Åbent hus (kræver tilmelding)
4. oktober kl 12.00 - 12.30

Florensvej 12, 2. th2300 København S

Ejerlejlighed

3/3 rum
66 m²
D
4.650.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
23006538
Boligareal
66 m²
Rum/værelser
3/3
Antal etager
1
Byggeår
1940
Energimærke
D
Altan/terrasse
Ja
Elevator
Nej
Liggetid
3 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
4.048 kr.
Pris/m²
70.455 kr.
Pris
4.650.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
235.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
25.564 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
20.941 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
23,4 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
5,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.172 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
4.095 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.333 kr./md.
Antal folkeskoler
64
Gns. klassekvotient
22,9

Nydelig 3 værelses lige ved vand og metro – øverst i foreningen!

Velkommen til Florensvej – en charmerende og velindrettet lejlighed på 66 m² med en god planløsning, skøn altan og attraktiv beliggenhed tæt på både metro og vand.

Lejligheden byder på en fin entré med adgang til boligens øvrige rum. Hjemmets naturlige samlingspunkt er stuen og spisestuen, som ligger i åben forbindelse og skaber en god rumfornemmelse. Herfra er der direkte udgang til altanen, som bliver en naturlig forlængelse af boligens opholdsrum og giver gode muligheder for at nyde ef­ter­mid­dags­so­len eller bare hyggelige stunder med god ugeneret udsigt, øverst i foreningen.
Køkkenet ligger praktisk placeret ved entréen, mens det store soveværelse findes for enden af entréen og byder på gode in­dret­nings­mu­lig­he­der. Her er ligeledes et pænt badeværelse med hvide klinker og separat bruseniche.

En charmerende lejlighed opført i 1940 med en god planløsning, en indbydende op­holds­af­de­ling og en skøn altan – oplagt til dig, der ønsker en velindrettet bolig med en attraktiv beliggenhed.

Området:
Florensvej ligger i et roligt og attraktivt område på Amager med kort afstand til hverdagens indkøb, offentlig transport og grønne områder. Samtidig er der nem adgang til både bylivet og resten af København, hvad enten turen foregår på cykel eller med offentlig transport.
En af områdets helt store kvaliteter er den korte afstand til Amager Strand. På blot 5-6 minutter til fods kan du stå ved vandkanten og nyde de hyggelige sommerdage ved stranden eller tage en gåtur langs vandet.

En charmerende lejlighed med en attraktiv beliggenhed tæt på både metro, byliv og vand.
Velkommen til!

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken