Salling Group har solgt Lollands Centret i Maribo på kun to måneder

  • Lolland
  • Detail

Salling Group valgte efter mange års ejerskab at sætte Lollands Centeret i hjertet af Maribo til salg for et par måneder siden. Allerede mellem jul og nytår 2025 blev der sat blæk på papiret. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Sydsjælland og køber er An Other Invest med Mads Landrok i spidsen, som allerede ejer et par andre indkøbscentre.

Lollands Centeret er et velfungerende og fuldt udlejet butikscenter med stærke lejere, høj stabilitet, god eksponering og en attraktiv afkastprofil. Centret på i alt 4.089 m² er fordelt på 13 er­hvervs­le­je­mål, og nu har Salling Group netop solgt centeret, hvor de selv er ankerlejer igennem Netto, som har en 10-årig uopsigelig lejeaftale. Direktør i An Other Invest, Mads Landrok, der har købt centeret, siger:

”Lige så snart jeg så, at Lollands Centeret var til salg, fik jeg en stærkt ønske om at købe det og gik med det samme i gang med at undersøge sagen nærmere. Det skyldes, at det er en fornuftig ejendom, med en fornuftig forrentning med en sikker og stabil indtægt og med gode, stabile lejere.”

”At det så er et velfungerende center, i et område i vækst, med en kommende Fe­mer­n­for­bin­del­se, i en dejlig by som Maribo og et dejligt sted som Lolland, er bare ekstra plusser i forhold til investeringen. Det var også et plus, at Salling Group ejede centeret, og det har i det hele taget været en rigtig fin og hurtig salgsproces, hvor Martin Andersen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech har gjort et rigtig godt stykke arbejde for at få enderne til at mødes.” 

Kim Fuglsang, ejendomschef i Salling Group, der har ejet Lollands Centeret siden 2006, siger: “Vi håbede på en hurtig handel, men det er alligevel be­mær­kel­ses­vær­digt, at der kun gik to måneder før handlen var i hus. Der var hele tre seriøse, potentielle købere med i opløbet, så EDC Erhverv har virkelig gjort meget for at promovere sagen, som også har været omtalt i mere end 35 forskellige medier. Så vi er meget tilfredse med det fremragende salgsarbejde fra EDC, som fuldt ud har løst opgaven og levet op til vores forventninger.” 

Medvind på Lolland-Falster

Lollands Centeret består udover Netto af lejerne Matas, Kop & Kande, Bog & Idé – Legekæden, Matas, Maribo Apotek. Desuden er der frisør, tøjbutik, hobbybutik, cykelbutik, blomsterbutik, chokoladebutik og en restaurant/café. Mange af lejerne har været i centret i årevis og udgør en stabil kundemagnet.

Martin Andersen, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Sydsjælland, som har formidlet salget, siger: “Der var medvind på cykelstien lige fra starten med masser af medieomtale, annoncering og sagen var på forsiden af et af vores egne kundemagasiner. Det gav en stor interesse og opmærksomhed blandt investorerne, og til sidst var der tre seriøse investorer tilbage. Her kom An Other Invest og Mads Landrok med det bedste bud. Parterne landende en aftale med en pris lidt under udbudsprisen, som alle parter i sagen var tilfredse med, så det var naturligvis dejligt at slutte året af på den måde.”

Han fortsætter: “Vi er også startet året på en rigtig god måde. Vi ser en tydelig, stigende interesse fra investorer, der kigger mod Syd- og Vestsjælland samt Lolland-Falster. Det betyder, at vi her i starten af året netop har offentliggjort, at vi har åbnet endnu et erhvervscenter i EDC Erhverv Poul Erik Bech på Lolland-Falster med den erfarne og meget lokalkendte mægler Klaus Andersen i spidsen. Han vil sammen med os i Sydsjælland fortsætte med at styrke vores stærke og markante position på Lolland-Falster.

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Østergade 2, 4700 Næstved

473@edc.dk55 78 66 00