In­ve­ste­rings­ejen­dom fyldt med kulturarv og historisk charme solgt for 55 mio. kr. i København K

  • København
  • investering

I det pulserende hjerte af København K på Nikolaj Plads er en 1.441 m² stor ejendom med blandet bolig og erhverv solgt for 55 mio. kr. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af kul­tu­rarv­se­jen­dom­men, der er solgt til en privat investor, som ønsker at udvikle bygningen i takt med, at der frigives ledige lejemål.

Nikolaj Plads 27 er opført i år 1800 i tre fulde etager med tre er­hvervs­le­je­mål, fire boliglejemål og udnyttet kælder, men kendetegnes især ved sin historiske charme:

"Der er tale om en smuk og velholdt hjørneejendom med opgang mod Nikolaj Plads og Admiralgade. Det be­mær­kel­ses­vær­di­ge ved ejendommen er ikke kun det arkitektoniske udtryk, men også den historiske baggrund. Ejendommen blev fredet i 1945 og er i dag fritaget for skatter, hvilket understreger bygningens betydning som kulturarv i København," fortæller Helge Rud Larsen, erhvervsmægler og valuar i EDC Erhverv Poul Erik Bech København. Han fortsætter:

"Ejendommen præsenterer en række spændende perspektiver for fremtidig brug. Med et storslået kontorareal på 532 m², der strækker sig over stueetagen og første sal, er der mulighed for at skabe en stimulerende arbejdsplads midt i byens inspirerende liv, da den nuværende lejer flytter om ½-1½ år. En yderligere dimension er de tre boliglejemål, der frigøres i løbet af 2024, mens det også vil være muligt for køber at konvertere er­hvervs­le­je­mål til bolig og endda opdeling i ejer­lej­lig­he­der. Ejendommen har et enormt ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le, og det bliver spændende at se, hvad fremtiden bringer."

Perfekt beliggenhed
Poul Randrup, erhvervsmægler hos EDC Erhverv Poul Erik Bech København, siger:

"Vi er meget glade for at hjælpe kunden med et fint salg. Der er en imponerende og smuk ejendom med et historisk vingesus og en helt sublim beliggenhed. Det er en fin in­ve­ste­rings­ca­se - især pga. den gode placering på et af landets absolut bedste adresser med let adgang til byens livlige kulturscene, restauranter, shopping og transport. Med et væld af muligheder og en rig historie er ejendommen en in­ve­ste­rings­mu­lig­hed, der kombinerer nutidens behov med fortidens charme, og hvor der er enestående mulighed for at forme ejendommens fremtid og skabe et unikt sted midt i København."

Dyk ned i den lokale udvikling

Med CityFact kan du let danne dig et grundigt overblik over de lokale markedsforhold. 

Nyt hotspot i Sydhavnen: Ny saunaklub slår dørene op i maritime omgivelser

En helt ny saunaklub har åbnet dørene til deres varme univers med to nye saunaer i maritime omgivelser på Christian Langes Plads 7 på Enghave Brygge. Sauna Club Sydhavn udbyder en abon­ne­ments­løs­ning, hvor medlemmer har adgang til saunaen på selvbestemte tidspunkter. EDC Erhverv Poul Erik Bech København har formidlet udlejningen af lokalerne, der er tilknyttet den nye saunaklub med omklædning, op­be­va­rings­plads, kolde brusere og vippe spand.

    Læs artikel

    Market Insight Q2 2026

    I denne udgave af Market Insight kan du dykke ned i nogle af de største sager, vi enten har solgt eller aktuelt har på hylderne. Du får også et indblik i transak­tions­vo­lu­men for 2026 (januar–april), som endnu ikke er på niveau med sidste år, men hvor antallet af transaktioner er steget med 13 %. Derudover kan du udforske de lokale markedsforhold i 17 danske byer og områder gennem CityFact, hvor særligt tre gennemgående tendenser tegner billedet af udviklingen rundt om i landet. Som altid finder du de nyeste markedstal på tværs af de forskellige ejendomstyper og en opdatering på den økonomisk udvikling i Market Update, der er vedhæftet bagerst i magasinet.

    • Market Insight
    Læs artikel

    Market Insight Q2 2026 - UK

    In this edition of Market Insight, you can take a closer look at some of the biggest deals we have either completed or currently have on our books. You’ll also gain an insight into transaction volumes for 2026 (January–April), which are not yet on a par with last year, but where the number of transactions has risen by 13%. In addition, you can explore local market conditions in 17 Danish cities and areas through CityFact, where three particular trends paint a picture of developments across the country. As always, you’ll find the latest market figures across the various property types and an update on economic developments in the Market Update, which is attached at the back of the magazine.

    • Market Insight
    Læs artikel