Åbent hus (kræver tilmelding)
28. maj kl 10.00 - 16.30

Skolebakken 28C, Herborg6920 Videbæk

Rækkehus

3/2 rum
79 m²
D
665.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
69211279
Boligareal
79 m²
Vægtet areal
0 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
1.085 m²
Antal etager
1
Byggeår
1979
Ombygget
1995
Energimærke
D
Liggetid
2 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
695 kr.
Pris/m²
8.418 kr.
Pris
665.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
35.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
3.689 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
2.966 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
16,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.771 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.194 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.158 kr./md.
Antal folkeskoler
19
Gns. klassekvotient
17,1

Pænt rækkehus på rolig beliggenhed

I et roligt og velfungerende kvarter i Herborg finder I dette velholdte rækkehus på Skolebakken 28C. Her får I en overskuelig og velindrettet bolig på 79 m², som er løbende moderniseret og fremstår ind­flyt­nings­klar – velegnet til senioren, det enlige par eller førs­te­gangs­kø­be­ren, der ønsker en nem bolig i rolige omgivelser.

Boligen er opført i 1979 og har gennemgået væsentlige forbedringer. I 2014 blev der installeret et lyst og tidløst Svane-køkken, ligesom badeværelset blev renoveret samme år. Her er der etableret ovenlys, som bidrager med et behageligt og naturligt lysindfald. Taget er udskiftet til betontagsten, hvilket giver et solidt og ved­li­ge­hol­del­ses­ven­ligt udtryk.

Indretningen byder på to gode værelser samt en stue i fornuftig størrelse med ovenlys, som skaber en lys og indbydende atmosfære. Fra stuen er der direkte udgang til en udestue på 19 m², der fungerer som et ekstra opholdsrum og forlænger boligens brug store dele af året. Køkkenet fremstår lyst og funktionelt med god skabs- og bordplads, og badeværelset er moderne og veludnyttet. På den modsatte side af huset – i forbindelse med carporten – findes en god overdækket terrasse, som giver mulighed for udeliv i læ og skygge.