Nordjysk familie åbner moderne café i historiske lokaler på Strandvejen i Tornby

  • Nordjylland
  • Restaurant og Café

Marianne og Leif Mortensen har solgt lokalerne på Strandvejen 7 i Tornby, hvor de i otte år har drevet ”Morfars Køkken”. Efter en større transformation genåbner en nordjysk familie stedet 1. maj 2026 som en moderne café med fokus på godt bagværk, barista-kaffe, lækre brunch- og frokostal­ler­ke­ner og kolde fadøl. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har formidlet salget af de historiske lokaler på få måneder.

Strandvejen 7 i Tornby ved Hirtshals, som senest har huset den populære restaurant ”Morfars Køkken”, blev i slutningen af 2025 solgt. Nu åbner en nordjysk familie med 56-årige Karina Szkobel Andersen og hendes datter Thea i spidsen en moderne café på adressen. Det nye Café Elva slår dørene op d. 1. maj. Karina Szkobel Andersen, fortæller:

”Café Elva bliver et familieprojekt med min mand, vores datter og svigersøn. Som uddannet er­næ­rings­as­si­stent og med mange år i madbranchen har det været en gammel drøm at åbne mit eget sted. Da muligheden opstod i Tornby – en by min mand og jeg har tilbragt utallige timer i som børn, og hvor vi også har sommerhus i dag – var det simpelthen en mulighed, vi ikke kunne lade passere.”

”De seneste måneder har vi renoveret køkkenet og caféen så det passer til vores koncept. Café Elva bliver indrettet med lyse farver og gen­brugs­ma­te­ri­a­ler og med fokus på godt bagværk, lækker barista-kaffe og velsmagende frokostretter. Det bliver først og fremmest en morgen- og dagcafé, hvor vores gæster enten kan nyde en stor brun­ch­tal­ler­ken, en lækker frokost med kolde fadøl eller frisk kaffe og morgenbrød på vej til stranden. I højsæsonen i juli og august er planen også at holde aftenåbent,” fastslår Karina Szkobel Andersen, som selv skal stå for maden med sin svigersøn. Hun fortsætter:

”I første sæson handler det om at få Café Elva godt op at stå, men ejendommen rummer et stort ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le, som giver os mange muligheder i de kommende sæsoner. Omvendt vil vi meget gerne lytte til gæsterne i Tornby og udvikle stedet i dialog med dem – for vi ønsker ikke at sætte noget i gang, som de i virkeligheden ikke efterspørger.”

Områdets bedste synlighed

Anders Bjørn Jensen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har formidlet salget. Han siger:

”Der er godt gang i turismen og op­le­vel­se­s­ø­ko­no­mi­en i Nordjylland, og vi mærker en stigende interesse for restauranter, campingpladser, kroer og hoteller. Det gælder også i Tornby, der med en af Danmarks mest velbesøgte strande tiltrækker et stort antal gæster, og med sin placering på Strandvejen får den nye café områdets bedste synlighed. De eksisterende bygninger udgør i alt 316 m² og ligger på en flot, naturskøn grund på 1.810 m², der giver køber gode muligheder for at realisere sin vision med stedet. Ejendommen nåede at være til salg i ca. et år, før vi overtog opgaven fra en anden mægler. Så vi er meget tilfredse med, at det på kun få måneder lykkedes at finde en køber, der kan bidrage til turismen og det lokale miljø i Tornby.”

Held og lykke til de nye ejere

Sælger Marianne Mortensen, der har drevet ”Morfars Køkken” på adressen i otte år sammen med sin mand, Leif Mortensen, siger:  ”Det er aldrig let at sige farvel til et sted, man har bygget op helt fra bunden, og som har været ens liv og identitet igennem otte år. Så jeg har fældet mange salte tårer. Men hverken Leif eller jeg bliver yngre, så tiden har været den rigtige til at lade nye kræfter komme til. Med både selskaber, mad ud af huset, firmaaftaler og almindelig re­stau­ra­tions­drift har vi haft fuld fart på. Det har været en fantastisk tid på Strandvejen 7, og vi ønsker de nye ejere alt muligt held og lykke med deres nye projekt på adressen.”

City Fact

Følg den lokale udvikling i Nordjylland og 16 andre områder med CityFact.

Se mere her

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Anders Bjørn Jensen

Erhvervsmægler, MDE, Erhverv Vendsyssel

abj@edc.dk23 20 40 7858 58 73 55EDC Erhverv Poul Erik Bech, Vendsyssel

EDC Erhverv Poul Erik Bech, Vendsyssel

Vesterbro 101, 9000 Aalborg

914@edc.dk96 31 49 00

Ejen­dom­s­kon­cern køber velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i offentligt udbud i Aalborg

EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af en yderst velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i Aalborg i et offentligt udbud. Køber er en lokal, familieejet ejen­dom­s­kon­cern Stella5, som nu har navngivet er­hverv­se­jen­dom­men Brohuset, da den er placeret ved første række ned til vandet lige ved gang- og cykelbroen: Kulturbroen. An­ven­del­ses­mu­lig­he­der­ne er mange, men kommende lejere kommer til at afgøre, om det bliver et luksus­kon­tor­hus, sundhedscenter, fitnesscenter eller måske en kombination.

  • Investering
  • Aalborg
Læs artikel

Fremgang i antallet af transaktioner i 1. kvartal, men volumen halter efter

Nye tal fra Er­hvervs­mæg­ler­nes Branchedata viser, at transak­tions­vo­lu­men for 1. kvartal 2026 lander på 9,3 mia. kr. Det svarer til 66% af niveauet i samme periode sidste år, men ses der nærmere på tallene, peger udviklingen i en mere positiv retning. Antallet af transaktioner er steget med 11% i forhold til 1. kvartal sidste år. Det indikerer, at der godt gang i markedet på de små og mellemstore sager, mens de store transaktioner lader vente på sig.

  • Branchedata
  • Transaktionsvolumen
Læs artikel

Færre tomme detaillokaler: Flere danskere åbner egen butik eller café

Nye tal fra Ejendomstorvet.dk viser færre “til leje”-skilte på detaillokaler på danske handelsstrøg. Danskere kaster sig ud som selvstændige, og udviklingen kan fortsætte i takt med stigende købekraft, et stabilt lejeniveau og øget fleksibilitet hos udlejerne. EDC Erhverv Poul Erik Bech genkender de positive tendenser på detailmarkedet, og har bl.a. i Aarhus og Aalborg formidlet både mindre og større ud­lej­nings­sa­ger til veletablerede detailbrands og helt nyudklækkede iværksættere.

  • Aarhus
  • Aalborg
  • Detail
Læs artikel