Salget af lejligheder i januar påvirket af bo­ligskat­tere­form – men slet ikke så meget som frygtet

Salgstallene for omsætningen af ejer­lej­lig­he­der i årets første måned har været imødeset med spænding. Baggrunden er den nu ikrafttrådte bo­ligskat­tere­form, der gav købere af ejerboliger mulighed for at opnå en skatterabat, hvis boligen blev købt og overtaget inden årsskiftet. Det førte til et overnormalt salg af specielt ejer­lej­lig­he­der i de sidste måneder af 2023, og ikke mindst landets ejen­doms­mæg­le­re har derfor med nogen nervøsitet afventet, hvordan salget ville udvikle sig efter årsskiftet, hvor det ikke længere har været muligt at opnå den særlige rabat på skatten.

Hos landets største mæglerkæde, EDC, er tallene nu gjort op, og konklusionen må være noget i retning af, at bo­ligskat­tere­for­men har sat sine spor, men ikke så slemt som man kunne have frygtet.

Sammenlignes salget af ejer­lej­lig­he­der i januar 2024 med det tilsvarende for december 2023, ses et fald på 27 pct. for landet som helhed, mens det i ho­ved­stads­om­rå­det, hvor skattereformen får størst betydning lidt overraskende, er mindre, idet faldet her ”kun” er på 23 pct.

Sammenlignes dette med de foregående års tilsvarende tal, altså salget i januar i forhold til foregående års december, viser alle årene fra 2018 -2023 en stigning i salget i januar. Gennemsnitligt er denne stigning på 16 pct. for hele landet og 21 pct. i ho­ved­stads­om­rå­det.

- Tallene bekræfter, at bo­ligskat­tere­for­men påvirkede salget i en retning, hvor der i december blev skrevet under på flere købsaftaler end normalt, men også at markedet klarer sig ganske hæderligt i januar 2024, selvom vinduet for at få en skatterabat er smækket i, siger Jan Nordmann, som er kom­mu­ni­ka­tions­chef i EDC. – Vi havde forventet en opbremsning især på ejer­lej­lig­heds­sal­get i storbyerne, og er egentlig ganske lettede over, at den ikke blev kraftigere.

I forhold til ejer­lej­lig­heds­sal­get i januar 2023 er salget i år dog kun faldet med 6 pct. – Det bekræfter, at markedet generelt fortsat er stabilt, hvilket yderligere understøttes af, at villasalget i år er steget med 11 pct. i forhold til januar 2023, siger Jan Nordmann.

Villasalget er interessant som rettesnor, fordi bo­ligskat­tere­for­men i mindre grad har betydning for villaer og salgstallene er derfor ikke tilsvarende påvirket heraf.

Forhøjet fradrag er populært

Få hjælp til rengøring, havearbejde, børnepasning eller en af boligejernes sure, men vigtige, arbejdsopgaver: Rensning af tagrender. Og træk udgiften til arbejdslønnen fra i skat.

    Læs artikel

    Nye gæster til boligfesten

    I flere landsdele steg boligpriserne i oktober mere end i hovedstaden, som vi ellers er blevet vant til spurter fra den øvrige del af landet. Det viser EDC’s mar­kedsover­blik, som bygger på tal, der dækker hele branchen.

      Læs artikel

      Guide til forskuds­op­gø­rel­sen 2026

      Siden den 11. november har det været muligt at se og rette i sin forskuds­op­gø­rel­se for 2026. Som boligejer er der en række områder, hvor du skal være særlig opmærksom på at tal og fradrag er rigtige.

        Læs artikel