27,5 mio. kr.

  • Hotel
  • Falster
  • Lolland Falster

Hotel Falster i Nykøbing Falster med 70 lyse værelser, restaurant og kon­fe­ren­ce­fa­ci­li­te­ter er sat til salg. Hotellet blev opført i 1986 af Ove Jørn Hansen og Lise Jørn Hansen og har siden været på familiære hænder. Nu er hotellet sat til salg og der er mulighed for at overtage et populært og velbesøgt hotel på Lolland-Falster, hvor der forventes en markant vækst af turister.

Hotel Falster blev opført på en mark uden for Nykøbing Falster i 1986 af re­stau­ra­tør­par­ret Ove Jørn Hansen og Lise Jørn Hansen. Siden er der løbet meget vand gennem åen, byen har vokset sig større og hotellet er blevet en integreret del af Nykøbing Falster. Siden har parrets tre børn Tina Jensen, Hans-Henrik Hansen og Peter Jørn Hansen overtaget driften af hotellet og de sidste 30 år gjort en dyd ud af at drive hotellet videre i samme familiære ånd. Men nu nærmer æraen sig sin afslutning.

Peter Jørn Hansen, en af ejerne af Hotel Falster, siger: "Vi overtog hotellet fra vores forældre i 1995 og her 30 år efter, har vi taget beslutningen om at sælge hotellet. Vores fødselsdato lyver ikke og vi har ikke nogen børn, der vil føre fa­mi­lie­ho­tel­let videre, så derfor har vi taget den svære, men rigtige beslutning om at sælge hotellet, mens vi stadig er sunde og raske og hotellet er et godt sted."

"På Hotel Falster er det vigtigt, at vores gæster ikke blot føler sig velkomne - de skal føle sig hjemme. Gennem alle årene har vi gjort en stor dyd ud af at skabe en familiær og hjemlig stemning, og derfor har vi også mange gæster der kommer igen og igen. Vi har en del golfgæster, der kommer til Sydhavsøerne for at spille golf og så har vi også en del, der booker overnatninger hos os i forbindelse med revyen, der er landets 2. største revy med mere end 30.000 besøgende om året," siger Peter Jørn Hansen.

Hotel med hele pakken
Hotel Falster har 70 lyse og tidssvarende værelser, som alle er indrettet med dobbeltseng, bad og toilet. Derudover rummer hotellet tre kon­fe­ren­ce­lo­ka­ler, overdækket terrasse og en stor restaurant med tilhørende køk­ken­fa­ci­li­te­ter, der er godkendt til ca. 200 spisende gæster. Det samlede bygningsareal er på 3.523 m² på en 19.280 m² stor grund.

Mikkel Heegaard, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Næstved, der skal formidle salget af Hotel Falster, siger: "Hotel Falster er et hotel, der har hele pakken med hotelværelser, konference- og sel­skabslo­ka­ler, restaurant og hvad der ellers hører med. Den ene del af hotellet brændte i 2014 og er siden blevet genopbygget og fremstår i rigtig pæn stand."

"Lolland-Falster er et område, der er i vækst i øjeblikket. Det er en god in­ve­ste­rings­mu­lig­hed for en investor, der ønsker at træde ind i et marked med stigende efterspørgsel på over­nat­nings­ka­pa­ci­tet, og hvor der er mulighed for at overtage en veldrevet virksomhed med gode frem­tids­ud­sig­ter. Hotellet har en høj belægningsgrad med en stabil kundebase."

"Generelt oplever vi stor interesse for hoteller fra investorerne. Derfor har vi også lavet en landsdækkende hotelgruppe af mæglere, der specialiserer sig inden for hotel, kroer og camping, da der er andre forhold end en normal er­hverv­se­jen­dom, der skal tages højde for. Det gør, at vi er bedst muligt klædt på til at rådgive om salg af hoteller og vi glæder os til at hjælpe med salget af Hotel Falster, der har en stor stjerne på hotelscenen på Lolland-Falster."

Tre millioner overnatninger i 2030
De sidste par år har dansk turisme sat rekord efter rekord med antal overnatninger og særligt de tyske turister har været flittige gæster i Danmark og på Lolland-Falster. Derfor er de også fortrøst­nings­ful­de for fremtidens turisme i området, fortæller Lindy Kjøller, desti­na­tions­chef hos Visit Lolland-Falster:

"Vi har allerede rigtig mange turister og særligt tyske turister, der kommer til vores landsdel for at holde ferie. Det er ingen hemmelighed, at vi forventer et endnu større indtog af tyske turister, når Femern-forbindelse åbner. Vi har et ambitiøst mål om at nå tre millioner overnatninger i 2030, og det mål kan vi kun realisere, hvis der er lokal opbakning til turismen, og det er der heldigvis."

Vi har en selvstændig hotelgruppe med mæglere fra hele landet, der har specialiseret sig inden for hoteller, kroer og andre over­nat­nings­mu­lig­he­der. Det betyder, at vi står klar til at hjælpe dig, uanset hvilken type hotel og hvor i landet det er. Vi kan hjælpe dig med at sikre mere struktureret rådgivnings- og salgsproces inden for hoteller.

Læs mere

Global sam­ar­bejds­part­ner med lokal forankring: Knap halvdelen af handlerne herhjemme er udenlandske

Nyeste transak­tions­vo­lu­men viser, at internationale handler udgør 42% af det danske marked første ¾-del af 2025. Det kan mærkes i vores internationale afdeling, der igen løser mange udenlandske opgaver. Vores internationale afdeling blev oprettet for mere end syv år siden og servicerer internationale investorer og virksomheder, der agerer i Danmark og danske virksomheder, der er aktive udenfor Danmark. Dialogen med udenlandske firmaer er langt fra kun noget med sproget at gøre, da lovgivning, byg­nings­reg­le­ment, arbejdskultur og for­vent­nings­af­stem­ning fylder.

  • International
Læs artikel

Ny ejer og lejer i aarhusiansk trofæejendom: Får folk til at spærre øjnene op

En af Aarhus' mest markante ejendomme på Park Allé 1 har fået ny ejer. Ejendommen, der ligger centralt i Aarhus C med facade ud mod både Sønder Allé og Park Allé, er solgt af Aros Forsikring. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus har stået for salget og har samtidig hjulpet den nye ejer med at finde en ny lejer til bu­tiks­le­je­må­let i stueplan, der kom i stand efter klassisk mæglerarbejde.

  • Aarhus
  • Detail
  • Investering
Læs artikel

Nu bliver der færre tomme lagerlokaler for første gang i tre år

Siden 2022 har Danmark fået flere og flere tomme lokaler til lager og logistik, men nu går det den anden vej, viser tal fra Ejendomstorvet.dk. Der er flere forklaringer og den nye tendens forventes at fortsætte, vurderer industrichef i EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus.

  • Lager og Logistik
  • Industri
  • Ejendomstorvet
Læs artikel