Åbent hus (kræver tilmelding)
30. maj kl 10.00 - 14.00

Rørvænget 9, Stauning6900 Skjern

Sommerhus

4/3 rum
81 m²
975.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
61504048
Boligareal
81 m²
Vægtet areal
87 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
1.200 m²
Antal etager
1
Byggeår
1974
Ombygget
2001
Liggetid
3 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.224 kr.
Pris/m²
11.207 kr.
Pris
975.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
50.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
5.477 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
4.390 kr.

Hyggeligt sommerhus ved Stauning Havn

Et sommerhus, der indbyder til hygge og ro

Nyd et sommerhus med kort gåafstand til fjorden og det hyggelige miljø ved Stauning Havn, og hvor boligen emmer af stemning, hygge og ro. Huset er løbende moderniseret med bl.a. nyt tag.

Indretning: Indgang via husets stue, hvor I træder direkte ind i boligens hjerterum. Her er pladsen udnyttet optimalt, så der kan både nydes en rolig aften i so­faar­ran­ge­men­tet foran brændeovnen, eller godt selskab omkring spisebordet, der er i åben forbindelse med køkkenet. De hvidmalede vægge kombineres med rustikke mursten, hvilket giver et flot udtryk. Loftet går op i kip, hvilket skaber en god rumfornmmelse. Via stige kan hems tilgås, og her kan roen også nemt indfinde sig, mens man stadig er en del af fællesskabet. Sommerhuset byder også på badeværelse med bruseniche, og de flotte originale blå fliser og lyse flisegulve giver et let og moderne udtryk. Desuden har sommerhuset to gode soveværelser, hvoraf det ene har direkte adgang til østvendt fliseterrasse, samt et mindre værelse, der kan indrettes med soveplads. Til sommerhuset hører nordvendt træterrasse, hvortil der er direkte adgang fra stuen. Grunden er indrammet af træer, og for enden er den lukkede vej, er der direkte stier til havnen og den flotte uberørte natur.

Vi glæder os til at vise sommerhuset frem, og du kan glæde dig til en fin oplevelse i et dejligt naturskønt område, som tiltrækker gæster i alle aldre og hele året rundt. Fjorden byder også på mange muligheder for aktivitet og med gode cykelstier i området, er det nemt at besøge f.eks. Skjern Å, destillerierne Lowlands eller Stauning Whisky, som byder på rundvisninger.