Sjælland oplever en lille stigning i kon­tor­tom­gan­gen

  • Kontor
  • Sjælland

Nye tal fra Ejendomstorvet viser, at antallet af ledige m² til kontorformål på Sjælland er steget med en tredjedel på et år. Særligt ældre lokaler og kontorer uden for de større byer er problematiske at leje ud, mens også kravene til moderne og grønne kontorer er stigende. Sjælland har dog færre ledige kontorer end resten af landet.

Sommeren 2022 blev et rekordår for kon­to­re­jen­doms­mar­ke­det på Sjælland. Regionen havde nemlig dengang det laveste udbud af kontorlokaler i 15 år. Tal fra Ejendomstorvet.dk viser dog, at markedet nu har bevæget sig i den anden retning:

”Stigningen af udbudte lokaler i Vest- og Sydsjælland har været på lidt over 40%, mens Østsjælland – med bl.a. Køge og Roskilde – har haft en noget mindre stigning på ca. 13%. Samlet udgør de udbudte kontorlokaler i Region Sjælland 3,6% af de samlede kontorarealer i regionen. Det er en stigning fra 2,9% for et år siden, men stadig under lands­gen­nem­snit­tet, som ligger i underkanten af 5%,” fortæller adm. direktør Jakob Wegener fra Ejendomstorvet.dk.

Vil have moderne og grønne rammer
Mængden af udbudte m² er steget fra knap 58.000 m² sidste år til nu 76.000 m². På landsplan er 3.600 ledige kontorlejemål, hvoraf 260 findes i Region Sjælland. Årsagen til stigningen skal findes i virk­som­he­der­nes øgede krav og forventninger til kon­tor­lo­ka­ler­ne. John Borrisholt, partner og direktør i EDC Erhverv Poul Erik Bech med afdelinger i Køge, Næstved, Roskilde og Slagelse, siger:

”Vi kan godt mærke, at efterspørgslen på kontorlokaler ikke er helt den samme i øjeblikket, men vi kommer fra et lavt niveau. Nogle steder er private udlejere, der selv før har stået for leje ledige lokaler ud, begyndt at bruge os er­hvervs­mæg­le­re. Især utidssvarende lokaler er svære at få lejet ud – groft sagt vil virksomheder i dag ikke overtage kontorer fra 1990’erne, selv ikke med reduceret leje. De vil have moderne indretning med lyse farver, med lavt energiforbrug, fx med led-lys og med godt indeklima, så udlejere med lidt ældre, ledige lokaler må i højere grad end før indstille sig på at investere i at energirenovere kvadratmeterne.” 

”Vi kigger også ind i en tid, hvor det stagnerer med at omdanne de ældre kon­to­re­jen­dom­me, eller dele af dem, til boliger. Det har hidtil været en typisk tendens i de større byer, men det er stort set slut nu, da renteniveauet gør det enormt udfordrende at skabe profit eller gå i nul på ombygningen.”

Søg centralt eller alternativt
Er du ude efter ledige m² til kontor, finder du flest kontorlejemål i Roskilde Kommune, hvor der er 41 ledige lejemål. Herefter kan virksomheder med fordel forsøge sig i Køge, Næstved eller Slagelse, hvor der i hver by findes ca. 30 ledige lejemål.

”Der er stadig stor efterspørgsel på velbeliggende lokaler i de ”lokale hovedstæder”, mens det er sværere at få udlejet lokaler med knap så gode beliggenheder og især kontorer i de mindre byer. Hvis et kontor med plads til 10 ansatte bliver ledigt i en mindre by som Lejre, så er der ikke mange om buddet – især fordi der i den type af byer ikke er ret mange virksomheder, der har brug for et lejemål kun med kontorlokaler. Desuden søger rene ”kon­tor­virk­som­he­der” i oplandet ofte mod de lidt større byer, hvis de fx får brug for mere plads eller af andre grunde skal flytte,” siger John Borrisholt.

Samlet har Region Sjælland knap 8% af landets kontorarealer svarende til ca. 2,1 mio. m² – fordelt på små 1,5 mio. m² i Vest- og Sydsjælland og 644.000 m² i Østsjælland.

Hvad er kon­tor­ten­den­ser­ne?

  • Tomgangen er i Region Sjælland steget til 3,6% fra 2,9% for et år siden (2022)
  • Vest- og Sydsjælland har en tomgang på 3,7%, mens Østsjælland ligger lidt lavere med 3,5%
  • Region Sjælland har stadig færre andel tomme kontorer end lands­gen­nem­snit­tet på 4,9% – men på landsplan er tomgangen faldet det seneste år
  • Sværere at udleje utidssvarende lokaler, selv med lavere leje
  • Lejere forventer fx moderne og lyst indrettede lokaler med godt indeklima og lavt energiforbrug
  • Sværest at udleje kontorer i mindre byer og i udkanten af de større byer
  • Kontor-til-bolig-ombygninger er stoppet de fleste steder – høj rente gør det svært at sælge nyindrettede lejligheder
  • Seneste bølge med at udflytte statslige job – og efterspørgsel på lokalkontorer – er afsluttet

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

John Borrisholt

Direktør, partner, Cand.merc.jur. MDE

jsb@edc.dk23 38 43 1258 58 79 39EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Støden 9, 4000 Roskilde

403@edc.dk46 33 33 33

2. etape af Den Hvide By Augustenborg fuldt udlejet – 3. etape på vej

Den Hvide By Augustenborg på Als i Sønderjylland kommer samlet til at bestå af 67 moderne boliger, som får adgang til gode fæl­les­fa­ci­li­te­ter. I kælderen er der allerede adgang til fitnesslokale, og på sigt vil der både være fælleshus, gæsteværelser og mange andre tilbud til lejerne. EDC Projekt Poul Erik Bech er sammen med den lokale EDC Poul Erik Bech boligbutik i Sønderborg valgt til at stå for rådgivning i pro­jek­te­rings­fa­sen og efterfølgende udlejningen af boligerne, hvor 3. etape altså nu er på vej.

  • Augustenborg
  • Den Hvide By
Læs artikel

125-årig historisk kro i nye klæder: Danmarks måske mest berømte åle-kro genåbner

Sejlerne i Limfjorden og de lokale på Gjøl og omegn kan godt begynde at slikke sig om munden. Gjøl Kro er klar til at genåbne efter at have været lukket siden efteråret sidste år. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg har formidlet for­pagt­nings­af­ta­len og været med til at sikre, at den historiske kro genåbner i nye klæder.

  • Kro
  • Hotel
  • Nordjylland
Læs artikel

Aabenraas ældste ejendomsmægler trapper ned efter 36 flotte år i ejen­doms­bran­chen

Den lokale aabenraaer Preben Christensen får en ny rolle i EDC Poul Erik Bech. Efter 36 flotte år i ejen­doms­bran­chen trapper han ned og vil nu have fokus på henvisninger til EDC og sin egen udenlandske afdeling. Den 77-årige ejendomsmægler har været en del af det sønderjyske erhvervsliv i over 50 år.

  • Sønderjylland
Læs artikel