Åbent hus (kræver tilmelding)
16. marts kl 13.00 - 17.00

Kanalvej 2, Tåbel7770 Vestervig

Sommerhus

6/4 rum
102 m²
1.545.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
77606126
Boligareal
102 m²
Vægtet areal
106 m²
Rum/værelser
6/4
Grundareal
1.251 m²
Antal etager
1
Byggeår
1978
Liggetid
338 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.337 kr.
Pris/m²
14.575 kr.
Pris
1.545.000 kr.
Prisudvikling
-3,00 %

Finansiering

Udbetaling
80.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.475 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
6.746 kr.

Familievenligt sommerhus på hyggelig naturgrund tæt på Agger

Familievenligt sommerhus med nyere listepaptag, 4 værelser, køkken/alrum, sauna og stort aktivitetsrum med bl.a. poolbord. Sommerhuset er beliggende i rolige omgivelser på en nem og hyggelig naturgrund med god rand­be­plant­ning

Fritidshuset er beliggende under 500 meter fra byskiltet i Agger. Agger er en spændende by i god vækst med købmand og flere spisesteder samt enkelte butikker. Byens ka­rak­te­ri­sti­ske huse og hyggelige sommerhuse skaber en hyggelig ramme omkring dette charmerende sted. Agger er endvidere omgivet af Nationalpark Thy. Syd for byen finder du Agger Tange, en naturskabt barriere mellem Vesterhavet og det fredelige fjordområde. Området er velegnet for naturelskere og alle som dyrker surfing, havkajak, fiskeri, cykling, løb mm. Der findes cykelsti fra Agger Tange i syd til Bulbjerg i nord ind gennem naturområdet Nationalpark Thy. Agger er et af de bedste steder i Danmark til surfing i såvel fjord som hav. Ligesom fjorden er velegnet til kajak og videre op i åsystemet og søerne. Dejlige børnevenlige sandstrande til såvel badning som gode vandreture. Alsidigt fiskeri i Vesterhavet, fjorden, åen og sø. Der er 15 minutters kørsel til 18 hullers golfbane samt en lækker svømmehal med stor wellness afdeling. Større indkøb findes i Hurup med 4 dag­lig­va­re­bu­tik­ker samt gågade med spe­ci­al­bu­tik­ker.

Sommerhuset indeholder et rummeligt og lyst køkken/alrum med plads til hele familien. Nyere køkken i lyse elementer som fremstår super flot og velholdt. I køkken/alrummet er der desuden en varmepumpe og en brændeovn fra 2017. Fra alrummet er der adgang til en fordelingsgang med adgang til et nyere badeværelse med bruseniche, gulvvarme og adgang til sauna. 2 værelser og 1 opdelt familieværelse - i alt 8 sovepladser i sommerhuset. Desuden finder du et kæmpe aktivitetsrum med loft til kip, varmepumpe, poolbord og so­faar­ran­ge­ment. I hele sommerhuset er der store vinduespartier, som bidrager til et godt lysindfald i opholdsrummene og samtidig giver udkig til de naturskønne omgivelser.

Tilhørende sommerhuset er der 2 redskabsskure med plads til opbevaring af diverse redskaber og surfudstyr. Skøn, delvis overdækket terrasse. Desuden er der gyngestativ og legehus på grunden.

Inventar medfølger som beset m.u.a. personlige ejendele.

Er tilmeldt udlejning via Novasol. I 2024 udlejet for 90.000 kr. og udlejet for kr. 69.818 i 2025. Ud­lej­nings­esti­mat fra Feriepartner foreligger - forhør nærmere

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken