Fremvisning
Book en fremvisning

Krengerupvej 68, Erritsø7000 Fredericia

Rækkehus

4/3 rum
102 m²
C
1.595.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
70006590
Boligareal
102 m²
Vægtet areal
105 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
455 m²
Antal etager
1
Byggeår
1979
Energimærke
C
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.774 kr.
Pris/m²
15.190 kr.
Pris
1.595.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
80.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.595 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
6.897 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
13,0
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.823 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.170 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.057 kr./md.
Antal folkeskoler
13
Gns. klassekvotient
20,4

Halvt dobbelthus med nem have på fredeligt vænge i Erritsø

Efterlyser I en enkel og overskuelig bolig med en rolig beliggenhed i Erritsø? Så er dette halve dobbelthus på Krengerupvej 68 bestemt værd at overveje. Huset ligger på et trygt, lukket vænge med stier omkring, og samtidig har I kun 450 meter til det nærmeste busstoppested og områdets integrerede daginstitution. Der er ikke meget længere til Erritsø Fællesskole foruden to gode supermarkeder, og i Erritsø Idrætscenter er der blandt andet svømmehal. For pendlere er den kun to minutter korte tur til E20 et plus, og endelig kan gåturen til vandet klares på små ti minutter.

Boligen er meget overskuelig med sine 102 kvadratmeter med alle rum i ét og samme plan, så det er let at gå til for de fleste. Selvom huset ikke er verdens største, er det fint udnyttet og funktionelt. I får blandt andet et soveværelse og to lidt mindre værelser, der ligger for sig selv, og den er derfor et oplagt valg for både seniorer og den lille familie med et enkelt eller to hjemmeboende børn.

Badeværelset er af en komfortabel størrelse, og det har både brus og badekar, ligesom I får en lys og møb­le­rings­ven­lig stue foruden et regulært køkkenalrum - og begge har udgang til flisearealet på forsiden af huset. Arealet her kan I bruge som terrasse, og da det vender mod sydøst, kan I ofte finde en plet mod sol allerede fra morgenstunden. En del af terrassen ligger endda i læ og skygge under husets tag, så det er et dejligt uderum i stort set al slags vejr.

Fra soveværelset kan I træde direkte ud i haven på den anden side af huset, hvor der er mulighed for at nyde aftensolen. Haven er, ligesom boligen, overskuelig med plads nok til, at I kan få græs mellem tæerne. Den kræver nærmest ingen pasning, og privatlivet er sikret med hækken og hegnet.

Solcellerne på taget er med til at holde ener­gi­reg­nin­gen på et meget overkommeligt niveau, og der er fine par­ke­rings­mu­lig­he­der både foran huset og i den integrerede carport med et tilhørende værksted/skur.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken