Aarhusiansk investorkreds sælger stor lo­gi­sti­ke­jen­dom i Sorø for trecifret millionbeløb

  • Industri
  • International
  • Aarhus

En stor og moderne lo­gi­sti­ke­jen­dom i Sorø på 29.477 m² er netop solgt for et trecifret millionbeløb. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget og fungeret som eksklusiv rådgiver for sælger K/S Sorø, en aarhusiansk investorkreds. Den danske handels- og di­stri­bu­tions­virk­som­hed MultiLine med hovedsæde i Sorø har en langvarig lejekontrakt i ejendommen, og køber er det norske ejen­doms­sel­skab Erla Eiendom.

En lo­gi­sti­ke­jen­dom på Kirkebjergvej 17 i Sorø på en stor grund på over 90.000 m² med mulighed for fremtidige udvidelser er netop solgt. Ole Blegvad, en af seks partnere i K/S Sorø, der har solgt ejendommen, siger på vegne af de aarhusianske sælgere:

”Vi har ejet ejendommen siden opførelsen i 2008, og vi havde ikke umiddelbart planer om at sælge lo­gi­sti­ke­jen­dom­men, da vi har været rigtig glade for investeringen og samarbejdet med Multiline som lejer. De havde i første omgang 15.000 m2 at boltre sig på, men ville gerne udvide med yderligere 15.000 m2, hvilket vi i løbet af det seneste år har udbygget. Det betyder, at de nu har i alt knap 30.000 m2, og da udvidelsen var på plads, indgik de en ny, længerevarende lejekontrakt.”

”Det er en yderst attraktiv ejendom i et veletableret erhvervsområde med kort afstand til motorvej – og en god, stabil lejer på en lang lejekontrakt. Da det i øjeblikket er et gunstigt marked for industri-, lager og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me, så undersøgte vi sammen med EDC Erhverv Poul Erik Bech mulighederne for at sælge lo­gi­sti­ke­jen­dom­men. Vi var glade og tilfredse med ejendommen, så vi var kun interesserede i at sælge, hvis vi opnåede en til­freds­stil­len­de salgspris. Det er grunden til, at vi i sidste ende valgte at sælge, og det har været en fin proces med vores gode sam­ar­bejds­part­ne­re i EDC Erhverv Poul Erik Bech og med køber Erla Eiendom og deres rådgivere NCAP Danmark og ABG Project Finance.”  

Attraktiv og fremtidssikret lo­gi­sti­ke­jen­dom 

Ejendommen er fuldt udlejet på en langvarig lejekontrakt til MultiLine, den danske handels- og di­stri­bu­tions­virk­som­hed, som er en del af den internationale Bunzl-koncern. Salget er formidlet i et samarbejde mellem EDC Erhverv Poul Erik Bech i Aarhus, som kender sælger indgående og EDC International Poul Erik Bech og EDC Poul Erik Bech Research. Daniel Lundholm, EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus Industri, der har formidlet salget, siger:

”Det er en fremtidssikret og skalerbar ejendom, der imødekommer markedets krav til effektiv distribution. Ejendommen er på 29.477 m² med 27.487 m² lager, hvoraf 22.880 m² har 16 meters loftshøjde, og der er 28 porte med ramper, så der er optimale lo­gi­stik­for­hold. Volumen på lo­gi­sti­ke­jen­dom­men med sine knap 30.000 m² udlejet til en lejer er også en in­ve­ste­rings­ca­se, mange internationale investorer finder interessant. Derfor var det oplagt at tage Helle Nielsen Ziersen fra vores internationale afdeling med på sagen. Sælger er K/S Sorø, en aarhusiansk investorkreds, som er gode kunder her i vores erhvervscenter i Aarhus og som vi længe har samarbejdet med. Vi er rigtig glade for, at vi kunne finde en køber, der lever op til deres forventninger.”

Dansk og international interesse

Helle Nielsen Ziersen, Head of EDC International Poul Erik Bech, som har været med til at formidle salget og præsenteret ejendommen for en lang række internationale investorer, siger: ”Der har været en god interesse blandt både danske og internationale investorer, da det er en attraktiv ejendom. I sidste ende blev køber det norske ejen­doms­sel­skab Erla Eiendom.”

”Markedet for lager- og industri- og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me herhjemme og internationalt er præget af en kraftigt stigende efterspørgsel. Udviklingen er drevet af væksten i e-handel og intensiveret interregional handel, og det kan derfor for mange ejere af industri-, lager- og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me være et gunstigt tidspunkt at sælge. Tra­fik­mæng­der­ne over Storebælt stiger år for år og Region Hovedstaden står for ca. 16% af både den aflæssede og pålæssede nationale godsmængde, heraf står Vest- og Sydsjælland for hele 70% af denne mængde. Det understreger Sorø som en strategisk placering i den danske lo­gi­stik­kor­ri­dor, hvor efterspørgslen efter moderne lo­gi­stik­fa­ci­li­te­ter overstiger udbuddet, så det er bestemt et attraktivt område for investorerne.”

In­ve­ste­rings­ejen­dom­me til salg i Danmark

Find her

EDC International Poul Erik Bech

Læs mere her