Åbent hus (kræver tilmelding)
15. maj kl 09.00 - 16.00

Solbakkevej 78260 Viby J

Villa

4/3 rum
130 m²
D
6.998.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
82605193
Boligareal
130 m²
Kælder
74 m²
Vægtet areal
158 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
690 m²
Antal etager
2
Byggeår
1913
Ombygget
1989
Energimærke
D
Liggetid
6 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
3.665 kr.
Pris/m²
44.291 kr.
Pris
6.998.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
350.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
37.778 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
30.612 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
6,0
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.969 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.323 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.186 kr./md.
Antal folkeskoler
45
Gns. klassekvotient
22,2

Unik villa med sjæl og elegance i Bakkekvarteret

Velkommen til Solbakkevej 7 – en pragtfuld ejendom fra 1913, hvor historisk charme og nutidig komfort smelter sammen. Denne villa på 130 m² imponerer straks med sine smukke bin­dings­værks­de­tal­jer og en placering på en af de mest attraktive adresser i Viby. Villaen er i slut 80´erne blevet gen­ne­me­renove­ret med blandt andet fuldmurede vægge, indbyggede Vola-armaturer, IHC-system mv.
Indenfor venter et lysfyldt hjem med nænsomt bevarede detaljer. Stueetagen er boligens hjerte med et fantastisk åbent køkken-alrum og en hyggelig dagligstue. Dertil store vinduespartier skaber en særlig karakter.
På 1. sal finder I rummelige soveværelser og et luksuriøst badeværelse med nedsænket badekar, mens den udnyttede loftetage byder på et indbydende ekstra disponibelt rum – perfekt til kontor eller multirum. Kælderen er en sand perle med et topmoderne badeværelse i New Yorker-stil, køkken og fuld gulvvarne anno 2021.

Den overdækkede veranda bliver hurtigt et naturligt samlingspunkt i hjemmet. Her får du et skønt uderum, der forlænger sommeren og skaber de perfekte rammer til både rolige morgener med kaffen og lange sommeraftener. Den hyggelige stemning kombineret med udsigten til den grønne have giver en helt særlig ro,