Fremvisning
Book en fremvisning

Vestergade 1, Lobbæk3720 Aakirkeby

Villa

5/5 rum
142 m²
D
835.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
37106672
Boligareal
142 m²
Kælder
6 m²
Vægtet areal
160 m²
Rum/værelser
5/5
Grundareal
674 m²
Antal etager
1
Byggeår
1910
Energimærke
D
Liggetid
4 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.230 kr.
Pris/m²
5.219 kr.
Pris
835.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
45.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
4.602 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
3.663 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,2 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
10,7
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.537 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.933 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.215 kr./md.
Antal folkeskoler
7
Gns. klassekvotient
17,5

Mu­rer­mester­vil­la med eget "prinsessetårn"

På hjørnet af Lobbæk Hovedgade og Vestergade ligger denne ka­rak­te­ri­sti­ske villa med eget tårn. Huset er opført i 1910 og fremstår opført i hvidpudsede facader og med eternittag m.m.

Ejendommen byder på gode, store rum og en rummelig planløsning, som giver mange muligheder for at skabe en skøn og personlig ramme om familielivet.

Ejendommen byder desuden på en dejlig, lukket sydvendt gård med udgang til en stor have, hvor der er god plads til både liv og leg.

Til huset hører også gode udbygninger med mulighed for garage, værksted eller plads til hobbyprojekter.

Fra Lobbæk er der kort afstand til Åkirkeby, ca. 5 km, hvor der findes indkøb, skole, dag­in­sti­tu­tio­ner, idræts­fa­ci­li­te­ter og spisesteder. Rønne ligger blot ca. 10 km fra ejendommen og byder som Bornholms største by på både færgehavn, lufthavn, gode shop­ping­mu­lig­he­der samt et rigt udbud af kultur- og fri­tidsak­ti­vi­te­ter.

Huset indeholder bl.a. følgende:
* Entre med trappe til 1. sal.
* En stor og indbydende vinkelstue
* Spisestue som også med fordel kan anvendes som soveværelse.