Rentechok i vente for mange landmænd

  • Landbrug

I løbet af 2022 steg både de korte og lange renter markant til niveauer, der ikke er observeret siden 2011, hvilket udhulede danskerne købekraft og resulterede i det største fald i reallønnen siden 1950’erne. I første halvår af 2023 har vi set en mere afdæmpet og stagnerende udvikling i renteniveauet. Det skyldes en mere moderat udvikling i inflationen, der særligt har været drevet af fald i ener­giom­kost­nin­ger­ne.

Inflationens moderathed har medført, at den lange re­al­kre­di­tren­te har været svingende omkring et niveau på 4,5% i 2023. De korte renter har været svagt opadgående, hvilket skyldes korrelationen med pengepolitik fra ECB og FED. Den lange rente var i uge 37 på 5,27%, mens den korte var 3,60%. Der er således tale om, at det nuværende renteniveau er det højeste siden 2009. Konsekvensen heraf er bl.a., at det for land­brugs­e­jen­dom­me er blevet markant dyrere at være låntager.

Ob­liga­tions­ren­ter

Kilde: Finans Danmark

Den seneste renteudvikling skaber derfor også bekymringer i landbruget, hvor landmænd med variable forrentede realkreditlån vil opleve dyk i indtjening. Ifølge Danmarks Statistik er ca. 89% af den samlede land­brugs­re­la­te­re­de gæld i variable lån, hvilket har været en stigende tendens siden 2021. Landbrugets renteudgifter udgjorde ca. 9,5 mia. kr. i 2023, hvilket er en stigning på 124,53% siden samme måned året før. Sårbarheden gør, at landbruget stadig har en relativ stor gæld, og helt generelt er erhvervet afhængig af lave renter for at opleve over­skud­stil­stan­de. Ifølge IFRO vil renteniveauet betyde, at den samlede indtjening forventes at falde fra 13,2 mia. kr. i 2022 til 1,9 mia. kr. i 2023, hvilket er et fald på hele 85,61%.

Jordbrugets gæld

Kilde: Danmarks Statistik

Landbrugsmægler med nationalt netværk

Vi er en specialiseret land­brugs­af­de­ling, og en del af Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed. Ud over land­brugs­af­de­ling, får du et landsdækkende netværk af 19 erhvervscentre og over 80 boligbutikker, til at sælge dit landbrug.

Frank Poll

Landbrugschef, forstkandidat, ejendomsmægler, MDE, Sjælland & øerne

fpo@edc.dk22 14 65 28EDC Landbrug Poul Erik Bech

EDC Landbrug Poul Erik Bech

Østergade 2, 4700 Næstved

199@edc.dk58 58 77 09

Land­brugs­por­te­føl­je til knap 100 mio. kr. solgt på under en måned

En land­brugs­por­te­føl­je på samlet 410 ha – bestående af en svineejendom med 22.000 slagtesvin og 160 ha, en liebha­ver­plan­teavls­e­jen­dom på 118 ha og yderligere planteavlsjord på 132 ha er solgt af EDC Landbrug Poul Erik Bech. Det tog under en måned fra for­mid­lings­af­ta­len var underskrevet til det lykkedes, landbrugschef Frank Poll, at gennemføre et samlet salg af hele land­brugs­por­te­følj­en.

  • Landbrug
Læs artikel

Stor efterspørgsel på land­brugs­e­jen­dom­me: Jordpriserne fortsætter opadgående trend

På trods af regionale forskelle, er der overordnet godt gang i markedet for land­brugs­e­jen­dom­me med stor efterspørgsel på både land­brugs­e­jen­dom­me og landbrugsjord. En af årsagerne til en øget efterspørgsel og stigende priser er den grønne trepartsaftale.

  • Landbrug
Læs artikel

Økologiske bedrifter i modvind: Laveste resultat i ti år

Nye tal viser et fald i både økonomisk resultat og antal økologiske hel­tids­be­drif­ter, hvor især svin og fjerkræ trækker udviklingen ned.

  • Landbrug
  • Økologi
Læs artikel