Stor efterspørgsel i Hillerød holdt stik: Munkeengen med 107 lejeboliger fuldt udlejet

  • Projekt
  • Hillerød

En god beliggenhed, fine lejligheder i et flot og gennemført projekt i en spændende by i vækst gav forhåbninger om en stor efterspørgsel. Det holdt stik, og et 12.560 m²-stort boligbyggeri med 107 lejeboliger Munkeengen i Hillerød er nu fuldt udlejet - helt efter planen. Bygherre Vision Ejendomme er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning og at finde en detaillejer til et butikslejemål på 1.496 m² i stueetagen af nybyggeriet. EDC Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder og er nu også valgt til at formidle udlejningen af de­tail­le­je­må­let.

Det store boligbyggeri Munkeengen på Slangerupgade i Hillerød, med flot udsigt over byen og med Frederiksborg Slot i horisonten fra de to fælles tagterrasser, er nu stort set i mål. Bygherre er Vision Ejendomme, to­ta­len­tre­pre­nør Nordstern, arkitekt C.F. Møller Architects, ingeniør Niras og EDC Projekt Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder.

Julie Hundborg Dresler, Vision Ejendomme, siger: "Vi er stolte af det fine projekt og det endelige resultat. Det er vores første projekt i Hillerød, som er en flot og spændende by i vækst, og projektet har en god beliggenhed. Det er tæt på byen, skøn natur, ud­dan­nel­ses­in­sti­tu­tio­ner og dag­lig­va­re­ind­køb. Og det er dejligt, at beboerne nu er flyttet ind, og at udlejningen er helt i mål, og forløbet har været helt efter bogen."

"Med alle disse plusser forventede vi, at der ville være en god efterspørgsel på de 107 lejeboliger - og det holdt heldigvis stik. Vi er meget tilfredse med byggeriet, som Nordstern har stået for, og med hele processen med udlejningen, hvor EDC Projekt Poul Erik Bech har gjort et stort stykke arbejde og gået en ekstra mil for at få det hele til at gå op i en højere enhed. Det er også grunden til, at vi igen har valgt dem til at formidle udlejningen af vores kommende, store projekt Gas­værks­kar­réen på Østerbro."

Små lejligheder udlejet først
Munkeengen er certificeret i DGNB Guld og er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning, der har afventet et nattefrost-stop. Desuden skal alle planter, græs og træer naturligvis springe ud, så de grønne fællesområder i en flot aflukket gård kommer til sin ret. Julie Hundborg Dresler, Vision Ejendomme, siger:

"Det er et projekt, vi er virkelig stolte af. Vi har udviklet et mangfoldigt projekt med mange forskellige størrelser på boligerne, så der er noget til alle. I projektet er der 1-5 værelser på mellem 34-144 m² og gården og tagterrasserne indbyder til et stærkt fællesskab, så alt i alt er det et rigtig godt projekt for os, og vi håber naturligvis, at beboerne bliver rigtig glade for at bo i Munkeengen."

God ma­ve­for­nem­mel­se
Thomas Høeg Mogensen, Kunde- & re­la­tions­di­rek­tør, EDC Projekt Poul Erik Bech, siger: " Vi havde en god ma­ve­for­nem­mel­se om en stor efterspørgsel på det spændende projekt. Vores data viste på forhånd, at der generelt er en stor efterspørgsel på lejeboliger i Hillerød, kombineret med, at der er en god variation i boligtyper og et rigtig flot og gennemtænkt projekt og udearealer, med den store fælles gård som boligerne omkranser, så derfor er det naturligvis til­freds­stil­len­de, at udlejningen har kørt som forventet. Vi er meget glade for det gode samarbejde, og ikke mindst at Vision Ejendomme har valgt os til deres næste projekt i København Ø."

"På Munkeengen var det de mindste lejligheder, der hurtigst kom ned af hylderne, da mange primært unge har en kortere reaktionstid på at beslutte sig. På de større lejligheder har det primært været det lidt ældre publikum, der har lejet sig ind, og de har naturligt brug for lidt mere betænkningstid, hvor mange skulle sælge deres eksisterende bolig, før de kunne slå til."

Læs mere om de 107 lejeboliger og følg med, når der kommer ledige boliger til leje: www.munkeengen.dk

Flot butikslejemål med stor synlig facade
Vision Ejendomme mangler at finde en lejer til et butikslejemål i stuen med stor, synlig facade. Stephen Berthelsen, partner, EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland, siger: "Det er et stort velbeliggende detaillejemål på 1.496 m² i nybyggeriet Munkeengen. Det attraktive butikslejemål i Hillerød giver en enestående mulighed for at etablere en forretning i en moderne og centralt beliggende ejendom. Med en stor facade ud mod Roskildevej og stor synlighed fra Slangerupgade sikres maksimal eksponering, hvilket gør lejemålet ideelt for virksomheder, der ønsker at tiltrække kunder i et aktivt handelsområde."

Læs mere om de­tail­le­je­må­let

Klik her

Fra tegnebræt til investering: Bo­li­g­ud­vik­lings­pro­jekt i Aalborg sat til salg

En markant bo­li­g­ud­vik­lings­mu­lig­hed i Aalborg er netop kommet på markedet. Bolig Himmerland har sat en samlet projektejendom til salg i Vejgaard, hvor køber får mulighed for at overtage et projekt med lokalplan til ca. 2.100 m² boligbyggeri, fordelt på 35 lejligheder og 14 p-pladser. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg skal formidle salget af pro­jek­te­jen­dom­men.

  • Aalborg
Læs artikel

Arkitektskole i hjertet af Aarhus bliver til private oaser med unikke byhuse

Den tidligere arkitektskole ved Nørreport i Aarhus C skal ombygges til eksklusive byhuse med private haver og tagterrasser. Bygherre, Kim Branick, ønsker at bevare frem for at rive ned. Projektet med navnet Refugium forventes klar til indflytning i starten af 2027 og EDC Projekt Poul Erik Bech skal formidle salget af de unikke og eksklusive boliger.

  • Aarhus
  • Projekt
Læs artikel

Autoteknik Hundelev i Nordjylland solgt – navn, værdier og medarbejdere fortsætter

Autoteknik Hundelev, der siden 2010 har holdt til i en knap 600 m² stor er­hverv­se­jen­dom på Navervej 4 mellem Løkken og Hjørring, er solgt. Køber er This Auto fra Vrå, som bevarer navnet og driver stedet videre med samme værdier og medarbejdere. De har overtaget ejendommen og er allerede i gang med de første bil­re­pa­ra­tio­ner og dækskift på den nye adresse. Sel­skabs­hand­len er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordjylland på få måneder og med flere potentielle købere i opløbet.

  • Nordjylland
  • Auto
  • Industri
Læs artikel