Lejelokaler Aarhus

Butikslokaler til leje i Aarhus

Vi har samlet alt på denne side, så du let kan finde et butikslokale til i Aarhus, som passer til dine behov. Søg efter et lokale til leje i Aarhus eller kontakt os og hør mere.

Vi har mange års erfaring med formidling af bu­tik­se­jen­dom­me, herunder også butik til leje i Aarhus. Hos EDC Erhverv guider vi dig trygt igennem hele processen, så du får de bedste forudsætninger for et hurtigt forløb med den bedst mulige pris. 

Hvis du er interesseret i at høre mere om, hvordan vi kan hjælpe til med at finde det helt rigtige butikslokale til leje i Aarhus, så giv os et kald.

Find din lokale specialist

EDC Erhverv har mere end 20 erhvervscentre fordelt i hele landet. Sådan får du altid en kompetent service fra en specialist, der er tæt på din lokation. Vores mæglere samarbejder og videndeler på tvær af land og fagfelt, så du altid er garanteret en kompetent rådgivning, når du skal leje butik i Aarhus.

Find erhvervsmægler

Ingen ledige butikslokaler?

Var der ikke lige den helt rigtige forretning til leje i Aarhus? Tilmeld dig EDC Erhvervs Køber-/Lejerkartotek, så får du de bedste forudsætninger for at finde et butikslejemål i Aarhus, der passer til dine behov. Tilmeld dig nu og få en mail, så snart der kommer nye, passende butikslokaler til leje i Aarhus.

Meget mere end rådgivning 

Søger du butik til leje i Aarhus? Så kan vi være din ideelle sam­ar­bejds­part­ner. Vi tilbyder vejledning og hjælper med at afsøge markedet. 

Vi kan også hjælpe med forhandlinger, udfærdige den endelige lejekontrakt eller kigge ind i alternative an­ven­del­ses­mu­lig­he­der for ejendomme til leje i Aarhus. 

Hvis du er interesseret i at høre mere om, hvordan vi kan hjælpe, så kontakt os og tag en uforpligtende, indledende samtale med én af vores kompetente mæglere.

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Åboulevarden 70, 5. sal, 8000 Aarhus C

802@edc.dk87 30 99 30

Vi hjælper med alt detail

Måske er du interesseret i noget helt andet end butikker til leje i Aarhus? Vi kan hjælpe dig med alle typer af de­tail­e­jen­dom­me. Uanset, hvad du leder efter, så står EDC Erhverv altid klar til at hjælpe dig godt i mål.
Klik på linket forneden og læs, hvordan vi hjælper dig med din specifikke detailsag.

Læs mere her

Ejendomstyper til salg i Aarhus

Butikslokaler

Klik her

Kontorlokaler

Klik her

Restaurant & hotel

Klik her

Lager & produktion

Klik her

Blandet bolig og erhverv

Klik her

Erhvervsgrunde

Klik her

Market Insight Q2 2026

I denne udgave af Market Insight kan du dykke ned i nogle af de største sager, vi enten har solgt eller aktuelt har på hylderne. Du får også et indblik i transak­tions­vo­lu­men for 2026 (januar–april), som endnu ikke er på niveau med sidste år, men hvor antallet af transaktioner er steget med 13 %. Derudover kan du udforske de lokale markedsforhold i 17 danske byer og områder gennem CityFact, hvor særligt tre gennemgående tendenser tegner billedet af udviklingen rundt om i landet. Som altid finder du de nyeste markedstal på tværs af de forskellige ejendomstyper og en opdatering på den økonomisk udvikling i Market Update, der er vedhæftet bagerst i magasinet.

  • Market Insight
Læs artikel

Market Insight Q2 2026 - UK

In this edition of Market Insight, you can take a closer look at some of the biggest deals we have either completed or currently have on our books. You’ll also gain an insight into transaction volumes for 2026 (January–April), which are not yet on a par with last year, but where the number of transactions has risen by 13%. In addition, you can explore local market conditions in 17 Danish cities and areas through CityFact, where three particular trends paint a picture of developments across the country. As always, you’ll find the latest market figures across the various property types and an update on economic developments in the Market Update, which is attached at the back of the magazine.

  • Market Insight
Læs artikel

Puslespil går op: au2parts flytter til større ejendom i Aalborg og udlejer nordjysk hovedsæde til lokal Løvens Hule-virksomhed

Den største danskejede autogrossist, au2parts, har købt en stor mul­ti­an­ven­de­lig ejendom i Aalborg. Samtidig overtager Bland Selv Frø, kendt fra Løvens Hule, deres tidligere hovedsæde i Aalborg Ø. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg har fået enderne til at mødes og formidlet både salg og udlejning, så puslespillet er gået op.

  • Industri
  • Nordjylland
Læs artikel