Åbent hus (kræver tilmelding)
14. maj kl 13.30

Asynjevej 142740 Skovlunde

Sommerhus

2/2 rum
45 m²
1.295.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
29704346
Boligareal
45 m²
Vægtet areal
0 m²
Rum/værelser
2/2
Grundareal
450 m²
Antal etager
1
Byggeår
1978
Ombygget
1988
Liggetid
7 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.408 kr.
Pris/m²
28.778 kr.
Pris
1.295.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
65.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
7.237 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
5.790 kr.

Sommerdrømme under åben himmel

Blot 20 minutter fra København – og alligevel føles det som en helt anden verden.

Midt i den populære fri­tids­ha­ve­for­e­ning OF Harrestrup i Skovlunde finder du dette charmerende kolonihavehus, hvor skuldrene automatisk sænker sig, og sommerlivet får lov at fylde. Her bor du i en veldrevet og eftertragtet forening med naturen som nærmeste nabo, fællesskab lige om hjørnet og ro nok til at høre fuglene synge fra morgenstunden. Her er plads til både stille kaffestunder på terrassen, lange sommeraftener med vennerne og børnelatter fra den store naturlegeplads i foreningen. Samtidig er der både helårsvand og el, samt fælleshus til de store fødselsdage og hyggelige sammenkomster.

På Asynjevej 14 bliver du mødt af ægte kolonihaveidyl. Huset fra 1978 emmer af dansk hygge og varme, men er samtidig løbende opdateret med bl.a. nyere tag, efterisolering af vægge – og ikke mindst et nyere køkken, som smelter flot ind i husets lyse og indbydende leverum. Indenfor åbner hjemmet sig med loft til kip, vinduespartier og et skønt lysindfald, som får inde og ude til at flyde naturligt sammen. Et rum der både indbyder til sommerliv og hyggelige aftener foran den nyere træpil­le­bræn­de­ovn, når temperaturen falder. . Dette opholdsrum bliver hurtigt husets hjerte – stedet hvor morgenkaffen nydes i solen, hvor middagen tilberedes med udsigt til haven, og hvor sommerdagene fortsætter langt ind i aftenen.