Fremvisning
Book en fremvisning

Møgelvej 163, Sundby7752 Snedsted

Landejendom

6/5 rum
188 m²
F
995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
77102302
Boligareal
188 m²
Vægtet areal
209 m²
Rum/værelser
6/5
Grundareal
1,82 ha
Byggeår
1880
Ombygget
1985
Energimærke
F
Liggetid
8 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.378 kr.
Pris/m²
4.761 kr.
Pris
995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
50.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
5.490 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
4.384 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,2
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.301 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.300 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.151 kr./md.
Antal folkeskoler
14
Gns. klassekvotient
20,1

Ejendom med 1,8 hektar grund midt i Sundby

Møgelvej 163 byder på en landejendom med 1,8 hektar jord midt i Sundby. Her får I både landlig idyl, men også byens fællesskab tæt på. Skole og indkøb finder I i nabobyen Snedsted, kun 4 km. fra adressen. De i alt 226 m2 fordeler sig over halvandet plan, og boligens praktiske planløsning byder på en værelsesfløj i tagetagen mens de fælles opholdsrum fylder det meste af stueplan.

Boligen er sammenbygget med en del af udhusene, som består af et bryggers med adgang til fyrrum og 2 disponible rum. Desuden er der en fritliggende carport med plads til familiens biler samt et maskinhus på 100 m2 opført i metalplader og med port i gavlen, hvor der er plads til diverse maskiner.
Grunden er på 1,8 hektar, hvoraf ca. 1,4 hektar udgør et regulært markstykke bag ejendommen, med mulighed for græsning af jeres dyrehold eller bane til crosseren, hvis man hellere vil det.

Ejendommen byder på en entre med trappe til 1. sal. Spisestuen og opholdsstuen er i åben forbindelse og med adgang til køkkenet samt udgang til den sydvendte have. Stueplan er ligeledes indrettet med et stort badeværelse med kar og bruser samt 2 værelser, hvoraf der er adgang til endnu et værelse på 1. sal.