Forventninger til 2024: Fornyet tiltro til lager og logistik

  • Forventningsundersøgelse
  • Lager- og logistik
  • Produktionsejendomme

Troen på ejen­doms­mar­ke­det dykkede for et år siden, og selvom lager-, logistik- og pro­duk­tions­e­jen­dom­me er det segment, som har klaret sig bedst igennem udfordringerne i ejen­doms­bran­chen, er der alligevel et mere optimistisk syn, der har indfundet sig. Det viser de mange svar i EDC Erhverv Poul Erik Bechs For­vent­nings­un­der­sø­gel­se 2024. Udviklingen kan blive påvirket af renten og af to nabolande – og måske bliver en helt ny afgift en vigtig faktor for segmentet.

”Deltagerne har generelt skruet en tand op for optimismen i forhold til vores forrige måling, som var præget af krigsudbruddet i Ukraine og kraftige stigninger i både rente, energipriser, byg­geom­kost­nin­ger og inflation. Segmentet med lager, logistik og industri bliver vurderet mere positivt end kontorer og især detaillokaler, selv om optimismen ikke er tilbage på niveauet i årene 2020-2022. Det er egentlig ret rationelt, for billedet er broget for dansk erhvervsliv.”

Sådan siger Joseph Alberti, Head of Research & Analyse i EDC Erhverv Poul Erik Bech, om svarene i For­vent­nings­un­der­sø­gel­sen 2024. Med flere end 1.600 deltagere er det landets største mar­keds­un­der­sø­gel­se af er­hverv­se­jen­dom­me.

Tvivl om rente
For et år siden faldt andelen, som enten vil fastholde eller øge in­ve­ste­rin­ger­ne i mursten ned under 60% fra ca. 80% de foregående seks år, men i den seneste måling er andelen vokset til lidt over 60%. Samtidig er andelen, som vil skrue op for in­ve­ste­rin­ger­ne, steget fra godt hver femte til næsten hver tredje.

”Det afspejler, at der stadig er meget kapital, fx hos pensionskasser og udenlandske investorer, selvom vi stadig ikke er helt på samme niveau som i 2020-22. En stor hæmsko er usikkerhed om renten – det peger to ud af tre på i vores måling,” siger Joseph Alberti.

Gennem 2022 og det meste af 2023 steg renten markant, og der har hersket stor usikkerhed om den videre udvikling. I For­vent­nings­un­der­sø­gel­sen spår 4 ud af 10 uændret rente gennem 2024, mens 3 ud af 10 venter lavere rente, og næsten lige så mange forudser højere renteniveau. Men kort efter, at svarene blev indsamlet, ændrede flere ting sig.

”Tilsyneladende er inflationen kommet under kontrol mange steder, og i slutningen af 2023 sagde den amerikanske centralbank, at lavere rente i USA er meget sandsynlig i løbet af 2024. Bl.a. på den baggrund venter fx de fleste danske banker lavere renteniveau,” forklarer Joseph Alberti.

Netop den stigende rente gennem 2022 og 2023 fastlåste in­ve­ste­rings­mar­ke­det, da købere og sælgere var for langt fra hinanden i forhold til at blive enige om priserne på er­hverv­se­jen­dom­me.

Broget billede
Lager-/lo­gi­sti­ke­jen­dom­me samt boligejendomme er – ligesom de foregående år – de to kategorier, hvor tiltroen til højere markedspriser, øgede lejeniveauer og lavere tomgang er størst blandt respondenterne. For logistik og lager er optimismen lidt højere end i 2023-målingen, men slet ikke oppe på samme tårnhøje niveau i årene forud.

Fx venter kun hver fjerde øget tomgang – det var hver tredje for et år siden. 3 ud af 10 venter stigende lejeniveauer, mens 2 ud af 10 forudser lavere leje. Hver tredje forudser faldende ejendomspriser – for et år siden var det hver anden. 2 ud af 3 vurderer, at lager- og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me enten vil bevare deres værdi eller ligefrem stige.

”Billedet af dansk erhvervsliv ved indgangen til 2024 er broget: Beskæftigelsen er høj, og flere pro­duk­tions­in­deks er positive, men konjunk­tur­ba­ro­me­te­ret for industrien har været negativt gennem mange måneder. Dansk økonomi bliver trukket af Novo Nordisk og den øvrige me­di­ci­nal­sek­tor, men branchen betyder ikke så meget for ejen­doms­sek­to­ren,” siger analysechef Joseph Alberti.

Forklaringen er, at me­di­ci­nal­virk­som­he­der­ne tit får opført skræddersyede ejendomme, som de ofte også selv finansierer. Dermed er de kun sjældent ”almindelige” lejere af lokaler til logistik, lager og produktion.

”Selv om grønne virksomheder og me­di­ci­nal­bran­chen klarer sig godt, så mærker mange virksomheder, fx i industrien, at økonomien går dårligt i Tyskland og Sverige. Det er to af vores allerstørste markeder, og her er eksporten faldet,” siger Kenneth Jakobsen, er­hvervs­kon­su­lent hos EDC Erhverv Poul Erik Bech København.

Omfattende nybyggeri
Tomgangen for lokaler til lager, logistik og produktion steg fra 1,3% i slutningen af 2022 til 1,9% ved udgangen af 2023 ifølge Ejendomstorvet.dk, men det bekymrer ikke EDC Erhvervs eksperter.

”Der er intet alarmerende i stigningen, for vi kom jo nærmest fra nul. Og så er der blevet bygget rigtigt meget de seneste to år, fx i Trekantområdet og i udkanten af Storkøbenhavn. I Aarhus har vi fået flere lokaler til udlejning, især mindre lejemål. Det hænger bl.a. sammen med, at håndværkere og byggefirmaer blev hårdt ramt i begyndelsen af 2023, da flere boligprojekter blev udskudt eller droppet pga. ren­testig­nin­ger­ne,” siger Mads Bjerrum Christensen, industrichef hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus.

En lignende melding kommer lidt længere sydfra. ”Tomgangen er stadig på et historisk lavt niveau, og her i Trekantområdet går det stadig godt for virksomhederne, så vi oplever god efterspørgsel på lokaler og har også en del transaktioner med bru­ge­re­jen­dom­me. Lokalt er der blevet bygget meget, så nu kan det lade sig gøre at få lagerplads – det var nærmest umuligt for et år siden. Til gengæld kan de mange nye kvadratmeter betyde, at der næppe kommer mærkbare stigninger i hverken lejeniveauer eller ejendomspriser i 2024,” vurderer Preben Balle, erhvervschef og partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech Kolding.

I Nordsjælland er tomgangen – stik imod landstendensen – faldet gennem 2023. ”Det går ganske godt for de lokale virksomheder, og især lagerlokaler er en mangelvare. Markedet er ikke mættet, og vi kan ikke se nogen nedgang i efterspørgslen. Særligt højloftede lokaler på mindst seks meter er meget efterspurgte, og de kan nok stadig opleve stigende leje,” siger Stephen Bertelsen, erhvervschef og partner i EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland med kontor i Hillerød.

Ny ki­lo­me­ter­af­gift som joker
Mads Bjerrum Christensen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus fremhæver, at markedet for lager- og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me kan blive påvirket af ki­lo­me­ter­af­gif­ten, som et bredt fol­ke­tings­f­ler­tal vedtog i foråret 2023. Fra 2025 bliver lastbiler pålagt en afgift efter, hvor langt de kører. Målet er at mindske udledningen af CO2 fra varetransport.

”Det kan være svært at se, hvilken betydning ki­lo­me­ter­af­gif­ten helt konkret får. Men min vurdering er, at virksomheder – fx inden for transport, logistik, handel og produktion – vil foretrække at have et last-mile di­stri­bu­tions­cen­ter og dermed være endnu tættere på forbrugere og kunder end i dag. Det kan på sigt godt få flere i disse brancher til rykke på sig.”

Placeringer tættere på store byer vil nemlig resultere i færre kørte kilometer og dermed lavere afgift – og med øget interesse for storby-nære beliggenheder vil ejendomme hér formentlig stige mere i pris og leje end lokaler længere væk fra de større byer.

Aktuelle tendenser for lager, logistik og industri

  • Tomgang er steget gennem 2023, men ligger stadig på historisk ret lavt niveau
  • Me­di­ci­nal­bran­che og mange grønne virksomheder har medvind
  • Økonomisk afmatning i Tyskland og Sverige kan ramme nogle virksomheder
  • En del nybyggeri syd og vest for København og i Trekantområdet, men stadig mangel på moderne lager-/lo­gi­sti­ke­jen­dom­me
  • Ventede rentefald i 2024 kan stimulere efterspørgsel blandt brugere og investorer
  • Storkøbenhavn og Aarhus bliver ældre er­hvervs­om­rå­der gradvis omlagt til boliger
  • Ledige lokaler består især af ældre bygninger med fx begrænset loftshøjde og uden læsseramper
  • Udlejere med ældre ledige lokaler bør overveje at istandsætte og energirenovere
  • Ny km-afgift på lastbiler fra 2025 kan forskyde interessen mod lokaler tæt på store byer

Fremgang i antallet af transaktioner i 1. kvartal, men volumen halter efter

Nye tal fra Er­hvervs­mæg­ler­nes Branchedata viser, at transak­tions­vo­lu­men for 1. kvartal 2026 lander på 9,3 mia. kr. Det svarer til 66% af niveauet i samme periode sidste år, men ses der nærmere på tallene, peger udviklingen i en mere positiv retning. Antallet af transaktioner er steget med 11% i forhold til 1. kvartal sidste år. Det indikerer, at der godt gang i markedet på de små og mellemstore sager, mens de store transaktioner lader vente på sig.

  • Branchedata
  • Transaktionsvolumen
Læs artikel

Færre tomme detaillokaler: Flere danskere åbner egen butik eller café

Nye tal fra Ejendomstorvet.dk viser færre “til leje”-skilte på detaillokaler på danske handelsstrøg. Danskere kaster sig ud som selvstændige, og udviklingen kan fortsætte i takt med stigende købekraft, et stabilt lejeniveau og øget fleksibilitet hos udlejerne. EDC Erhverv Poul Erik Bech genkender de positive tendenser på detailmarkedet, og har bl.a. i Aarhus og Aalborg formidlet både mindre og større ud­lej­nings­sa­ger til veletablerede detailbrands og helt nyudklækkede iværksættere.

  • Aarhus
  • Aalborg
  • Detail
Læs artikel

Fra Fakta til Fysioterapi og Fitness: Nyt trænings- og be­hand­lings­cen­ter åbner snart i Herning

Fakta og Coop 365’s tidligere lokaler på Vestergade 10 i Herning skal fremover danne rammen om trænings- og be­hand­lings­cen­tret ”Motion i Centrum”. Ombygningen af det mere end 850 m² store butikslokale til to behandlingsrum og et større fitnessområde med bl.a. Biocircuit- og holdtræning er i fuld gang. De fem fy­si­o­te­ra­pe­u­ter bag projektet slår dørene op 4. maj 2026. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Herning, som glæder sig over fornyet liv i midtbyen.

  • Detail
  • Fitness
  • Herning
Læs artikel