På Sydmarken 9 i Arrild finder du dette charmerende og moderniserede sommerhus, hvor den ægte sommerhusstemning straks indfinder sig. Her mødes du af et smukt stråtækt hus med sort træfacade og en atmosfære, der indbyder til feriedage med ro, nærvær og god plads til at skabe minder sammen.
Udlejningen for sommerhuset har været med en indtægt på ca. 250.000 kr. pr. år.
Udlejningsestimatet for 33 uger er ca. 215.011 kr.
Sommerhuset rummer 113 veludnyttede kvadratmeter, hvor planløsningen passer perfekt til både familien og gæster. Fra den rummelige entré, som også kan benyttes som multirum, fordeler boligen sig til tre gode værelser samt to badeværelser - hvilket giver gode og praktiske rammer, når flere generationer eller venner samles under samme tag. Husets naturlige samlingspunkt er det store køkkenalrum, hvor køkkenet ligger i åben forbindelse med både spiseafdeling og opholdsstue. Her skaber loft til kip, de lyse træbeklædte flader og det flotte kig ud mod haven af de store vinduespartier, en helt særlig rumfornemmelse. Pejsen bidrager med varme og hygge på de kølige aftener, mens de store glaspartier trækker naturen helt ind i rummet. Som en ekstra hyggelig detalje får du også en repos, der giver endnu mere fleksibilitet, såsom legerum eller et lille fristed for børnene.
Udenfor fortsætter sommerhusidyllen på den store grund. Haven er lukket og ugeneret, så børnene kan færdes trygt, mens de mange terrasseområder giver rig mulighed for at følge solen gennem dagen. Her er plads til morgenkaffen, lange grillaftener og afslapning i vildmarksbadet, hvor feriestemningen fuldendes.
Beliggenheden er også et stort plus. Her bor du tæt på feriebyens fornødenheder, samtidig med at området indbyder til fredelige gåture, afslapning og ferieliv i rolige omgivelser. Et skønt sommerhus med charme, funktionalitet og masser af atmosfære.
Arrild Ferieby et godt udgangspunkt for en aktiv ferie for hele familien – her er du uafhængig af vind og vejr. Et dejligt sted i hjertet af Sønderjylland med den skønne natur omkring sig, der både omfatter eng, mose, søer, åer og skov.
I feriebyen er der op til flere muligheder. Du har en svømmehal der henvender sig til både store og små vandhunde og efter badeturen kan der handles godter i cafeteriaet. Af flere aktiviteter har du golfbaner med naturen omkring dig, tennisbaner og minigolf. Er du fiske interesseret er Arrild et oplagt sted at investere i fritidshus. I forbindelse med feriebyen har du en fiskesø, hvor der dagligt er udsætning. Omkring søen er der borde og bænke, som frit må benyttes. Har du mod på udfordringer kan du fluefiske i den 560 m lange å? Skal der kræses om aftenens menu er der mulighed for at nyde en middag i restauranten. I feriebyen har du mulighed for at gøre dine daglige indkøb i Brugsen.
Har du lyst til at skulle ud og se området, er der kun 25 km. til Rømø og 23 km. til Ribe.
Et sted med muligheder og hvor familien ikke kan komme til at kede sig.