Åbent hus (kræver tilmelding)
14. maj kl 14.00 - 14.30

Godthåbsvej 17, 1. th2000 Frederiksberg

Ejerlejlighed

4/2 rum
105 m²
C
8.995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
20402360
Boligareal
105 m²
Rum/værelser
4/2
Antal etager
1
Byggeår
1883
Energimærke
C
Altan/terrasse
Ja
Elevator
Nej
Liggetid
9 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
6.624 kr.
Pris/m²
85.667 kr.
Pris
8.995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
450.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
48.502 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
39.398 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
3,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.880 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.880 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.086 kr./md.
Antal folkeskoler
10
Gns. klassekvotient
21,6

Herskabelig lejlighed i Svøm­me­halskvar­te­ret

På en attraktiv adresse på Frederiksberg udbydes denne smukke, klassiske herskabelige lejlighed, hvor elegance og moderne komfort går hånd i hånd.
Lejligheden byder på imponerende loftshøjde og en række originale detaljer, der understreger boligens herskabelige karakter. De gennemgående sildebensgulve tilfører en eksklusiv og harmonisk helhed, som smukt binder rummene sammen. Boligen fremstår gen­nem­renove­ret med sans for de originale detaljer.
Hjertet i lejligheden er det åbne køkken, der ligger i direkte forbindelse med den indbydende spisestue, et oplagt samlingspunkt for både hverdag og gæster. Herfra er der udgang til en stor, solrig altan vendt mod den rolige gård, hvor udelivet kan nydes i fredelige omgivelser.
Derudover rummer lejligheden en hyggelig dagligstue samt to rummelige og velindrettede soveværelser med gode in­dret­nings­mu­lig­he­der.
Badeværelset er velindrettet og fremstår, som resten af lejligheden, i særdeles god stand og byder på separat bruseniche. Det naturlige lys fra vinduet til det fri skaber en behagelig atmosfære og sikrer god ventilation.