Salget af lejligheder i januar påvirket af bo­ligskat­tere­form – men slet ikke så meget som frygtet

Salgstallene for omsætningen af ejer­lej­lig­he­der i årets første måned har været imødeset med spænding. Baggrunden er den nu ikrafttrådte bo­ligskat­tere­form, der gav købere af ejerboliger mulighed for at opnå en skatterabat, hvis boligen blev købt og overtaget inden årsskiftet. Det førte til et overnormalt salg af specielt ejer­lej­lig­he­der i de sidste måneder af 2023, og ikke mindst landets ejen­doms­mæg­le­re har derfor med nogen nervøsitet afventet, hvordan salget ville udvikle sig efter årsskiftet, hvor det ikke længere har været muligt at opnå den særlige rabat på skatten.

Hos landets største mæglerkæde, EDC, er tallene nu gjort op, og konklusionen må være noget i retning af, at bo­ligskat­tere­for­men har sat sine spor, men ikke så slemt som man kunne have frygtet.

Sammenlignes salget af ejer­lej­lig­he­der i januar 2024 med det tilsvarende for december 2023, ses et fald på 27 pct. for landet som helhed, mens det i ho­ved­stads­om­rå­det, hvor skattereformen får størst betydning lidt overraskende, er mindre, idet faldet her ”kun” er på 23 pct.

Sammenlignes dette med de foregående års tilsvarende tal, altså salget i januar i forhold til foregående års december, viser alle årene fra 2018 -2023 en stigning i salget i januar. Gennemsnitligt er denne stigning på 16 pct. for hele landet og 21 pct. i ho­ved­stads­om­rå­det.

- Tallene bekræfter, at bo­ligskat­tere­for­men påvirkede salget i en retning, hvor der i december blev skrevet under på flere købsaftaler end normalt, men også at markedet klarer sig ganske hæderligt i januar 2024, selvom vinduet for at få en skatterabat er smækket i, siger Jan Nordmann, som er kom­mu­ni­ka­tions­chef i EDC. – Vi havde forventet en opbremsning især på ejer­lej­lig­heds­sal­get i storbyerne, og er egentlig ganske lettede over, at den ikke blev kraftigere.

I forhold til ejer­lej­lig­heds­sal­get i januar 2023 er salget i år dog kun faldet med 6 pct. – Det bekræfter, at markedet generelt fortsat er stabilt, hvilket yderligere understøttes af, at villasalget i år er steget med 11 pct. i forhold til januar 2023, siger Jan Nordmann.

Villasalget er interessant som rettesnor, fordi bo­ligskat­tere­for­men i mindre grad har betydning for villaer og salgstallene er derfor ikke tilsvarende påvirket heraf.

Som­mer­hus­sal­get har fart på

De lune for­års­tem­pe­ra­tu­rer varmer som regel godt op under som­mer­hus­sal­get, og i år er der endda ekstra god fart på: Salget lå i april 15 pct. højere end samme måned sidste år, som ellers lå på en tredjeplads i listen over bedste forårsmåneder nogensinde.

  • Sommerhus
Læs artikel

Genveje til som­mer­hus­drøm­men

Der er rift om danske sommerhuse i 2026. I april måned fik 1.095 Til Salg-skilte tilføjelsen “Solgt” på landsplan, et af de højeste antal siden Boligsiden begyndte at føre salgsstatistik for 15 år siden og 15 pct. flere end samme måned sidste år. Samtidig er der markant færre huse til salg, end der plejer at være i foråret.

  • Sommerhus
Læs artikel

Budrunder er blevet mere almindelige

De uformelle budrunder, eller ‘budkrig’, hvis der skal skrues lidt op for retorikken, er blevet mere almindelige på det danske boligmarked. Det gælder især ejer­lej­lig­he­der i de største byer, hvor det de seneste år i den grad har været sælgers marked med mange ivrige købere og et udbud, der har haft svært ved at følge med efterspørgslen.

  • Markedsudvikling
Læs artikel