Kendt kontorbygning nedrevet og omdannet til knap 200 moderne boliger

  • Projekt
  • Glostrup

Det rådgivende ingeniørfirma Sweco (tidl. Carl Bro) har i mange år haft hovedsæde i Glostrup med Vestskoven som baghave. ATP Ejendomme har nedrevet de gamle kon­tor­byg­nin­ger og er ved at bygge et moderne boligbyggeri af høj kvalitet, som er præ­cer­ti­fi­ce­ret med DGNB-Guld. Carl Bro Haven, som projektet hedder, er opkaldt efter ingeniør-pionéren Carl Bro, og indeholder 198 nye lejeboliger på 2-5 værelser fra 54-142 m². EDC Projekt Poul Erik Bech har nu fået til opgave at udleje boligerne, som står ind­flyt­nings­klar til sommer.

På Granskoven 8-10 ved Vestskoven i Glostrup fornyer og forgrønner ATP Ejendomme nu kon­tor­byg­nin­ger­ne, hvor Sweco/Carl Bro har haft til huse. Et splinternyt kva­li­tets­bo­lig­pro­jekt med en vision om at skabe et grønt familie- og børnevenligt miljø med fokus på natur og socialt samvær. Simone Dahl, Asset Manager i ATP Ejendomme, siger:

"Vi begyndte projektet for nogle år siden, hvor området var præget af Carl Bros ældre kon­tor­byg­nin­ger og en stor par­ke­rings­plads. Med den naturskønne beliggenhed mener vi, at området egner sig rigtig godt til boligområde. Derfor udvikler vi lige nu Carl Bro Haven ud til Hvissinge Torv med nye boliger i fire karréer, der omkranses af to gårdrum med god plads til træer, buske, leg og fæl­lesak­ti­vi­te­ter for beboerne - herunder findes tagterrasser, fælleshus og orangeri. Det hele kommer til at stå ind­flyt­nings­klar i sommeren 2024."

Hun fortsætter: "I ATP Ejendomme har vi stort fokus på bæredygtige principper og materialer, hvilket også er kernen i Carl Bro Haven. Projektet bliver bygget med kva­li­tets­ma­te­ri­a­ler, der sikrer et godt indeklima og lang holdbarhed. Vi har bl.a. valgt træ- og alu­mi­ni­ums­vin­du­er, der er lette at vedligeholde, og som kan holde langt ud i fremtiden, og der er også valgt trægulve med et tykt slidlag. Vi har desuden fokus på genanvendelse, så ved alle uden­dør­s­a­re­a­ler har vi bl.a. genanvendt mange materialer fra Carl Bros kontorbygning. Carl Bro var en ingeniør-pionér, og det har været oplagt og helt naturligt at opkalde det nye boligprojekt efter ham."

Omgivelser ud over det sædvanlige
Byggeriet er præ­cer­ti­fi­ce­ret med DGNB-Guld, og udlejningen af lejlighederne begynder i foråret 2024, hvor EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at varetage udlejningen. Til de knap 200 lejligheder findes også gode par­ke­rings­mu­lig­he­der i både kælder og terræn. Lars Bo Christensen, kundechef i EDC Projekt Poul Erik Bech/STAD Projekt, siger:

"Vi er meget glade for at have fået opgaven med at udleje de knap 200 lejligheder i Carl Bro Haven i Glostrup for ATP Ejendomme. Det er et unikt boligbyggeri, hvor bæredygtighed, kvalitet og natur er i højsædet. Samtidigt går de kommende beboere ikke ned på beliggenheden, da projektet ligger 250 meter fra Vestskoven, som er Danmarks største, nye skov, mens ind­købs­mu­lig­he­der, Hvis­sin­ge­hal­len og andre sport­sak­ti­vi­te­ter, børnehave og skole er i gåafstand."

"Området er også tæt på motorvej og er forbundet til en ny Supercykelsti, som kobler stierne til et større net og Rådhuspladsen i København er blot 11 km væk. Carl Bro Haven er enormt attraktivt for dem, der ønsker at bo tæt på natur og by i lejligheder af høj kvalitet og med sublime faciliteter tæt på. Vi ser frem til et succesfuldt ud­lej­nings­for­løb og at byde interesserede velkommen i Carl Bro Haven til foråret, og interesserede kan allerede nu skrive sig op på hjemmesiden."

Market Insight Q2 2025

Årets første udgave af Market Insight er ude. Her kan du læse mere om de aktuelle tendenser og nogle af vores mange store sager. I slutningen af magasinet er seneste udgave af Market Update vedhæftet, hvor du kan dykke ned i den økonomiske udvikling og de vigtigste nøgletal i ejen­doms­bran­chen.

  • Market Insight
Læs artikel

BROEN Danmark modtager mil­li­ondo­na­tion på syvende år

BROEN Danmark er en frivillig forening, der hjælper udsatte børn og unge i hele landet med at blive en del af et aktivt fællesskab i deres fritid. Siden 2018 har EDC Poul Erik Bech Fonden bidraget med en donation i millionklassen til BROEN Danmark, og i år er ingen undtagelse. BROEN har modtaget 1,15 mio. kr., der fordeler sig på 23 af BROENs 35 lo­kal­for­e­nin­ger.

  • EDC Poul Erik Bech Fonden
Læs artikel

Udlejningen af 109 boliger i bofællesskabet VorsBy i Viby Sjælland starter op

Snart oplever Viby Sjælland en stigning i antallet af beboere, når det moderne bofællesskab VorsBy kan byde de første beboere indenfor i december 2025. Udlejningen af de 109 lejeboliger på 48-113 m² starter op og valget er faldet på EDC Projekt Poul Erik Bech Roskilde, der sammen med boligbutikken i Roskilde skal stå for udlejningen af det nye bofællesskab.

  • Viby Sjælland
  • Projekt
Læs artikel