Kendt kontorbygning nedrevet og omdannet til knap 200 moderne boliger

  • Projekt
  • Glostrup

Det rådgivende ingeniørfirma Sweco (tidl. Carl Bro) har i mange år haft hovedsæde i Glostrup med Vestskoven som baghave. ATP Ejendomme har nedrevet de gamle kon­tor­byg­nin­ger og er ved at bygge et moderne boligbyggeri af høj kvalitet, som er præ­cer­ti­fi­ce­ret med DGNB-Guld. Carl Bro Haven, som projektet hedder, er opkaldt efter ingeniør-pionéren Carl Bro, og indeholder 198 nye lejeboliger på 2-5 værelser fra 54-142 m². EDC Projekt Poul Erik Bech har nu fået til opgave at udleje boligerne, som står ind­flyt­nings­klar til sommer.

På Granskoven 8-10 ved Vestskoven i Glostrup fornyer og forgrønner ATP Ejendomme nu kon­tor­byg­nin­ger­ne, hvor Sweco/Carl Bro har haft til huse. Et splinternyt kva­li­tets­bo­lig­pro­jekt med en vision om at skabe et grønt familie- og børnevenligt miljø med fokus på natur og socialt samvær. Simone Dahl, Asset Manager i ATP Ejendomme, siger:

"Vi begyndte projektet for nogle år siden, hvor området var præget af Carl Bros ældre kon­tor­byg­nin­ger og en stor par­ke­rings­plads. Med den naturskønne beliggenhed mener vi, at området egner sig rigtig godt til boligområde. Derfor udvikler vi lige nu Carl Bro Haven ud til Hvissinge Torv med nye boliger i fire karréer, der omkranses af to gårdrum med god plads til træer, buske, leg og fæl­lesak­ti­vi­te­ter for beboerne - herunder findes tagterrasser, fælleshus og orangeri. Det hele kommer til at stå ind­flyt­nings­klar i sommeren 2024."

Hun fortsætter: "I ATP Ejendomme har vi stort fokus på bæredygtige principper og materialer, hvilket også er kernen i Carl Bro Haven. Projektet bliver bygget med kva­li­tets­ma­te­ri­a­ler, der sikrer et godt indeklima og lang holdbarhed. Vi har bl.a. valgt træ- og alu­mi­ni­ums­vin­du­er, der er lette at vedligeholde, og som kan holde langt ud i fremtiden, og der er også valgt trægulve med et tykt slidlag. Vi har desuden fokus på genanvendelse, så ved alle uden­dør­s­a­re­a­ler har vi bl.a. genanvendt mange materialer fra Carl Bros kontorbygning. Carl Bro var en ingeniør-pionér, og det har været oplagt og helt naturligt at opkalde det nye boligprojekt efter ham."

Omgivelser ud over det sædvanlige
Byggeriet er præ­cer­ti­fi­ce­ret med DGNB-Guld, og udlejningen af lejlighederne begynder i foråret 2024, hvor EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at varetage udlejningen. Til de knap 200 lejligheder findes også gode par­ke­rings­mu­lig­he­der i både kælder og terræn. Lars Bo Christensen, kundechef i EDC Projekt Poul Erik Bech/STAD Projekt, siger:

"Vi er meget glade for at have fået opgaven med at udleje de knap 200 lejligheder i Carl Bro Haven i Glostrup for ATP Ejendomme. Det er et unikt boligbyggeri, hvor bæredygtighed, kvalitet og natur er i højsædet. Samtidigt går de kommende beboere ikke ned på beliggenheden, da projektet ligger 250 meter fra Vestskoven, som er Danmarks største, nye skov, mens ind­købs­mu­lig­he­der, Hvis­sin­ge­hal­len og andre sport­sak­ti­vi­te­ter, børnehave og skole er i gåafstand."

"Området er også tæt på motorvej og er forbundet til en ny Supercykelsti, som kobler stierne til et større net og Rådhuspladsen i København er blot 11 km væk. Carl Bro Haven er enormt attraktivt for dem, der ønsker at bo tæt på natur og by i lejligheder af høj kvalitet og med sublime faciliteter tæt på. Vi ser frem til et succesfuldt ud­lej­nings­for­løb og at byde interesserede velkommen i Carl Bro Haven til foråret, og interesserede kan allerede nu skrive sig op på hjemmesiden."

Engel & Völkers Danmark går sammen med EDC Erhverv Poul Erik Bech

Er­hvervs­mæg­ler­virk­som­he­den Engel & Völkers Danmark går sammen med EDC Poul Erik Bech, Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed. Engel & Völkers Danmark har er­hvervs­af­de­lin­ger i København og Aarhus og står især stærkt på Capital Markets, internationale handler og lejesager, så de to virksomheder vil fremover styrke deres position på markedet.

  • Erhverv
  • Engel & Völkers
  • EDC Erhverv Poul Erik Bech
Læs artikel

Sale & Lease Back giver mening – også uden for de store byer: Nordjyllands største advokatfirma sælger kontorejendom i Hjørring – og fortsætter som lejere

Det er ikke kun i de store byer, der gennemføres Sale & Lease Back-aftaler, hvor ejeren af en bygning sælger og lejer sig ind i stedet. Det er, Hjul­mand­Kap­tain, Nordjyllands største advokatfirma med kontor i Aalborg, Aarhus, Frederikshavn og Hjørring, et godt eksempel på. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har netop formidlet en Sale & Lease Back-aftale på kontor-ejendom i Hjørring, som er solgt for 15 mio. kr. Køber er en mindre investorgruppe ledet af A. Sørensen Capital og advokatfirmaet går fra ejer til lejer for at koncentrere sig om deres kerneopgave og frigive kapital og ressourcer.

  • Sale & Lease Back
  • Nordjylland
  • Investering
Læs artikel

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til ge­ne­ra­tions­skif­te

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland skal formidle salget af kroen, der har et prisskilt på 18,9 mio. kr. og er sat til salg, fordi kroens nuværende ejere skal nyde deres tredje alder efter mere end 30 års ejerskab.

  • Hotel
  • Kro
  • Vestsjælland
Læs artikel