Fremvisning
Book en fremvisning

Hårkjærvej 13, Hoven6880 Tarm

Planteavlsgårde/landbrugsjord

4/3 rum
45,15 ha
146 m²
D
8.300.000 kr.

Fakta om ejendommen

Sagsnr.
69211287
Boligareal
146 m²
Vægtet areal
151 m²
Grundareal
45,15 ha
Rum/værelser
4/3
Erhvervsareal
704 m²
Byggeår / Ombygget
1956
Energimærke
D
Liggetid
6 dage

Økonomi

Pris
8.300.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %
Ejerudgifter pr. md.
839 kr.
Pris/m²
54.967 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
16,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.771 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.194 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.158 kr./md.
Antal folkeskoler
19
Gns. klassekvotient
17,1

Planteavls-/liebha­ve­re­jen­dom

Ejendommen er beliggende meget natur skønt ved Hoven, med god jagt og fiskeri og består af et ældre og godt vedligeholdt bygningssæt hvor stuehuset og de gamle drift bygninger er sammenbyggede og med et samlet jordtil­lig­gen­de på samlet 45 ha.

Boligen har senest været brugt til udlejning og fremstår pæn og lyst, nyere køkken og stue. Boligen vil være velegnet til udlejning og dermed opfylde beboelses kravet for ejer, men med dens beliggenhed vil opførsel af ny bolig være oplagt, hvis ejer selv vil bebo ejendommen. Der er fantastik udsigt både mod å og skov fra ejendommen. Boligen opvarmes med et stoker/combi fyr og der er indlagt byvand.

De sammenbyggede drift bygninger består af tidligere stalde og lade, alle fremtræder meget pæne med plan beton gulve og lyse lofter.

Fritliggende maskinhus og fritliggende garage.

Jordarealet på 45 ha fordeler sig med ca. 28 ha agerjord i almindelig omdrift, ca. 9 ha permanent græs, hvoraf en del er §3 areal, det resterende areal udgøres af natur, skov og bygninger. Der er over 600 meter fiskeret ved Simmelbæk. Der udlejes 25 ha agerjord, som er meget regulær og velegnet til kartoffelavl med et godt vandingsanlæg. Bestanden af krondyr og andet vildt, sammen med en stor andel af eng/natur og skov gør at ejendommen vil være attraktiv med henblik på jagt og fiskeri.