Åbent hus (kræver tilmelding)
30. april kl 13.00 - 17.00

Solsortevej 70, Draget7760 Hurup Thy

Sommerhus

4/3 rum
153 m²
3.995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
77606653
Boligareal
153 m²
Vægtet areal
157 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
2.645 m²
Antal etager
1
Byggeår
2006
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.252 kr.
Pris/m²
25.446 kr.
Pris
3.995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
200.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
22.034 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
17.550 kr.

Liebhaveri - sjældent udbud til salg!

Her får du et sommerhus i særklasse - opført i de bedste materialer med et boligareal på 153 m2 og med en helt enestående udsigt til fjorden - desuden 36 m2 carport/udhus med støbt bund.

Sommerhuset er opført i smagfulde og kva­li­tets­be­vid­ste materialer. Her er en veludnyttet planløsning, hvor der gennemgående er indbydende og smagfuld stil som komplementers af en god rumfølelse, hvor lys, lofthøje og indbydende materialer sætter rammerne. Huset er fuldmuret med Kastrup træ/alu vinduer, listepap-tag, zinkin­dæk­nin­ger m.v. Indretningen byder på 3 dejlige værelser, 2 lækre badeværelser og et eksklusivt opholdsrum med et stilrent køkken og en bjergtagende fjordudsigt.

Sommerhuset er beliggende i 1. række til Fjorden på Ydby Drag, som er et populært som­mer­hu­s­om­rå­de med godt badevand og masser af muligheder for van­dak­ti­vi­te­ter som kajak, paddleboard mv. Kun et kvarters kørsel til Vesterhavet ved Agger, som er en del af Cold Hawaii. Draget ligger ligeledes tæt ved Nationalpark Thy, hvor der er gode muligheder for na­tu­ro­p­le­vel­ser. 10 km væk ligger handelsbyen Hurup. Byen har en hyggelig gågade med masser af spe­ci­al­bu­tik­ker,4 dag­lig­va­re­bu­tik­ker, flot svømmehal samt et lækkert kurbad med wel­l­nes­saf­de­ling samt en 18-hullers golfbane lige udenfor byen.

Sommerhuset er indrettet med en flot entre med kinesisk skiffergulv, højt til loftet og med skabe med vaskemaskine og tørretumbler/ teknik. Et stilfuldt badeværelse i flotte materialer, som indeholder en muret bruseniche med glasdør, Unoform-elementer og tra­ver­t­in­fli­ser. 2 gode, lyse soveværelser med indbyggede skabe og udgang til dejlig, sydvendt træterrasse, hvorfra der er panoramaudsigt over Fjorden. Et eksklusiv opholdsrum med smagfulde materialer, som får funktionalitet og æstetik til at gå op i en højere enhed – bemærk den rekreative og ugenerede udsigt over Fjorden. Den harmoniske stue er indrette med brændeovn (Jydepejs) og er i åben forbindelse med et stilrent Unoform køkken med alt i hvidevarer - fantastisk ugenert kik over fjorden. Endvidere master-afdeling med stort, lækkert soveværelse med skabsvæg og udgang til sydvendt terrasse og et luksus­ba­de­væ­rel­se i skønne materialer, som er indrettet med spa, muret bruseniche og en lækker sauna. Her er gulvvarme i gang, stue og køkken. Gulvene er lavet i massivt egetræ.

På grunden er der installeret lækker udebruser, grunden er med rand­be­plant­ning på begge sider, således der altid kan findes læ på grunden.

Ejendommen opvarmes med varmepumpe, som er udskiftet i 2025.

Inventar fedfølger som beset, dog undtaget personlige ejendele.

Huset har aldrig været tilmeldt udlejning- ud­lej­nings­bud­get foreligger forhør nærmere.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken