Stor efterspørgsel i Hillerød holdt stik: Munkeengen med 107 lejeboliger fuldt udlejet

  • Projekt
  • Hillerød

En god beliggenhed, fine lejligheder i et flot og gennemført projekt i en spændende by i vækst gav forhåbninger om en stor efterspørgsel. Det holdt stik, og et 12.560 m²-stort boligbyggeri med 107 lejeboliger Munkeengen i Hillerød er nu fuldt udlejet - helt efter planen. Bygherre Vision Ejendomme er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning og at finde en detaillejer til et butikslejemål på 1.496 m² i stueetagen af nybyggeriet. EDC Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder og er nu også valgt til at formidle udlejningen af de­tail­le­je­må­let.

Det store boligbyggeri Munkeengen på Slangerupgade i Hillerød, med flot udsigt over byen og med Frederiksborg Slot i horisonten fra de to fælles tagterrasser, er nu stort set i mål. Bygherre er Vision Ejendomme, to­ta­len­tre­pre­nør Nordstern, arkitekt C.F. Møller Architects, ingeniør Niras og EDC Projekt Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder.

Julie Hundborg Dresler, Vision Ejendomme, siger: "Vi er stolte af det fine projekt og det endelige resultat. Det er vores første projekt i Hillerød, som er en flot og spændende by i vækst, og projektet har en god beliggenhed. Det er tæt på byen, skøn natur, ud­dan­nel­ses­in­sti­tu­tio­ner og dag­lig­va­re­ind­køb. Og det er dejligt, at beboerne nu er flyttet ind, og at udlejningen er helt i mål, og forløbet har været helt efter bogen."

"Med alle disse plusser forventede vi, at der ville være en god efterspørgsel på de 107 lejeboliger - og det holdt heldigvis stik. Vi er meget tilfredse med byggeriet, som Nordstern har stået for, og med hele processen med udlejningen, hvor EDC Projekt Poul Erik Bech har gjort et stort stykke arbejde og gået en ekstra mil for at få det hele til at gå op i en højere enhed. Det er også grunden til, at vi igen har valgt dem til at formidle udlejningen af vores kommende, store projekt Gas­værks­kar­réen på Østerbro."

Små lejligheder udlejet først
Munkeengen er certificeret i DGNB Guld og er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning, der har afventet et nattefrost-stop. Desuden skal alle planter, græs og træer naturligvis springe ud, så de grønne fællesområder i en flot aflukket gård kommer til sin ret. Julie Hundborg Dresler, Vision Ejendomme, siger:

"Det er et projekt, vi er virkelig stolte af. Vi har udviklet et mangfoldigt projekt med mange forskellige størrelser på boligerne, så der er noget til alle. I projektet er der 1-5 værelser på mellem 34-144 m² og gården og tagterrasserne indbyder til et stærkt fællesskab, så alt i alt er det et rigtig godt projekt for os, og vi håber naturligvis, at beboerne bliver rigtig glade for at bo i Munkeengen."

God ma­ve­for­nem­mel­se
Thomas Høeg Mogensen, Kunde- & re­la­tions­di­rek­tør, EDC Projekt Poul Erik Bech, siger: " Vi havde en god ma­ve­for­nem­mel­se om en stor efterspørgsel på det spændende projekt. Vores data viste på forhånd, at der generelt er en stor efterspørgsel på lejeboliger i Hillerød, kombineret med, at der er en god variation i boligtyper og et rigtig flot og gennemtænkt projekt og udearealer, med den store fælles gård som boligerne omkranser, så derfor er det naturligvis til­freds­stil­len­de, at udlejningen har kørt som forventet. Vi er meget glade for det gode samarbejde, og ikke mindst at Vision Ejendomme har valgt os til deres næste projekt i København Ø."

"På Munkeengen var det de mindste lejligheder, der hurtigst kom ned af hylderne, da mange primært unge har en kortere reaktionstid på at beslutte sig. På de større lejligheder har det primært været det lidt ældre publikum, der har lejet sig ind, og de har naturligt brug for lidt mere betænkningstid, hvor mange skulle sælge deres eksisterende bolig, før de kunne slå til."

Læs mere om de 107 lejeboliger og følg med, når der kommer ledige boliger til leje: www.munkeengen.dk

Flot butikslejemål med stor synlig facade
Vision Ejendomme mangler at finde en lejer til et butikslejemål i stuen med stor, synlig facade. Stephen Berthelsen, partner, EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland, siger: "Det er et stort velbeliggende detaillejemål på 1.496 m² i nybyggeriet Munkeengen. Det attraktive butikslejemål i Hillerød giver en enestående mulighed for at etablere en forretning i en moderne og centralt beliggende ejendom. Med en stor facade ud mod Roskildevej og stor synlighed fra Slangerupgade sikres maksimal eksponering, hvilket gør lejemålet ideelt for virksomheder, der ønsker at tiltrække kunder i et aktivt handelsområde."

Læs mere om de­tail­le­je­må­let

Klik her

NEXT flytter til Kopenhagen Furs hovedsæde: Sætter to ejendomme til i alt 200 mio. kr. til salg i offentligt udbud

NEXT Uddannelse København sætter nu to ejendomme, individuelt til salg, i offentligt udbud. De fraflytter to ejendomme i Rødovre (80 mio. kr.) og Albertslund/Glostrup (120 mio.kr.) og flytter i de kommende år ind i Kopenhagen Furs tidligere hovedsæde i Glostrup. EDC Erhverv Poul Erik Bech formidlede dengang salget af det tidligere minkhovedsæde og har igen fået opgaven med at formidle salget af de to ejendomme, som er en god blanding af kontor, lager, logistik, produktion, værksted, undervisning og evt. boliger.

  • Investering
Læs artikel

Stort, topmoderne kontordomicil eller flerbrugerhus skal bygges og udlejes i Skejby

En generel mangel på kon­tor­fa­ci­li­te­ter til større virksomheder i Aarhus og omegn betyder, at et nyt stort kon­tor­do­mi­cil­pro­jekt på samlet 13.055 m² i Skejby ved Aarhus er på tegnebrættet. På Hedeager 35 i Skejby, tæt på Aarhus Uni­ver­si­tets­ho­spi­tal, letbane og motorvej, opføres en ny og ambitiøs er­hverv­se­jen­dom med særlig appel til en eller flere større virksomheder. Byggeriet sættes i gang, så snart de første lejere er fundet og EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus er hyret til opgaven på vegne af et større aarhusiansk konsortium.

  • Aarhus
  • Kontor
Læs artikel

Salling Group har solgt Lollands Centret i Maribo på kun to måneder

Salling Group valgte efter mange års ejerskab at sætte Lollands Centeret i hjertet af Maribo til salg for et par måneder siden. Allerede mellem jul og nytår 2025 blev der sat blæk på papiret. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Sydsjælland og køber er An Other Invest med Mads Landrok i spidsen, som allerede ejer et par andre indkøbscentre.

  • Lolland
  • Detail
Læs artikel