Elbiler udgør efterhånden en større og større del af det danske bilsalg, og det øger efterspørgslen på relevant ladeinfrastruktur rundt om i landet. Hos Clever, som er landets førende ladeoperatør, har man taget konsekvensen af udviklingen og investerer massivt i at udvide ladenetværket, der allerede tæller mere end 3.000 offentlige ladepunkter. Kenneth Boe Larsen, Senior Business Developer hos Clever, siger:
”Hos Clever er det vores mission at gøre elbilen til et nemt og åbenlyst valg, der giver mening for danskerne i deres hverdag. Det er et vigtigt træk i den grønne omstilling af transportsektoren frem mod 2050, og derfor investerer vi løbende i rigelig, relevant og fuld tilgængelig ladeinfrastruktur for alle elbilister. Allerede i dag har vi ladepunkter på tværs af landet, bl.a. langs motorveje, i byer og hos virksomheder, men danskerne har brug langt flere opladningsmuligheder i fremtiden – og vi kan ikke vente,” lyder det fra Kenneth, som fortsætter:
”Til at bistå os med at finde mange nye lokationer har vi indgået et samarbejde med EDC Erhverv Poul Erik Bech, som er repræsenteret med erhvervsmæglere i hele Danmark. De har ekspertise i de enkelte områder og et dybt kendskab til, hvad der rører sig på de lokale markeder. Den unikke viden er der brug for i arbejdet med at styrke ladeinfrastrukturen, og vores samarbejde kommer til at skabe stor værdi hele vejen ud til elbilisterne og omstillingen af transport som helhed.”
Om samarbejdet med Clever udtaler Thor Heltborg, direktør for koncernkunder i EDC Erhverv Poul Erik Bech: ”Clever er en stor spiller med en vigtig mission, så for os er det en yderst spændende opgave, hvor vi får udnyttet vores landsdækkende set-up med både nationale og lokale eksperter. Vores lokale viden og brede netværk kombineret med høj videnskabelig kvalitet med analyser fra vores research-afdeling sikrer det bedste grundlag for vores anbefalinger til Clever om lokationer og ejendomme. Vi har lige startet samarbejdet op og har de første aftaler om lokationer på plads, men med de ambitioner, Clever har, så skal vi finde mange flere egnede lokationer i hele landet i de kommende år.”
På udkig efter lokationer i de større byer
Clevers udvidelse af ladenetværket deler sig i tre primære indsatsområder, som EDC Erhverv Poul Erik Bech afsøger. Om dem fortæller Kenneth Boe Larsen fra Clever:
”Vi kommer til at etablere mange lynladestationer i større byer som Aarhus, Aalborg, Odense og København, men også langs hoved- og indfaldsveje og knudepunkter uden for byzonerne på steder med relevante servicetilbud i nærheden. Vi har planer om meget store lynladestationer, og her vil vi på sigt selvfølgelig også tilbyde mad og drikke. Der er med andre ord forskellige krav til de forskellige lokationer, og det er vigtigt for os at finde de helt rigtige omgivelser, så elbilisterne får den største værdi i hverdagen.”
Thor Heltborg, EDC Erhverv, siger: ”Vi har aktiveret vores netværk i hele landet og igangsat en større indsats for at fremsøge alle ejendomme på specifikke lokationer ud fra de opstillede kriterier. På den baggrund udvælger vi ejendomme med størst potentiale, som Clever ser igennem og beslutter, om vi skal gå videre med. Det er et stort arbejde og en spændende proces, så vi er meget glade for samarbejdet med Clever og glade for, at vi som virksomhed kan være med til at skubbe på i forhold til den grønne omstilling.”
Selvom Clever har store ambitioner for fremtidens ladenetværk, er det ikke uden udfordringer at opsætte ladestationer ved særligt de fire største byer herhjemme. Om det fortæller Kenneth Boe Larsen:
”Efterspørgslen på ledige kvadratmeter i landets fire største byer er stor i stort set alle brancher, og derfor er det en udfordring at finde egnede lokationer. I tæt bebyggede områder ser vi det som en god mulighed, at ladestationer bliver tænkt ind i nye byggeprojekter, hvor der kan gives plads til ladestandere i gadeplanet, og der så bygges boliger eller erhverv ovenpå. Den slags projektsamarbejde drøfter vi meget gerne med projektudviklere, som har nye projekter på tegnebrættet.”

Thor Heltborg
Senior Director, Head of Corporate Group Clients

Kenneth Hauge Jakobsen
Director, Corporate Group Clients
Aarhusiansk investorkreds sælger stor logistikejendom i Sorø for trecifret millionbeløb
En stor og moderne logistikejendom i Sorø på 29.477 m² er netop solgt for et trecifret millionbeløb. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget og fungeret som eksklusiv rådgiver for sælger K/S Sorø, en aarhusiansk investorkreds. Den danske handels- og distributionsvirksomhed MultiLine med hovedsæde i Sorø har en langvarig lejekontrakt i ejendommen, og køber er det norske ejendomsselskab Erla Eiendom.
- Industri
- International
- Aarhus
Unikt hotel- og boligprojekt med 32 lejeboliger på Amager begynder snart udlejning
I et historisk industrikvarter på Holmbladsgade i hjertet af Amager opfører Nordea Pension Ejendomme boligprojektet Smedjen med 32 topmoderne lejeboliger. Boligerne opføres som en del af et nyt hotelprojekt Hotel Folk, som skal rumme 71 hotellejligheder. EDC Projekt Poul Erik Bech København skal stå for udlejningen af de 56-118 m² store lejligheder med 2-4 værelser. Udlejningen starter op d. 1. marts.
- Projekt
- København
Største industriområde i Storkøbenhavn: Gang i erhvervsejendomsmarkedet på attraktive Avedøre Holme
I den seneste tid har EDC Erhverv Poul Erik Bech haft godt gang i erhvervsejendomsmarkedet på Avedøre Holme i Hvidovre Kommune. Det er blevet til hele seks salg af industriejendomme, tre udlejninger, fem ekspropriationsvurderinger og som altid en række almindelige vurderinger.
- Industri
- Storkøbenhavn