Fremvisning
Book en fremvisning

Blegerstræde 32791 Dragør

Rækkehus

5/4 rum
159 m²
D
8.495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
29303776
Boligareal
159 m²
Vægtet areal
156 m²
Rum/værelser
5/4
Grundareal
205 m²
Antal etager
1
Byggeår
1770
Ombygget
1977
Energimærke
D
Liggetid
7 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
5.603 kr.
Pris/m²
54.455 kr.
Pris
8.495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
425.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
46.155 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
37.351 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,8 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
8,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.249 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
4.249 kr./md
Børnehave (3-5 år)
1.931 kr./md.
Antal folkeskoler
3
Gns. klassekvotient
22,6

Skønt byhus i hjertet af den gamle bydel.

I hjertet af den idylliske gamle by i Dragør finder du dette charmerende og særdeles stemningsfulde byhus på Blegerstræde 3 – en bolig, hvor historie, kvalitet og atmosfære går op i en højere enhed.
Boligen rummer hele 159 veludnyttede kvadratmeter og byder på en indretning, der passer perfekt til både parret og den moderne børnefamilie med 2-3 børn. Her får du fire gode værelser, et indbydende køkken/alrum med smukke klinker fra Hasle Klinker og gulvvarme, badeværelse, gæstetoilet samt en stor og lys stue på 1. sal.
Husets arkitektoniske detaljer er noget helt særligt. Det smukke stråtag prydes af hele seks kviste, som sikrer et fantastisk lysindfald og understreger boligens autentiske charme. Tag­kon­struk­tio­nen er brandsikret og blev fornyet i 2013, mens huset allerede i 1977 gennemgik en omfattende renovering fra top til tå udført af dygtige håndværkere. Resultatet er et velisoleret hjem, hvor kvalitet og komfort er i højsædet.
Indvendigt mødes du af de smukkeste, brede gulvplanker i varierende bredder op til 310 mm, som sammen med de originale, nænsomt restaurerede døre skaber en varm og autentisk atmosfære. Her er sjæl og historie i hver en detalje – et hjem, der emmer af fortællinger fra en tid, hvor livet i huset kunne have været præget af lodser og skibskaptajner i 1700-tallet.