Fremvisning
Book en fremvisning

Aspvej 22, Linde7600 Struer

Lystejendomme

6/5 rum
12,82 ha
368 m²
E
4.395.000 kr.

Fakta om ejendommen

Sagsnr.
75207042
Boligareal
368 m²
Vægtet areal
355 m²
Grundareal
12,82 ha
Rum/værelser
6/5
Erhvervsareal
817 m²
Byggeår / Ombygget
1938 / 1970
Energimærke
E
Liggetid
1 dage

Økonomi

Pris
4.395.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %
Ejerudgifter pr. md.
2.380 kr.
Pris/m²
12.380 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,3 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,5
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.098 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.070 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.096 kr./md.
Antal folkeskoler
7
Gns. klassekvotient
18,7

Overskrift til EDC.DK

Højtbeliggende lystejendom med 12,8 ha nær ved Holstebro og Struer

Ejendommen er skønt beliggende i udkanten af Linde by og med kort vej til Asp med skole, et godt lokalsamfund med gode fri­tidsak­ti­vi­te­ter samt den lokale købmand.

Ejendommen er anvendelig for mange formål, f.eks. har sælger i sin ejertid indrettet stalde og udhuse til hestestald med 6 bokse, sned­ker­værk­sted samt bilværksted med lift.

Stuehuset er velindrettet og med et boligareal på 368 m² er der god plads til hele familien, men også til eventuelle hob­by­ak­ti­vi­te­ter og/eller gildesal.
Huset er opvarmet med pillefyr. Kloakering er til offentlig kloak og der er ”byvand”.

Jordtil­lig­gen­det på i alt 12,8 ha er fordelt med 2,5 ha englod og 10,3 ha beliggende ved byg­nings­par­cel­len, hvor foldene er anlagt så heste/dyr kan ses fra gården og gårdspladsen.

Stuehuset er indrettet med:
Stor entré med terrazzogulv og gulvvarme. Stort badeværelse, ligeledes med gulvvarme og nydeligt sned­ke­rin­ven­tar. Godt soveværelse. Skønt og dejligt lyst køkken i åben forbindelse med alrum og stue med flotte plankegulve og god plads til familiehygge. Fra entréen er adgang til bryggers med adgang til toilet og viktualierum samt udgang til husets gildesal, som også er velegnet til hobby, leg eller spil.
1. sal indeholder: God repos som fordeler til 3 gode værelser med mulighed for opdeling til flere.

Haven er velanlagt med hyggeligt orangeri og små søer – hyggeligt!

En skøn ejendom med et væld af muligheder som skal opleves.

Vil du vide mere om ejendommen?

Har du spørgsmål om ejendommen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken