Åbent hus (kræver tilmelding)
8. november kl 11.00 - 11.30
11. november kl 16.30 - 17.00

Amagerfælledvej 13, 5. tv2300 København S

Ejerlejlighed

3/3 rum
89 m²
C
6.750.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
23006592
Boligareal
89 m²
Rum/værelser
3/3
Antal etager
1
Byggeår
1915
Energimærke
C
Altan/terrasse
Ja
Elevator
Nej
Liggetid
2 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
5.120 kr.
Pris/m²
75.843 kr.
Pris
6.750.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
340.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
37.041 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
30.338 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
23,4 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
5,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.172 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
4.095 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.333 kr./md.
Antal folkeskoler
64
Gns. klassekvotient
22,9

Rummelig her­skabs­lej­lig­hed med charme og fantastisk udsigt øverst i foreningen

Velkommen til starten af Amager – her finder du en rummelig og charmerende lejlighed med en fantastisk udsigt, klassiske detaljer og med dejlig solrig altan. Lejligheden ligger lige Ved Voldene og i gåafstand til Christianshavn og metroen. Amagers klart bedste beliggenhed hvis du spørger den lokale.

Når du træder ind i boligen, mødes du af en fordelingsgang med adgang til alle lejlighedens rum. Her er altså ingen spildplads eller gennemgangsrum, og en helt optimal udnyttelse af lejlighedens kvadratmeter. Her er fin plads til opbevaring af overtøj og sko. Entréen leder dig på venstre hånd ind i lejlighedens hjerterum. Nemlig de to store stuer-en-suite. Her kommer den høje beliggenhed på 5. sal virkelig til sin ret, i form at et fantastisk lysindfald og en smuk udsigt mod byens ka­rak­te­ri­sti­ske tårne mod vest. Her er højt til loftet med smuk stuk og rosetter og den charmerede karnap giver dig fuldt overblik og udsyn til København.

I naturlig forlængelse af spisestuen, finder man det rummelige spisekøkken, med god plads til madlavning og hyggeligt samvær. Herfra er der direkte udgang til lejlighedens altan, som vender ind mod den rolige baggård og er et oplagt sted at nyde morgensolen.
Videre ind i lejligheden finder du det rummelige soveværelse, der vender mod den rolige baggård. Her er god plads til både seng, garderobe og eventuelt et lille kontorområde.
Badeværelset fremstår i fin stand og er indrettet med separat brus.

Lejligheden fremstår generelt ind­flyt­nings­klar og med de smukke originale plankegulve – i øvrigt i rigtig fin stand!
Beliggenheden er helt i top, i gåafstand til både Christianshavn og metroen, samt kort cykelafstand til Indre By. Derudover finder du ind­købs­mu­lig­he­der og institutioner lige rundt hjørnet. En fantastisk central beliggenhed med alt indenfor 10 minutters cykelafstand.
Ama­ger­fæl­led­vej kan lyde trafikeret, men ikke heroppe under taget. Her er der ro og idyl, sollys og rummelighed. Alt i alt får du en stor og veldisponeret lejlighed med masser af charme, klassiske detaljer og en udsigt, der er noget helt særligt.

Velkommen hjem!

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken