Succesfuld udlejningschef optaget som partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech Fyn

  • Ny partner
  • Odense

Mikkel Ørbech er netop optaget som ny partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech Odense, som har markedsområde på hele det fynske erhvervsmarked, og som leverede flotte resultater i 2023. Faktisk formåede afdelingen at øge deres markedsandel på Fyn af ud­lej­nings­sa­ger med 112% og salgssager med 33%, hvilket Mikkel har haft en vigtig andel i:

"Siden jeg begyndte i 2022, har jeg med det samme vidst, at jeg hørte til i EDC Erhverv Poul Erik Bech. Derfor føles det også ekstra godt, at jeg kan kalde mig for partner af det erhvervscenter, som jeg er så glad for. Her er et enormt potentiale for personlig udvikling, der er stort potentiale for os på det fynske er­hverv­se­jen­doms­mar­ked, der er dygtige kollegaer og at være en del af Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed i en stor koncern med bred ekspertise og backoffice-funktioner, er alt sammen med til at skabe de gode resultater, som vi har oplevet på det seneste," fortæller Mikkel Ørbech.

Nichebutikker vil også være med
Mikkel siger: "Vi mærker helt klart, at der er kommet mere fokus på ud­lej­nings­sa­ger­ne, hvor udbuddet er steget ret markant over de sidste år. Det mærker vi selvfølgelig i takt med, at vores markedsandele tilsvarende er øget, men det er tydeligt, at aktiviteten stiger og formegentlig vil fortsætte med at gøre det på ud­lej­nings­sa­ger­ne. Vi oplever dog, at efterspørgslen har ændret sig en smule. Det er blevet til lidt af en tendens, at lejerne er blevet mere kræsne. De ved, hvad de vil have, og de er sådan set også villige til at betale for det. Det giver selvklart nogle faglige udfordringer, men det er alle nogle, vi er beredte på og kompetent kan løse for vores mange kunder."

"Samtidig oplever vi, at flere og flere nicebutikker eller ud­salgs­bu­tik­ker vil ind på markedet - de vil åbne op for andet for end blot webhandel. Det er klart, at de ofte vil søge sekundære placeringer, da dem i første række ofte bliver taget af de allerstørste spillere, men det er også en tendens, vi ser i markedet."

Fortsætter det hårde arbejde
EDC Erhverv Poul Erik Bech Odense åbnede i 2014, og det er kun gået én vej lige siden. Er­hvervs­cen­tret har oplevet kontinuerlig vækst, og i dag sidder 7 dygtige medarbejdere, der sammen kan kalde sig en af de førende er­hvervs­mæg­le­re i regionen:

"Jeg ser frem til at komme rigtig i gang som partner af EDC Erhverv Poul Erik Bech Odense, selvom det ikke har den store indflydelse indadtil - vi skal stadig arbejde hårdt som team for at fortsætte vores positive udvikling. Udadtil betyder det selvfølgelig noget for kunderne, men de kommer fortsat til at møde den samme servicemindede erhvervsmægler, som altid har kundernes behov i fokus. Nu glæder jeg mig til yderligere at styrke samarbejdet med mit team og fortsætte, hvor jeg er glad, trives og bliver udfordret. Vi vil have endnu flere sager afsted og øge vores markedsandele endnu mere her på Fyn. Den udvikling glæder jeg mig til at have mere ansvar i fremover."

Dyk ned i lokale markedsforhold på Fyn

Med CityFact kan du let danne dig et grundigt overblik over de lokale markedsforhold

Klik her

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Mikkel Ørbech

Partner, Udlejningschef og Ejendomsmægler, MDE

mmik@edc.dk21 23 31 0158 58 73 82EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Vestre Stationsvej 25, 5000 Odense C

512@edc.dk58 58 82 00

Engel & Völkers Danmark går sammen med EDC Erhverv Poul Erik Bech

Er­hvervs­mæg­ler­virk­som­he­den Engel & Völkers Danmark går sammen med EDC Poul Erik Bech, Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed. Engel & Völkers Danmark har er­hvervs­af­de­lin­ger i København og Aarhus og står især stærkt på Capital Markets, internationale handler og lejesager, så de to virksomheder vil fremover styrke deres position på markedet.

  • Erhverv
  • Engel & Völkers
  • EDC Erhverv Poul Erik Bech
Læs artikel

Sale & Lease Back giver mening – også uden for de store byer: Nordjyllands største advokatfirma sælger kontorejendom i Hjørring – og fortsætter som lejere

Det er ikke kun i de store byer, der gennemføres Sale & Lease Back-aftaler, hvor ejeren af en bygning sælger og lejer sig ind i stedet. Det er, Hjul­mand­Kap­tain, Nordjyllands største advokatfirma med kontor i Aalborg, Aarhus, Frederikshavn og Hjørring, et godt eksempel på. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har netop formidlet en Sale & Lease Back-aftale på kontor-ejendom i Hjørring, som er solgt for 15 mio. kr. Køber er en mindre investorgruppe ledet af A. Sørensen Capital og advokatfirmaet går fra ejer til lejer for at koncentrere sig om deres kerneopgave og frigive kapital og ressourcer.

  • Sale & Lease Back
  • Nordjylland
  • Investering
Læs artikel

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til ge­ne­ra­tions­skif­te

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland skal formidle salget af kroen, der har et prisskilt på 18,9 mio. kr. og er sat til salg, fordi kroens nuværende ejere skal nyde deres tredje alder efter mere end 30 års ejerskab.

  • Hotel
  • Kro
  • Vestsjælland
Læs artikel