Stor efterspørgsel i Hillerød holdt stik: Munkeengen med 107 lejeboliger fuldt udlejet

  • Projekt
  • Hillerød

En god beliggenhed, fine lejligheder i et flot og gennemført projekt i en spændende by i vækst gav forhåbninger om en stor efterspørgsel. Det holdt stik, og et 12.560 m²-stort boligbyggeri med 107 lejeboliger Munkeengen i Hillerød er nu fuldt udlejet - helt efter planen. Bygherre Vision Ejendomme er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning og at finde en detaillejer til et butikslejemål på 1.496 m² i stueetagen af nybyggeriet. EDC Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder og er nu også valgt til at formidle udlejningen af de­tail­le­je­må­let.

Det store boligbyggeri Munkeengen på Slangerupgade i Hillerød, med flot udsigt over byen og med Frederiksborg Slot i horisonten fra de to fælles tagterrasser, er nu stort set i mål. Bygherre er Vision Ejendomme, to­ta­len­tre­pre­nør Nordstern, arkitekt C.F. Møller Architects, ingeniør Niras og EDC Projekt Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder.

Julie Hundborg Dresler, Vision Ejendomme, siger: "Vi er stolte af det fine projekt og det endelige resultat. Det er vores første projekt i Hillerød, som er en flot og spændende by i vækst, og projektet har en god beliggenhed. Det er tæt på byen, skøn natur, ud­dan­nel­ses­in­sti­tu­tio­ner og dag­lig­va­re­ind­køb. Og det er dejligt, at beboerne nu er flyttet ind, og at udlejningen er helt i mål, og forløbet har været helt efter bogen."

"Med alle disse plusser forventede vi, at der ville være en god efterspørgsel på de 107 lejeboliger - og det holdt heldigvis stik. Vi er meget tilfredse med byggeriet, som Nordstern har stået for, og med hele processen med udlejningen, hvor EDC Projekt Poul Erik Bech har gjort et stort stykke arbejde og gået en ekstra mil for at få det hele til at gå op i en højere enhed. Det er også grunden til, at vi igen har valgt dem til at formidle udlejningen af vores kommende, store projekt Gas­værks­kar­réen på Østerbro."

Små lejligheder udlejet først
Munkeengen er certificeret i DGNB Guld og er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning, der har afventet et nattefrost-stop. Desuden skal alle planter, græs og træer naturligvis springe ud, så de grønne fællesområder i en flot aflukket gård kommer til sin ret. Julie Hundborg Dresler, Vision Ejendomme, siger:

"Det er et projekt, vi er virkelig stolte af. Vi har udviklet et mangfoldigt projekt med mange forskellige størrelser på boligerne, så der er noget til alle. I projektet er der 1-5 værelser på mellem 34-144 m² og gården og tagterrasserne indbyder til et stærkt fællesskab, så alt i alt er det et rigtig godt projekt for os, og vi håber naturligvis, at beboerne bliver rigtig glade for at bo i Munkeengen."

God ma­ve­for­nem­mel­se
Thomas Høeg Mogensen, Kunde- & re­la­tions­di­rek­tør, EDC Projekt Poul Erik Bech, siger: " Vi havde en god ma­ve­for­nem­mel­se om en stor efterspørgsel på det spændende projekt. Vores data viste på forhånd, at der generelt er en stor efterspørgsel på lejeboliger i Hillerød, kombineret med, at der er en god variation i boligtyper og et rigtig flot og gennemtænkt projekt og udearealer, med den store fælles gård som boligerne omkranser, så derfor er det naturligvis til­freds­stil­len­de, at udlejningen har kørt som forventet. Vi er meget glade for det gode samarbejde, og ikke mindst at Vision Ejendomme har valgt os til deres næste projekt i København Ø."

"På Munkeengen var det de mindste lejligheder, der hurtigst kom ned af hylderne, da mange primært unge har en kortere reaktionstid på at beslutte sig. På de større lejligheder har det primært været det lidt ældre publikum, der har lejet sig ind, og de har naturligt brug for lidt mere betænkningstid, hvor mange skulle sælge deres eksisterende bolig, før de kunne slå til."

Læs mere om de 107 lejeboliger og følg med, når der kommer ledige boliger til leje: www.munkeengen.dk

Flot butikslejemål med stor synlig facade
Vision Ejendomme mangler at finde en lejer til et butikslejemål i stuen med stor, synlig facade. Stephen Berthelsen, partner, EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland, siger: "Det er et stort velbeliggende detaillejemål på 1.496 m² i nybyggeriet Munkeengen. Det attraktive butikslejemål i Hillerød giver en enestående mulighed for at etablere en forretning i en moderne og centralt beliggende ejendom. Med en stor facade ud mod Roskildevej og stor synlighed fra Slangerupgade sikres maksimal eksponering, hvilket gør lejemålet ideelt for virksomheder, der ønsker at tiltrække kunder i et aktivt handelsområde."

Læs mere om de­tail­le­je­må­let

Klik her

EDC Poul Erik Bech åbner nyt erhvervscenter på Lolland-Falster

Den erfarne mægler Klaus Andersen, som samtidigt kan fejre 25-års jubilæum i EDC, skal stå i spidsen for EDC Poul Erik Bechs nye erhvervscenter på Lolland-Falster. Klaus Andersen har været partner i boligbutikken i Maribo i mange år, hvor han løbende har hjulpet EDC Erhverv Poul Erik Bechs er­hvervs­af­de­ling i Næstved med erhvervssager på Lolland-Falster. Er­hvervs­mar­ke­det i regionen gennemgår en historisk udvikling, så samarbejdet udmønter sig nu i en ny er­hvervs­af­de­ling, som vil udbygge samarbejdet og fortsætte den positive udvikling.

  • Lolland Falster
  • Nyt erhvervscenter
Læs artikel

Kon­to­re­jen­doms­mar­ke­det kigger med en vis optimisme ind i 2026

2025 bød på en markant fremgang på er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det og fremgangen ser ud til at fortsætte i 2026. Det gælder også for kon­to­re­jen­doms­mar­ke­det, hvor der er flere end sidste år, der forventer stigende markedspriser og markedsleje. Samtidigt er der færre end sidste år, der forventer, at tomgangen på kon­to­re­jen­dom­me vil stige, så overordnet er der en vis optimisme at spore frem mod 2026. Det viser EDC Erhverv Poul Erik Bechs årlige for­vent­nings­un­der­sø­gel­se.

  • Kontor
  • Forventninger 2026
Læs artikel

Kontorejendom skal danne rammerne for ’Danmarks lykkeligste klubhus’

LykkeLiga, et nationalt hånd­bold­fæl­les­skab for børn og unge med funk­tions­ned­sæt­tel­ser, har købt en kontorejendom i Aalborg Øst. Udover at blive hånd­bold­liga­ens hovedkontor, skal ejendommen danne rammerne for ’Danmarks lykkeligste klubhus’ med arrangementer og oplevelser for LykkeLigas børn og unge. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg har formidlet salget af ejendommen, der skal være ”mere end bare et klubhus” og sprede lykke.

  • LykkeLiga
  • Aalborg
  • Kontor
Læs artikel