Tomme kontorlokaler er en sjældenhed i Østsjælland: Laveste kontorudbud i næsten 20 år

  • Kontor
  • Østsjælland

Den østlige del af Region Sjælland har laveste udbud af kontorer i næsten 20 år og lavest niveau i hele landet, viser data fra Ejendomstorvet.dk. Særligt moderne lokaler er efterspurgte og er kon­tor­lo­ka­ler­ne i orden, har vi ingen problemer med at finde lejere, siger John Borrisholt, EDC Erhverv Poul Erik Bech Sjælland, der også fortæller om stigende lejeniveauer.

Allerede i sommer kunne Ejendomstorvet.dk, landets største portal for er­hvervslo­ka­ler, melde om et fald i ledige kontorlokaler i Region Sjælland, og siden er tendensen fortsat, så virksomheder på jagt efter kontorer har fået endnu mindre at vælge imellem. Det gælder især i Østsjælland, altså det gamle Roskilde Amt med Køge, Roskilde og Greve som de største er­hvervskom­mu­ner.

”I Østsjælland er udbuddet af kontorlokaler faldet fra 3,5% af de samlede arealer for et år siden til blot 2,1% de seneste to kvartaler – det laveste niveau i hele landet. Vi skal helt tilbage til 2007, lige før finanskrisen, for at finde et lavere udbud af kontorer på vores portal. Vest- og Sydsjælland – den øvrige del af regionen – har det næstlaveste udbud i landet med 3,2%, et fald fra 4% et år tilbage,” siger adm. direktør Jakob Wegener fra Ejendomstorvet.dk. 11.300 er­hvervs­le­je­mål og ejendomme over hele landet er udbudt på Ejendomstorvet.dk, heraf knap 4.500 kontorer.

Stor appetit på kontorer
EDC Erhverv Poul Erik Bech med afdelinger i Holbæk, Køge, Næstved, Roskilde og Slagelse, mærker tydeligt en stor sjællandsk appetit på kontorer. John Borrisholt, re­gions­di­rek­tør i EDC Erhverv Poul Erik Bech Sjælland, siger:

”Er lokalerne i orden, har vi ingen problemer med at finde lejere, og både Køge og Roskilde har nærmest ingen tomgang. Efterspørgslen kommer især fra eksisterende virksomheder, som vokser, og interessen er størst efter lokaler til 20-30 mennesker. Det lave udbud hænger sammen med, at der ikke bygges så meget på Sjælland, fordi lejeniveauerne er højere i København. Vi har selv et udbud af byggejord på 52.000 m² byggeretter ved Køge Nord Station, hvor Køge Kommune ønsker at tiltrække virksomheder eller investorer til kontorbyggeri. Udover kontorer ved stationen ønsker kommunen også at tiltrække hotel, kon­fe­ren­cecen­ter, detail og boliger.”

Kort afstand til hovedstaden
En stor interesse for Østsjælland skyldes især kort afstand til København. Nogle virksomheder bliver også presset ud af Vestegnen, fordi kommunerne omdanner er­hvervs­om­rå­der tæt ved den nye letbane til boliger. De tilbageværende er­hvervs­byg­nin­ger i forstæderne er ofte ældre og har tit dårlige par­ke­rings­mu­lig­he­der – det får virksomheder til at søge mod Østsjælland eller længere ud på Sjælland.

Generelt er liggetiden for udbudte kontorer faldet, og efterspørgslen kommer både fra it-virksomheder, rådgivere, det offentlige og læger/klinikker. Samtidigt er lejepriserne steget de seneste år. Det meste af det, som trods alt står tomt, er ældre lokaler, så moderne kontorlokaler står i langt højere kurs.

I hele landet findes 28,7 mio. kontor- m2 efter flere store byggerier i hovedstaden de senere år. På landsplan svarer de udbudte eller ledige lokaler til 5,6% af det samlede kontorareal – mod 2,1% i Østsjælland og 3,2% i Vest- og Sydsjælland.

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

John Borrisholt

Direktør, partner, Cand.merc.jur. MDE

jsb@edc.dk23 38 43 1258 58 79 39EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Støden 9, 4000 Roskilde

403@edc.dk46 33 33 33