Åbent hus (kræver tilmelding)
17. maj kl 15.30

Sprogøvej 17, st. tv2000 Frederiksberg

Ejerlejlighed

4/3 rum
85 m²
A2010
8.298.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
20106103
Boligareal
85 m²
Rum/værelser
4/3
Byggeår
1982
Energimærke
A2010
Altan/terrasse
Ja
Elevator
Ja
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
4.451 kr.
Pris/m²
97.624 kr.
Pris
8.298.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
415.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
44.740 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
36.341 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
3,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.880 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.880 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.086 kr./md.
Antal folkeskoler
10
Gns. klassekvotient
21,6

Gen­nem­renove­ret lejlighed i Frederiks Have med stor terrasse

Område: E/F Frederiks Have er en velfungerende ejerforening beliggende centralt på Frederiksberg med gode muligheder for indkøb i det nærliggende Frederiksberg Center samt de mange spe­ci­al­bu­tik­ker i gaderne omkring. Der er kort vej til grønne områder i Frederiksberg Have, Søndermarken og Land­bo­højsko­lens Have, og så kan de nye ejere nyde godt af at have både metro og bus­for­bin­del­ser inden for gåafstand.

Indretning: Hjemmets hjerte er køkkenalrummet og den indbydende stue med direkte udgang til en stor sydvestvendt terrasse – det perfekte uderum til at nyde lune sommeraftener og gode middage i det fri. Lejligheden tilbyder herudover tre gode soveværelser samt badeværelse med separat bruseniche og vaskesøjle. Endeligt har man også entréen med særdeles god skabs- og overtøjsplads.

Ejendom: Ejendommen huser den velfungerende og stabile ejerforening E/F Frederiks Have, som består af i alt 315 lejligheder. Bygningen der består af 5 blokke i 5 etager på Lyøvej og Sprogøvej er opført i 1979- 82. I alle opgange er der elevator samt stor privat p-kælder, hvor det også er muligt at vaske og støvsuge sin bil. Området rummer mange gode faciliteter f.eks. store grønne områder med græs, blomster og træer, legeplads, bold- og tennisbaner samt swimmingpool med tilknyttet sauna, der alt er forbeholdt ejendommens beboere. Ejergrupper driver også f.eks. hobby, motions- og tennisklub samt billardklub. Endeligt har man i foreningen også et særdeles fint festlokale. Ejendommen har inden for de senere år været igennem en større renovering, hvor blandt andet vinduer, tag og franske altaner er udskiftet. Ejendommen har efter renoveringen fået et moderne og flot udtryk.