Åbent hus (kræver tilmelding)
19. maj kl 10.00 - 16.00

Frederiksgade 17870 Roslev

Villa

5/4 rum
120 m²
C
495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
78605846
Boligareal
120 m²
Vægtet areal
124 m²
Rum/værelser
5/4
Grundareal
570 m²
Antal etager
1
Byggeår
1959
Ombygget
1985
Energimærke
C
Liggetid
2 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
806 kr.
Pris/m²
3.992 kr.
Pris
495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
25.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
2.752 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
2.200 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,6
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.933 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.109 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.494 kr./md.
Antal folkeskoler
16
Gns. klassekvotient
17,4

Regulær 1-plansvilla

Velkommen til Frederiksgade 1 i Roslev, en hyggelig og overskuelig villa i 1 plan med en rolig beliggenhed og en nem have.

Huset er opført i 1959 og senere ombygget i 1985, huset fremstår som en klassisk villa fra perioden med en funktionel planløsning. Boligens 120 m² er velindrettede og giver bl.a. plads til hele 4 værelser, hvilket giver gode muligheder for både parret, den lille familie eller køberen, der ønsker et hus med god plads i overskuelige rammer. Boligen indeholder også et fint og lyst køkken-alrum, der ligger op til den hyggelige stue, hvor du kan varme dig foran brændeovnen på de kolde aftner. Her er også et godt, lyst badeværelse med bruseniche. Der er fra både det ene værelse og køkken-alrummet udgang til en dejlig terrasse, og fra stuen er der et godt lysindfald fra det store vinduesparti, der er med til at trække haven helt ind i huset.

Her er tale om en praktisk bolig med gode, regulære rum og et naturligt flow mellem op­holds­a­re­a­ler­ne. Du kan flytte ind i boligen, som den er i dag - men du kan også sætte dit eget præg med lidt ændringer af materialer og farver. Du kan også åbne endnu mere op mellem køkken og stuen, hvilket der jo er mange, der ønsker sig i dag.